Kontrola pronájmu nebytového prostoru SVJ

 • Toto téma obsahuje celkem 11 odpovědí. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel DaprochyDaprochy a poslední změna proběhla před 5 měsíci.
 • Vytvořil
  Téma
 • #25261 Odpovědět
  DaprochyDaprochy
  Účastník

  Dobrý večer, dostali jsme výzvu o zpřístupněni nebytového prostoru. S kontrolou samozřejmě souhlasíme, ale na kontrolu chodí 3 lidé, předseda SVJ, člen výboru a člen kontrolní komise. Jsme povinni vypustit do prostoru 13,5 m2 všechny tyto osoby? Děkuji za odpověď.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
 • Autor
  Odpovědi
  • #25262
   MilanMkujbc mku03375
   Host

   1. K posouzení je tu málo údajů – např. jaký nebytový prostor to je? Je to sklep, garáž nebo něco jiného?

   2. Za jakým účelem chtějí vstupovat do tohoto nebytového prostoru?

   Odpovědět
   • #25263
    MilanMkujbc mku03375
    Host

    A ještě 1 drobnost – ty nebytové prostory jsou ve Vašem vlastnictví nebo jde o SPOLEČNÉ prostory, na nichž se podílíte podílem plochy Vašeho bytu?

    Odpovědět
  • #25264
    Ladislav Laker
   Host

   Daprochy, napsal jste: “S kontrolou samozřejmě souhlasíme …” 

   Pak ovšem netuším na co se vlastně ptáte. Když souhlasíte, není co řešit.

   Podle § 1182 odst. 2 platí, že upravuje-li vlastník jednotky stavebně svůj byt, umožní osobě odpovědné za správu domu na základě její předchozí výzvy ověření, zda stavební úpravy neohrožují, nepoškozují nebo nemění společné části, a to popřípadě i přístupem do bytu.

   Podle § 1183 odst. 1 platí, že vlastník jednotky se zdrží všeho, co brání údržbě, opravě, úpravě, přestavbě či jiné změně domu nebo pozemku, o nichž bylo řádně rozhodnuto; jsou-li prováděny uvnitř bytu nebo na společné části, která slouží výlučně k užívání vlastníka jednotky, umožní do nich přístup, pokud k tomu byl předem vyzván osobou odpovědnou za správu domu. To platí i pro umístění, údržbu a kontrolu zařízení pro měření spotřeby vody, plynu, tepla a jiných energií.

   Z uvedeného plyne, že toto jsou jediné dva zákonem výslovně zmíněné případy, kdy vlastník jednotky je povinen strpět vstup cizích osob do jednotky.  Další možnosti jsou spíše exotické – nutný zásah při požáru v bytě, nebo obdobný případ krajní nouze.

   Navíc nad rámec zákona samozřejmě můžete pozvat na kontrolu kohokoliv – je to Vaše dobrovolné rozhodnutí.  Napsal jste že s kontrolou souhlasíte, takže nerozumím na co se nás ptáte.

   Odpovědět
   • #25266
    Daprochy Daprochy
    Účastník

    Dobry večer. Děkuji za odpověď. Jsme panelový dům SVJ a nebytovy prostor 13 m2 je nás všech, dle velikosti bytu. Kontrolu chápu, jen chceme vědět, jestli do tohoto prostoru musíme pustit předsedu družstva, člena výboru a člena  kontrolni komise. Nesouhlasíme s kontrolou tří lidí. Dekuji

    Odpovědět
    • #25267
     MilanMkujbc mku03375
     Host

     Myslím, že Ladislav Laker Vám odpověděl zcela jednoznačně. Divné jsou 2 věci.

     1. Člen výboru a člen kontrolní komise bývá (zpravidla) členem SVJ, takže tady je divné, že přemýšlíte nad tím, zda je do těchto prostor pustit – jako členové SVJ mají na to právo (viz výše).

     2. Spíše mě zaráží to, předseda družstva (jakého?) chce vstupovat do nebytových prostor SVJ – zde bych byl tvrdě proti, pokud není zároveň členem SVJ (což se nevylučuje). Za jakým účelem by tam chtěl tento předseda družstva vstupovat?

     Odpovědět
    • #25271
      Ladislav Laker
     Host

     Daprochy,  ono je úplně jedno zda jednotka je ve vlastnictví jedné osoby, nebo je ve spoluvlastnictví více osob.  Je-li to nebytový prostor ve spoluvlastnictví všech vlastníků jednotek, jak jste napsal, pak už jsem Vám vyjmenoval případy kdy může být ze strany SVJ uplatněno právo “vstoupit do jednotky”.

     Počet osob bude záviset na tom co tam která  z nich jde provádět. Například při kontrole stavebních úprav to může být odborník-statik (kontroluje zda nedošlo k poškození nosných konstrukcí), topenář (zkontroluje zda nedošlo k poškození radiátorů, ventilů  a indikátorů) a instalatér (zkontroluje jak se provedlo napojení na společný rozvod vody a odpadové potrubí v instalační šachtě).

     Ať se tam chystá kdokoliv, měl byste v předstihu dostat informaci jaký je důvod vstupu. Pouze podle toho můžete posoudit zda jde o zákonný důvod, nebo o nezákonný pokus. Pokud se tam mají jen přijít “kouknout” nějaké osoby bezúčelně, jen z čiré zvědavosti, pak je vpustit nemusíte.

     Odpovědět
    • #25273
     Daprochy Daprochy
     Účastník

     Ve smlouvě máme, že jednou ročně mohou požádat o prohlédnutí pronájmu, zda je využívána, tak, jak je ve smlouvě. Osobně nám vadí, že tam na kouknuti, jak to vypadá půjdou tři lidé. Kdyby řekl předseda SVJ, přijdu to zkontrolovat nebo pošlu zástupce není problém, ale, aby chodil i člověk z kontrolní komise mi prostě přijde zbytečné. Diky

     Odpovědět
  • #25268
    marie
   Host

   Dle mého názoru je obecně oprávněn provádět kontrolu ten, kdo je zapsán v rejstříku společenství, že zastupuje SVJ. To bývá zpravidla předseda výboru. Samozřejmě může pověřit někoho místo sebe. Případně to může být upraveno v nájemní smlouvě jinak.

   Odpovědět
   • #25269
    MilanMkujbc mku03375
    Host

    Nevím, co si pod “kontrolou” představujete Vy, ale v našem SVJ má právo každý člen SVJ vidět a vědět, co je a co se děje ve společných prostorách již z toho důvodu, že je jejich spolumajitelem. Proto také na žádost (ústní) mu to člen výboru SVJ umožní – příkladem je kočárkárna, od níž mají klíče pouze ti, kteří si zde odkládají kočárky.

    Odpovědět
   • #25270
    MilanMkujbc mku03375
    Host

    Ještě doplněk – na užívání nebytových prostor, např. kočárkárny, neuzavíráme žádnou nájemní smlouvu.

    Odpovědět
    • #25272
      Ladislav Laker
     Host

     Pro mku03375:

     Kočárkárna určitě není nebytový prostor. Je to společná místnost domu. K nájmu společných místností domu samozřejmě je možné sjednávat nájemní smlouvy, pokud tomu nebrání obsah prohlášení či provozní důvody.

     Odpovědět
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
Odpověď na: Kontrola pronájmu nebytového prostoru SVJ

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Log in with your credentials

Forgot your details?