kde získat průkaz energetické náročnosti PENB

 • Toto téma obsahuje celkem 10 odpovědí. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel lojza a poslední změna proběhla před 4 měsíci.
 • Vytvořil
  Téma
 • #24380 Odpovědět
  Krátká helena
  Host

  Dobrý den, jeden z našich členů požaduje po výboru kopii PENB našeho domu. V první řadě se nám ho nepodařilo dohledat a proto se ptám, kde můžeme získat kopii? Dále by nás zajímalo, k čemu jej může běžný člen SVJ potřebovat? Velmi děkuji za Vaše rady.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 7 vláken odpovědí
 • Autor
  Odpovědi
  • #24381
   Pavel Pavel
   Účastník

   Heleno,

   pokud PENB existuje, tak asi máte v účetnictví fakturu za jeho zpracování. Na faktuře by měl být zhotovitel u kterého si vyžádáte kopii.

   Běžný člen potřebuje PENB pokud prodává nebo pronajímá jednotku. Pokud nemá k dispozici PENB, tak může postupovat podle § 7a/7 zákona č. 406/2000 Sb..

   Jiným důvodem pro získání PENB může asi jen být potrápit výbor. V PENB se nic chytrého nevyskytuje, jedná se jen o další byrokratickou zátěž v rámci zeleného šílenství jako jsou/budou dálkové odečty.

   Hezký den a hlavně zdraví!

    

   Odpovědět
  • #24382
   MilanMkujbc mku03375
   Host

   Hezky řečeno, jen bych do třetího odstavce přidal “Vše samozřejmě dobře (leč zbytečně) zaplacené.” 😀

   Odpovědět
  • #24383
    Ladislav Laker
   Host

   Paní Krátká,

   jste-li členkou výboru, pak by Vás měl zajímat obsah zákona č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií. Podle § 6a tohoto zákona platí, že vlastník budovy nebo SVJ má ze zákona povinnost  předat vlastníkovi jednotky na jeho žádost průkaz nebo jeho kopii, a to do (1.) 30 dnů ode dne podání žádosti v případě, že si průkaz již opatřil, nebo (2.) 60 dnů ode dne podání žádosti v případě, že si průkaz dosud neopatřil.

   Celá agenda PENB je v zákoně vyřešená amatérsky a zcela nefunkčně (neustálé předávání ověřených kopií PENB pro každého kdo o to požádá). Vřele proto doporučuji: vložte PENB do sbírky listin rejstříkového soudu. Pak už se vám nemůže ztratit.

   Odpovědět
  • #24384
    lojza
   Host

   Ještě taková technická poznámka. Jak jsem se nedávno dozvěděl, tak PENB má platnost 10 let. Takže i kdyby jste ho našli a byl starší tak si musíte nechat vystavit a samozřejmě zaplatit nový.

   Odpovědět
  • #24388
    Ladislav Laker
   Host

   Lojza má pravdu. Desetileté omezení platnosti PENB nemá žádné právní ani fyzikální opodstatnění. Je to jen způsob, jak zajistit další a další kšefty pro energetické specialisty.  Škoda, že to dosud nikdo nenapadl u Ústavního soudu.

   P.S.: Omlouvám se za dvě chyby v předchozím příspěvku. (1) Jde o ustanovení § 7a zákona č. 406/2000, nikoliv 6a (překlep).  (2) Ode dne 25.1.2020 byla zrušena povinnost předávat OVĚŘENOU kopii průkazu. Postačí tedy běžná kopie. Tedy SVJ či vlastník jednotky může splnit zákonnou povinnost např. tím, že pošle soubor PDF emailem.

   Tím spíše znovu doporučuji vložit PENB do sbírky listin rejstříkového soudu. SVJ ani vlastník jednotky se pak nemusí již o nic starat, ani cokoliv komukoliv předávat.

   Odpovědět
  • #24397
    Peter
   Host

   Zdravím, připojím se do diskuze. Jeden z našich členů po nás požaduje PENB právě kvůli pronájmu bytu. Máme ho už ale propadlý. Ptám se, jestli aktualizaci platí SVJ, nebo ji lze přeúčtovat tomu, kdo vydání požaduje? My bychom teď asi neaktualizovali, pokud někdo nevíte, zda je povinnost udržovat ho aktuální?

   Odpovědět
  • #24407
    Ladislav Laker
   Host

   Zákon ukládá povinnost SVJ. Takže samozřejmě při aktualizaci PENB půjde o náklad SVJ na správu domu. Po vlastníkovi jednotky můžete nanejvýš požadovat náklad na pořízení prosté kopie PENB.

   Otázkou je zda někoho bude zajímat že PENB je “propadlý”, to jest že je starší než 10 let. Podle mne jde o absurdní časové omezení. Jestliže mezitím nedošlo k žádné změně stavby, ani ke změně ve způsobu vytápění, pak prostě i nadále rozdávejte kopie toho PENB, které máte. V novém průkazu by beztak nebylo uvedeno nic odlišného.

   Pokud některý oprávněný příjemce bude trvat na tom, že musí dostat platný průkaz, pak byste museli opět objednat PENB a zaplatit podruhé za to, co už máte. To je asi jediný důvod toho nesmyslného časového omezení platnosti PENB: zajistit kšefty energetickým specialistům.

   Odpovědět
  • #25423
   Pavelka Olda Pavelka
   Host

   Dobrý den, jak již bylo zmíněno v několika příspěvcích, povinnost zpracovat energetický štítek upravuje zákon č. 406/2000 Sb. Je důležité vědět, že odpovědnost je vždy na majiteli (prodávajícím), při porušení povinnosti hrozí majiteli vysoká pokuta.

   Jednotlivé případy, kdy je nutné nechat zpracovat PENB jsou přehledně zpracovány na stránkách: [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte

    

   Odpovědět
   • #25428
     Ladislav+Laker
    Host

    Olda Pavelka se mýlí. Zbytečně zde šíří poplašnou zprávu.

    Není pravda, že by vlastník jednotky měl mít cokoliv společného s vypracováním PENB. Není pravda, že odpovědnost je vždy na majiteli (prodávajícím). Odpovědnost za zpracování a předání PENB vlastníkovi jednotky má SVJ, případně správce. Nikoliv vlastník jednotky!

    Ostatně toto je v zákoně výslovně uvedeno. Podle § 7a odst. 4 zákona č. 406/2000 Sb. platí, že pokud vlastníkovi jednotky nebyl na písemné vyžádání předán průkaz podle odstavce 1 nebo 2, může jej nahradit vyúčtováním dodávek elektřiny, plynu a tepelné energie pro příslušnou jednotku za uplynulé 3 roky. 

    Z uvedeného plyne, že vlastník jednotky má pouze povinnost vyžádat si PENB a předat tento dokument kupci či nájemci. Jestliže vlastník jednotky nedostal PENB na vyžádání, nenese za to žádnou odpovědnost.

    Odpovědět
    • #25445
      lojza
     Host

     Olda Pavelka bude zřejmě “energetický specialista” :-))

     Odpovědět
Aktuálně je na stránce zobrazeno 7 vláken odpovědí
Odpověď na: kde získat průkaz energetické náročnosti PENB

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Log in with your credentials

Forgot your details?