Koupě bytu jako nebytového prostoru

Zvolené téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Martin Černý Martin Černý a poslední změna proběhla před 1 rokem, 1 měsícem.

 • Vytvořil
  Téma
 • #4584 odpověď

  TýnaL.

  Hezký den,

  zvažujeme koupi bytu, ale jedná se o jednotku, která je vedena jako nebytový prostor. Jsou nějaká základní rizika, která by mohla v rámci koupě nastat?

 • Autor
  Odpovědi
 • #5572
  Martin Černý Martin Černý 
  Účastník

  Dobrý den,
  užívání nebytového prostoru k trvalému bydlení je nezákonné a vystavila byste se riziku pokuty od stavebního úřadu (§178 stavebního zákona). Pokud však na tuto skutečnost neupozorní některý soused, není příliš pravděpodobné, že by stavební úřad v tomto směru vyvíjel nějakou iniciativu. Pro všechny případy je vhodné zažádat o rekolaudaci, což zpravidla obnáší řadu nákladných stavebních úprav, které zajistí, aby vaše jednotka byla způsobilá k bydlení. Zvažte proto, jestli nižší kupní cena oproti bytovému prostoru podobných parametrů bude po přičtení nákladů na přestavbu stále rozhodujícím kritériem. Vždy ovšem záleží na charakteru konkrétní nemovitosti, často se lze též setkat s nebytovými prostory splňující všechny, resp. většinu požadavků na rekolaudaci. Dále je potřeba počítat s případnou menší ochotou bank poskytovat úvěry na koupi nebytových prostorů.

  Redaktor Okolobytu.cz, specializace na oblast SVJ a bytových družstev

  odpověď
  1 uživatel poděkoval za odpověď.
Odpověď na: Koupě bytu jako nebytového prostoru

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Přihlásit s uživatelskými údaji

Zapomněli jste heslo?