Kauce

 • Toto téma je prázdné.
 • Vytvořil
  Téma
 • #23582 Odpovědět
  Patrik+Malý
  Host

  Dobrý den chtěl bych se zeptat majitel bytu nam do nájemní smlouvy napsal že složená kauce bude vrácena po uplynutí jednoho roku v tomto bytě má smlouvu mám na neurčito má na to právo ? Si nechat celou kauci když neodbydlim v tomto bytě celý rok děkuji za odpověď

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
 • Autor
  Odpovědi
  • #23584
    Pete
   Host

   Patriku, rozumím vašemu dotazu dobře, že byste potřeboval smlouvu o nájmu ukončit dříve, než odbydlíte udávaný rok?

   Odpovědět
  • #23585
    Káně
   Host

   Pete, nešpekuluj, rozumíš tomu dobře. Patrik smlouvu podepsal, celý rok nebydlel, tak musí počítat s tím, že o kauci přijde. Jsou to podmínky smlouvy, na kterou svým podpisem přistoupil.

   Odpovědět
  • #23587
    Ladislav Laker
   Host

   Káně se mýlí, protože nezná zákon. Plete si totiž jistotu (“kauci”) se smluvní pokutou. Viz § 2254 zákona č. 89/2012 Sb..

   Jistota samozřejmě musí být nájemci vyúčtována a vrácena, včetně případného úroku! Pronajímatel si nesmí jistotu ponechat. Může z ní při vyúčtování a vypořádání odečíst částku, kterou mu nájemce dluží (jestliže nájemce nezaplatil nájemné, případně nesplnil jiné povinnosti vyplývající z nájmu, např. neuhradil služby spojené s užíváním bytu, nebo neuhradil pronajímateli způsobenou škodu).

   Tazatel cituje z nájemní smlouvy pouze jednu část vytrženou z textu – že “složená kauce bude vrácena po uplynutí jednoho roku v tomto bytě”.  To ovšem nepostačuje k tomu, aby dostal použitelnou odpověď.

   Mohu jen říci, že tazatelem citovaná věta se nezmiňuje o smluvní pokutě, ani neurčuje podmínky za kterých by pronajímatel mohl smluvní pokutu uplatnit, ani nestanoví její výši. Jde tedy pouze o jistotu, která – jak už jsem napsal – musí být po řádném ukončení nájmu vyúčtována a vypořádána.

   Pokud snad pronajímatel chtěl do nájemní smlouvy dát ustanovení o smluvní pokutě, měl tak učinit jednoznačně, určitě a srozumitelně.

   Odpovědět
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
Odpověď na: Kauce

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Log in with your credentials

Forgot your details?