komu patří dilatační spára mezi domy

Úvod Fóra Všechny kategorie Rekonstrukce domu komu patří dilatační spára mezi domy

 • Toto téma je prázdné.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #27209 Odpovědět
   Cyrkyn
   Host

   Dobrý den, potřebovali bychom opravit dilatační spáru mezi domy. Se sousedním SVJ jsme se ale dostali do situace, že nevíme, komu patří. Vzhledem k tomu, že problém je na naší straně, sousední SVJ se k vlastnictví nehlásí. Je nějaké pravidlo nebo kde bychom měli informaci o vlastnictví dilatační spáry hledat? Děkuji za radu.

  • #27215 Odpovědět
   MilanMkujbcmku03375
   Host

   Domnívám se, že jde-li o SPÁRU, je majitelem spáry majitel pozemku pod ní.

   • #27216 Odpovědět
    ladamuriladamuri
    Host

    NO DILATAČNÍ SPÁRA JE JEN VZDUCHOPRÁZDNO MEZI DOMY, VESMĚS ZAKRYTÉ, KLEMPÍŘEMI ::ALE JINAK DOBRÁ OTÁZKA. .U NAS JSME TO VYŘEŠILI DOMLUVOU, VY MÁTE ŠTÍTOVOU ZEĎ,KTEROU JSTE ZATEPLOVALI A U NAS JSME DALY Z KAŽDÉ STRANY MEZI POTŘEBNOU TLOUŠTKU POLAESTERÉNU,A PŘEKRYLI ZATEPLENÍM DOMU.. A JE PO PROBLÉMU!! A ANI JEDNOMU DOME SE BYTY DÍKY ZATEEPLENÍ A NOVÝM STŘECHÁM UŽ TY ROŽNÍ POKOJE NEROSÍ A NEVZNIKÁ V BYTĚ PLÍSEŇ.

     

  • #27217 Odpovědět
   Ladislav Laker
   Host

   Nechystáte se opravit dilatační spáru, to je jen prázdný prostor mezi dvěma zdmi. Snad míníte, že chcete opravit povrchové utěsnění dilatační spáry? Pokud spára je na hranici pozemků, pak její izolace či utěsnění je společné. Na nutné opravě a údržbě se podílejí společně oba sousedé. Nutnou opravu je možné provést vlastním nákladem a na sousedovi pak vymáhat polovinu z účelně vynaložených nákladů.

   • Podle § 1024 občanského zákoníku platí, že má se za to, že ploty, zdi, meze, strouhy a jiné podobné přirozené nebo umělé rozhrady mezi sousedními pozemky jsou společné.
   • Podle § 1025 platí, že kde jsou rozhrady dvojité nebo kde je vlastnictví rozděleno, udržuje každý svým nákladem, co je jeho.

    

   • #27222 Odpovědět
    Cyrkyn
    Host

    Dobrý den, pane Lakere a děkuji za vaši odpověď. Pokud bychom se se sousedním SVJ nedohodli na spolufinancování, musíme je nějakou oficiální formou žádat o souhlas s opravou (financovali bychom ji v případě neshody sami).

     

     

    • #27235 Odpovědět
     Ladislav Laker
     Host

     Určitě oznamte spoluvlastníkovi (druhému SVJ) že stav společného těsnění dilatační spáry potřebuje nutně opravu. Navrhněte že opravu provede vaše SVJ na náklady obou spoluvlastníků. Poskytněte druhému SVJ přesně vymezenou lhůtu na odpověď.

     1. Při kladné odpovědi je věc jasná.
     2. Při záporné odpovědi musíte být schopni prokázat, že stav těsnění je “havarijní”, to jest že odstraňujete hrozící škodu na majetku. V tom případě nejen můžete, ale ze zákona MUSÍTE  zasáhnout k odstranění hrozící škody. Můžete pak samozřejmě požadovat polovinu z účelně vynaložených nákladů.
     3. Jestliže sousední SVJ nebude reagovat vůbec, jde o stejný případ jako č. 2.
     1 uživatel poděkoval za odpověď.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
Odpověď na: komu patří dilatační spára mezi domy

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace: