klimatizace v bytě

 • Toto téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Zdeno a poslední změna proběhla před 2 roky.
 • Vytvořil
  Téma
 • #11221 Odpovědět
  Laura
  Host

  Prosím o radu ty, co mají doma klimatizaci. Koupili jsme si byt a teď bychom si chtěli pořídit nástěnnou klimatizaci Daikin, která má i vnější jednotku a teď nevím jak to je, když ji chceme umístit na balkon. Pročítala jsem různě na webech, jestli potřebuju souhlas ostatních vlastníků bytů nebo ji tam bez vědomí ostatních můžu nainstalovat. Jak už to tak bývá, každý tvrdí něco jiného… Většina známých nám radí, abychom vnější jednotku nainstalovali bez vědomí sousedů, ale věc se má tak, že bydlíme v prvním patře a balkon máme přímo nad vchodovými dveřmi do domu, takže by byla přímo na očích a nějaký z “akčních” sousedů by na to mohl upozornit. Jak to tedy je? Vy, co máte klimatizace s vnější jednotkou, hlásili jste to někde, že si ji necháte nainstalovat?

  Moc děkuji za rady.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 0 vláken odpovědí
 • Autor
  Odpovědi
  • #11230
    Zdeno
   Host

   Odpovím jako člen výboru a také jako vlastník bytu s namontovanou klimatizací na balkoně.
   Základní otázka – jde o družstevní byt, nebo SVJ? Pokud družstvo, kontaktujte předsednictví družstva s žádostí o montáž klimatizace.
   Pokud SVJ, koukněte na konec §1175 NOZ. Vnější stěna, fasáda i balkon JE společná část domu… Bez souhlasu bych tedy montáž klimy nedoporučoval.
   Kontaktujte tedy statutární orgán SVJ (výbor nebo předsedu SVJ), ten buď rozhodne sám, nebo záležitost posune na rozhodnutí shromáždění.

   V mém případě to proběhlo tak, že jsem oslovil výbor, dodal technické plánky (kudy budou provrtány prostupy – že nedojde k zásahu do nosní konstrukce, kde bude umístněna jednotka (položena na podlaze balkonu) – že nezasáhne do vzhledu budovy / !důležité! – při změně vzhledu rozhoduje shromáždění a je víc než jisté, že by to bylo zamítnuto/ ; prakticky nebude vidět /k tomu mi pomohli rozměry balkónu a fakt, že zepředu není průhledný/), výbor pak požadoval doplnění dalších info (rozměry, váha a zejména hlučnost venkovní jednotky), následně trval na sepsání smlouvy / dohody o umožnění instalace (kde jsem se zavázal, že všechny budoucí vícenáklady, spojené s umístěním jednotky, budu hradit já /nebo nabyvatel jednotky/ atd.) – a až po podpisu této dohody (kterou podepisovali ostatní členové výboru, já bych byl v “konfliktu zájmů”) jsem řešil montáž.
   Měli jse v domě i jiný případ vlastníka, který nemá balkon a chtěl namontovat klimu, uchycenou na konzoli na fasádě – to mu bylo rázně zamítnuto (změna vzhledu domu) a doporučeno hledat jiná řešení. A to našel – přestupem přes další 2 byty (nad ním) a umístěním jednotky na střeše domu…

   Odpovědět
Aktuálně je na stránce zobrazeno 0 vláken odpovědí
Odpověď na: klimatizace v bytě

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Log in with your credentials

Forgot your details?