Které revize nesmí majitel bytu účtovat do služeb

Úvod Fóra Všechny kategorie Správa domu Které revize nesmí majitel bytu účtovat do služeb

  • Toto téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel pepe a poslední změna proběhla před 5 roky a 10 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
  • Autor
    Příspěvky
    • #2438 Odpovědět
      Košnářová
      Host

      Majitel bytu nám účtuje všechny revize do služeb (výtah, spol.elektřina, rekuperace kotelna, hasicí přístroje).Nejsme SVJ, jsou to nájemní byty. Chtěla bych vědět jakou revizi v domě musím platit. V nájemní smlouvě nic takového nemám.. Děkuji

    • #2439 Odpovědět
      pepe
      Host

      A co na tom, že nejste SVJ? To si jako myslíte, že když si svítíte na schodišti aby jste se napřizabila, že jezdíte výtahem apod., že to bude platit majitel ze svého??

    • #2493 Odpovědět
      Martin ČernýMartin Černý
      Účastník

      Dobrý den,
      v první řadě záleží na tom, jestli jste si s pronajímatelem ujednala, která plnění a služby spojené s užíváním bytu Vám bude poskytovat. Na základě uvedených skutečností ale předpokládám, že toto ujednání chybí. Potom tedy platí, že Vám pronajímatel zajišťuje pouze tzv. nezbytné služby, které jsou uvedeny v §2247, odst.2 občanského zákoníku. Jsou to:
      dodávky vody, odvoz a odvádění odpadních vod včetně čištění jímek, dodávky tepla, odvoz komunálního odpadu, osvětlení a úklid společných částí domu, zajištění příjmu rozhlasového a televizního vysílání, provoz a čištění komínů, případně provoz výtahu.

      Za předpokladu chybějícího ujednání o  poskytovaných službách pro Vás bude směrodatný zákon č. 67/2013 Sb., který konkrétněji vymezuje, co je službou a také co je nákladem na služby.  Par. 2, písm. d) tohoto zákona jasně říká, že revize se nemůže považovat za náklad na služby. Pokud Vám tyto revize pronajímatel účtuje jako náklady na služby, rozhodně tak nemůže činit. 

      Redaktor Okolobytu.cz, specializace na oblast SVJ a bytových družstev

      • #2501 Odpovědět
        pepe
        Host

        Ano, zákon č. 67/2013 Sb. v §2 odst.d) sice stanoví že nákladem na služby nejsou revize zařízení a součástí domu a odpisy domu, popřípadě další podobné položky, ale je to jenom takové slovíčkaření. Revize je v podstatě kontrola daného zařízení v daných časových intervalech, které jsou také dány zákonem a tu kontrolu taky musí někdo zaplatit, a navíc pokud se jedná o kontrolu (revizi) zařízení společných částí domu, tak předpokládám, že ji ve výsledku zaplatí všichni nájemníci ať už to v nějakých zálohách mají nebo ne. Např. takový výtah, kdy po rekonstrukci popřípadě kompletní výměně za nový se tak nějak předpokládá že majitel pak uzavře s dodavatelskou firmou smlouvu na pravidelné měsíční servisování (revizi) tohoto výtahu a náklady rozpočítá mezi nájemníky.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
Odpověď na: Které revize nesmí majitel bytu účtovat do služeb

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace: