jak vystěhovat nájemníka

Zvolené téma obsahuje celkem 27 odpovědí. Do diskuze (3 diskutující) se naposledy zapojil uživatel  Jana Nováková a poslední změna proběhla před 1 měsícem.

 • Vytvořil
  Téma
 • #2486 odpověď

  Vendulla

  Ahoj, můžete mi poradit? Jsem už bezmocná. Nájemníkovi skončila smlouva, ale už druhý měsíc se dohadujeme, aby se odstěhoval. Můžu prostě vyměnit zámek a věci mu někde uložit? Naštěstí to není žádný nábytek, asi jen osobní věci.

 • Autor
  Odpovědi
 • #2555
  Martin Černý Martin Černý 
  Účastník

  Dobrý den,
  ve Vaší situaci se bohužel v současné době nachází mnoho pronajímatelů bytů bez možnosti okamžitého a účinného řešení. Dle občanského zákoníku je nájemce povinen odevzdat byt v den skončení nájmu.

  Byt se považuje za odevzdaný, obdrží-li pronajímatel klíče a nic mu nebrání v přístupu do jeho bytu a v jeho užívání. Dále se byt považuje za odevzdaný, pokud nájemce opustí byt takovým způsobem, že nelze mít pochyb o skončení nájmu. Ve Vašem případě ale nájemce byt i po skončení nadále fakticky užívá a dopouští se tak protiprávního jednání. Jedinou legální možností postupu, kterou lze doporučit, je podat žalobu na vyklizení bytu. Musíte bohužel počítat s tím, že se řízení může běžně protáhnout na několik let. Až vydáním pravomocného soudního rozhodnutí totiž může dojít k následnému exekučnímu vyklízení bytu. Pokud byste se rozhodla svémocně zasáhnout, vyměnit zámek a vystěhovat nájemci věci, Vaše jednání by mohlo být kvalifikováno jako trestný čin narušování domovní svobody a doporučuji proto i přes zdlouhavost tento problém řešit soudní cestou.  

  Redaktor Okolobytu.cz, specializace na oblast SVJ a bytových družstev

  odpověď
  • #2556
    pepe

   Zajímala by mě jedna věc. Když už teda, jako majitel bytu, dokonám trestný čin narušování domovní svobody a za předpokladu, že nájemník bude mít tu drzost mě žalovat, taky bude muset počítat s tím, že se řízení může běžně protáhnout na několik let?? Protože pokud by opačná situace byla vyřízena do několika měsíců, tak je něco špatně!

   odpověď
   • #2566
    Martin Černý Martin Černý 
    Účastník

     

    Dobrý den, pepe,
    na Vaši otázku bohužel neexistuje naprosto jednoznačná odpověď. Civilní a trestní řízení se samozřejmě již z povahy věci výrazně liší a jejich délka vždy záleží na mnoha proměnných. Pro určení délky řízení bude relevantní počet svědků, množství prováděných důkazů a v neposlední řadě rozvrh práce přiděleného soudce a mnoho dalších faktorů. V případě trestního řízení musíme vzít v úvahu i fakt, že by proti pronajímateli i přes podané trestní oznámení nemuselo být zahájeno trestní stíhání (za předpokladu, že nebude zjištěno spáchání trestného činu). Z obecných statistik ovšem vyplývá, že o něco rychleji probíhá trestní řízení. Prvoinstančního rozsudku se v civilních věcech dočkáme v průměru za 197 dnů,  rozsudku ve věci trestněprávního charakteru v řádu 3 – 8 měsíců (s ohledem na složitost konkrétní záležitosti).

    odpověď
   • #10288
     Karel

    Doporučuji vám obrátit se na profesionály. Zkuste [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte

    Nepotřebujete vůbec papír od soudu a čekat 10let než nějakej soud rozhodne.

    odpověď
   • #10289
     Karel

    Odk az pro nepřihlášené www.     kopemezavas      .cz (je potřeba si smazat mezery v odkazu)

    odpověď
  • #14682
    Martina

   Dobrý den,

   jak je to v případě podnájemní smlouvy, kdy nájemník – člen družstva podnajímá družstevní byt další osobě. Jaká platí pravidla pro vystěhování podnájemníka pro porušování podnájemní smlouvy (neplacení podnájmu) ?? Je to shodné jako situace nájemník x majitel bytu ?

   Děkuji

   odpověď
 • #2570
   pepe

  Dobrý den pane Černý, máte sice pravdu že civilní a trestní řízení se z povahy věci výrazně liší, což ale není tento případ!  Cituji: “Jestliže jste se tedy dostali do obdobné situace, buďte to Vy, kdo podá trestní oznámení na nájemce pro podezření ze spáchání<strong style=”margin-bottom: 0px; color: #393939; font-family: ‘Open Sans’, sans-serif; font-size: 14px; text-align: justify;”> trestného činu neoprávněného zásahu do práva k domu, bytu nebo nebytovému prostoru, neboť tento trestný čin je stejně kvalifikován, jak pro osobu, která protiprávně byt užívá, tak pro osobu, jež bude v užívání bytu jiné bránit, slovy zákona: „Kdo protiprávně obsadí nebo užívá dům, byt nebo nebytový prostor jiného, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo peněžitým trestem, stejně bude potrestán, kdo oprávněné osobě v užívání domu, bytu nebo nebytového prostoru neoprávněně brání“[1]. Tento trestný čin tak chrání práva obou zúčastněných zájmů.” Takže dle citace nejmenovaného webu jde o trestný čin v obou případech, jak ze strany majitele bytu, tak ze strany nájemníka! 

  odpověď
 • #2593
  Martin Černý Martin Černý 
  Účastník

   

  Dobrý den, pepe,
  asi jsem formulaci Vaší otázky špatně rozuměl. Ve své předchozí odpovědi jsem porovnával délku civilního řízení v případě žaloby na vyklizení nemovitosti s délkou trestněprávního řízení týkajícího se trestného činu narušení domovní svobody (ne dvou paralelních trestních řízení). Odkaz na ustanovení trestního zákoníku, který jste uvedl, je pro právní kroky pronajímatele relevantní až v situaci, kdy existuje pravomocné rozhodnutí soudu, na jehož základě vzniká nájemci povinnost byt vyklidit. I tak se ale pronajímatel musí zdržet svévolného vystěhování věcí nájemce a využít cestu exekuce. Jiná situace by vyvstala za předpokladu, že by nájemci NIKDY předtím nenáleželo žádné užívací právo k bytu, tzn. pokud by se do bytu svévolně nastěhoval. Za těchto podmínek by mohl vlastník bytu podat trestní oznámení okamžitě.

  Jinak nájemce, kterému vypršela nájemní smlouva a byly mu svévolně vyklizeny věci z bytu, by mohl podat trestní oznámení jak pro trestný činu narušení domovní svobody, tak pro vámi zmíněný trestný činu neoprávněného zásahu do práva k domu, bytu nebo nebytovému prostoru. Délka jakéhokoliv trestněprávního řízení samozřejmě závisí hlavně na kritériích, které jsem zmínil v předchozí odpovědi.

  odpověď

 • #7597
   Martin

  Situace: Pronajimatel, na zaklade toho ze platna najemni smlouva na dobu urcitou uzavrena se soucasnym najemnikem  konci ke specifickemu datu a byt musi byt dle zakona k tomuto datumu odevzdan, sepise s jinou osobou novou najemni smlouvu ktera zacina den po skonceni NS soucasneho najemnika ktery ale odmita se k danemu dni vystehovat a byt predat zpatky majiteli / pronajimateli.

  Otazka: Je spravne vyvodit zaver ze tim se najemnik ktery se odmita vystehovat dopousti trestneho cinu prestoze mu  předtím náleželo užívací právo k bytu ktere ale zaniklo poslednim dnem najmu na dobu urcitou a on nyni protiprávně obsadí nebo užívá dům, byt nebo nebytový prostor jiného, noveho najemnika jemuz toto pravo vzniklo na zaklade radne podepsane najemni smlouvy.a tedy bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo peněžitým trestem ?

  Dekuji, Martin

  odpověď
  • #8264
    EagleEye

   Tak odpoved na tuto otazku by me velice zajimala, ale nemyslim, ze Pepe (nebo nekdo jiny) odpovi. Zajimalo by me, jak by se na toto dival trestne pravni rad.

   Pokud nekdo odpovi, tak predem dekuji.

   odpověď
  • #8490
   Martin Černý Martin Černý 
   Účastník

   Dobrý den,
   pro Váš uvedený příklad se ve světle aktuální judikatury Ústavního soudu použije postup, který jsem zde zmiňoval výše. Ač zní nemožnost použití trestního oznámení na trestný čin neoprávněného zásahu do práva k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru dle mého názoru nelogicky, lze doporučit jen žalobu na vyklizení nemovitosti a pokud ve lhůtě uvedené ve vykonatelném rozhodnutí soudu bývalý nájemce byt neopustí, lze teprve provést exekuční vyklizení. Až po uplynutí lhůty vzniká trestněprávní odpovědnost bývalého nájemce. Do vyklizení bytu se samozřejmě nový nájemce nemůže nastěhovat. Byt se totiž dle §2292 považuje za odevzdaný, obdrží-li pronajímatel klíče a jinak mu nic nebrání v přístupu do bytu a v jeho užívání. Za Vámi uvedené situace proto nemůžeme byt považovat za odevzdaný a způsobilý pro nastěhování.

   odpověď
 • #7638
   Tonda

  Já když jsem hledal nového nájemníka, tak jsem to zadal do realitní kanceláře edoxreality a měl jsem za měsíc byt obsazený a nepřicházel jsem zbytečně o nájemné.

  odpověď
 • #8463
   Ivos

  Poradíte mi prosím, která realitní kancelář z Brna je spolehlivá?

  odpověď
 • #8468
   bytecekdomecek

  Centrum Realit Josefská 612/15, 602 00 Brno velmi špatná zkušenost. Nemá smysl to rozepisovat.

  odpověď
 • #8476
   Ivos

  A o nějaké dobré realitní kanceláři tady někdo ví?

  odpověď
 • #8492
   Daniel

  Já z vlastní zkušenosti opravdu mohu doporučit realitní kancelář coloseumreality.cz , mají velice schopné makléře, kteří se snaží co nejrychleji prodat nemovitost.

  odpověď
 • #8525
   Ivos

  Tak díky, dneska jsem tam volal a domluvil jsem si schůzku s realitním makléřem přímo v bytě.

  odpověď
 • #9053
   jiri

  Kdyz skoncila smlouva  a najemnik neplati / nebo dostal vypoved, protoze on porusil smlouvu a tim ji zneplatnil  /    a  tudiz  nema ani co pohledavat v predmetu pronajmu, tak je jedina moznost  pronajimatele  prestat  platit za sluzby, pripadne odstoupi od smlouvy na dodavku  elektriny, vody a plynu….kde neni ani cert nebere…. a bez vody a  elektriny je byt neobyvatelny. Vse se odpojuje venku, nemusi se vubec vstupovat do bytu…. a klice ze mam odevzdane ?  To  prece uz davno !  Ale najemnik si vymenil fabku v zamku, coz je i dle smlouvy i zakona protipravni, tj.  odevzdal  spatne klice, coz se klasifikuje jako podvod , odneti je tam take az na dva roky na tvrdo.  Pronajimatel nema zadnou povinnost pri jiz neplatne smlouve neco za vychcaneho  exnajemnika platit a poskytovat mu jakekoliv sluzby ci strechu nad hlavou ! Pronajimatel neni charita a uz to takto judikoval   i NS !  Navic pokud chce predmet pronajmu  pouzit pro sebe, je tam jen 1 mesicni vypoved….tj.  krome toho, ze smlouva je neplatna,  najemnik neplati, tj. neprodlouzil si zadny smluvni vztah, navic je tu  moznost, ze je pro mne vyhodnejsi nechat bydlet v byte syna, ktery byl predtim na kolejich, ne ?    Na hrubej pytel – hruba zaplata !

  odpověď
 • #9054
   jiri

  Jo, a realitka vam problem s neplaticim nebo neodchazejicim najemnikem nevyresi,  nikoho nevystehuje…. jen po vas bude chtit jeste uhradit jejich naklady, pokud vam sezene klienta, ale ten jejich klient  se nemuze nastehovat do postele k jeste stale bydlicimu  individuu.

  odpověď
 • #9152
   eliška

  Chtěla bych se k tomuto tématu vyjádřit,ale nemůže se vyjádřit

  odpověď
 • #9153
   eliška

  Je zde spousta názorů,ale bohužel naši zákonodárci vymysleli zákony,které chrání nájemníky,kteří neplatí,neodstehuji se a vlastne žijí zadarmo na úkor pronajimatelu,kteří za ně musí vše platit.Proč stát udělal tyto zákony?Poněvadž by každý majitel tyto vychcanky vyhodil a stát by se o ně musel postarat.Pani Vendulce vůbec nezávidím,poněvadž jsem si tímto vším prošla.Vlastně ona nemůže vůbec nic.Jen může podat soudní žalobu na vyklizení bytů a ještě předtím písemně a doporučené poslat nájemníkovi upozornění aby byt vyklidil a opustil,jinak ze dáte soudní žalobu na vyklizení bytu.Najemnik se tomu všemu akorát vysmeje,poněvadž je chráněn zákonem.Vám bude rok i déle trvat než vypadne,spočítate škody a nikdo vám nepomůže.Přání hodně pevné nervy.

  odpověď
 • #9354
   Ondrej

  Já jsem v Praze hledal nájemníka přes realitní kancelář Edoxreality, přes kterou jsem i v minulosti jeden byt prodával a s nájemníkem nemám vůbec žádné problémy.

  odpověď
 • #9770
  Robin Robin 
  Účastník

  Existuji pomerne ucinne metody, jak

  1) ukoncit smlouvu neplatici (na to je ale potreba myslet jeste pred podpisem smlouvy anebo dodatku smlouvy) i

  2) jak se zbavit okupanta bytu, kteremu smlouva jiz skoncila viz 1) a on se ne a ne vystehovat pod ruznymi zaminkami

  pokud nekdo chce know how anebo reseni, nabidne mi kompenzaci 6000 Kc, tak se muzeme dohodnout 🙂

  inu draze nabyte zkusenosti

  odpověď
 • #9827
   krejcarova jir.

  najemnik neoprav.bydli.dostal to pisemne s datumem vystehovani a ze podam zalobu k soudu.to je na dlouho.nutne potrebuji byt pro nemoc.syna ktery tam ma trvale bydleni.musim to resit rychle ale jak.nemam klice.zaplatit nejakou agenturu co mi pomuze ho vyhodit.vymenit zamek.policie se do toho nebude plest.syn draze plati ubytovnu a on dela mrtveho brouka.dekuji za radu krejcarova.zalobu me pomaha davat org.pro senior.v tisni.nevim jestli soud bude moji zadost resit rychleji.dekuji krejcarova

  odpověď
 • #14641
   Martina najdova

  Dobrý den mám stejný problém paní má dluh na nájmu nájmu už jsem si musela vzít i kauci ta ale nepokryla celý dluh paní dostala výpověď ale stále má nějaké výmluvy proč byt neopustí vím že tam nemůžu jít a vyměnit zámky ale já přece za ní nebudu platit inkaso ? Jsem maminka na rodicaku tudíž mám 7333 a nemůžu přece platit za někoho inkaso. Můžu ke dni skončení nájmu prostě nechat odpojit energie když nemám na zaplaceni? Nebo být být prodat?

  odpověď
  • #14642
    Martina najdova

   Děkuji za odpověď najdová

   odpověď
 • #17297
   Jana Nováková

  Ráda bych se zeptala, nájemíkům vypršela smlouva na dobu určitou. Byli upozorněni, že mají byt vyklidit a opustit. Byt neobývají, ale klíče bez mého souhlasu předali někomu jiném, koho vůbec neznám, a ten tam vesele bydlí. Ve vedlejším bytě bydlí bezproblémový nájemník. Bezproblémový nájemník z druhého bytu v tomto objektu omylem zalomyl klíč u hlavních vchodových dveří(vstup k oboum bytům). Zámek jsem musela vyměnit. Musím nový klíč ke vchodovým dveřím do objektu dát cizím lidem, kteří se nastěhovali bez mého svolení do bytu, kde již vypršela smlouva? Oni nemají k bytu žádné užívací právo, ale bydlí tam a mají v bytě věci. Jak postupovat? Děkuji

  odpověď
Odpověď na: jak vystěhovat nájemníka

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Log in with your credentials

Forgot your details?