jak vystěhovat nájemníka

Zvolená otázka obsahuje celkem 18 odpovědí. Do diskuze (2 hlasy) se naposledy zapojil uživatel  eliška a poslední změna proběhla před 4 d, 11 h.

 • Tvůrce
  Téma
 • #2486 Odpovědět

  Vendulla

  Ahoj, můžete mi poradit? Jsem už bezmocná. Nájemníkovi skončila smlouva, ale už druhý měsíc se dohadujeme, aby se odstěhoval. Můžu prostě vyměnit zámek a věci mu někde uložit? Naštěstí to není žádný nábytek, asi jen osobní věci.

 • Autor
  Odpovědi
 • #2555
  Martin Černý Martin Černý 
  Uživatel

  Dobrý den,
  ve Vaší situaci se bohužel v současné době nachází mnoho pronajímatelů bytů bez možnosti okamžitého a účinného řešení. Dle občanského zákoníku je nájemce povinen odevzdat byt v den skončení nájmu.

  Byt se považuje za odevzdaný, obdrží-li pronajímatel klíče a nic mu nebrání v přístupu do jeho bytu a v jeho užívání. Dále se byt považuje za odevzdaný, pokud nájemce opustí byt takovým způsobem, že nelze mít pochyb o skončení nájmu. Ve Vašem případě ale nájemce byt i po skončení nadále fakticky užívá a dopouští se tak protiprávního jednání. Jedinou legální možností postupu, kterou lze doporučit, je podat žalobu na vyklizení bytu. Musíte bohužel počítat s tím, že se řízení může běžně protáhnout na několik let. Až vydáním pravomocného soudního rozhodnutí totiž může dojít k následnému exekučnímu vyklízení bytu. Pokud byste se rozhodla svémocně zasáhnout, vyměnit zámek a vystěhovat nájemci věci, Vaše jednání by mohlo být kvalifikováno jako trestný čin narušování domovní svobody a doporučuji proto i přes zdlouhavost tento problém řešit soudní cestou.  

  Redaktor Okolobytu.cz, specializace na oblast SVJ a bytových družstev

  Odpovědět
  • #2556
    pepe

   Zajímala by mě jedna věc. Když už teda, jako majitel bytu, dokonám trestný čin narušování domovní svobody a za předpokladu, že nájemník bude mít tu drzost mě žalovat, taky bude muset počítat s tím, že se řízení může běžně protáhnout na několik let?? Protože pokud by opačná situace byla vyřízena do několika měsíců, tak je něco špatně!

   Odpovědět
   • #2566
    Martin Černý Martin Černý 
    Uživatel

     

    Dobrý den, pepe,
    na Vaši otázku bohužel neexistuje naprosto jednoznačná odpověď. Civilní a trestní řízení se samozřejmě již z povahy věci výrazně liší a jejich délka vždy záleží na mnoha proměnných. Pro určení délky řízení bude relevantní počet svědků, množství prováděných důkazů a v neposlední řadě rozvrh práce přiděleného soudce a mnoho dalších faktorů. V případě trestního řízení musíme vzít v úvahu i fakt, že by proti pronajímateli i přes podané trestní oznámení nemuselo být zahájeno trestní stíhání (za předpokladu, že nebude zjištěno spáchání trestného činu). Z obecných statistik ovšem vyplývá, že o něco rychleji probíhá trestní řízení. Prvoinstančního rozsudku se v civilních věcech dočkáme v průměru za 197 dnů,  rozsudku ve věci trestněprávního charakteru v řádu 3 – 8 měsíců (s ohledem na složitost konkrétní záležitosti).

    Odpovědět
 • #2570
   pepe

  Dobrý den pane Černý, máte sice pravdu že civilní a trestní řízení se z povahy věci výrazně liší, což ale není tento případ!  Cituji: “Jestliže jste se tedy dostali do obdobné situace, buďte to Vy, kdo podá trestní oznámení na nájemce pro podezření ze spáchání<strong style=”margin-bottom: 0px; color: #393939; font-family: ‘Open Sans’, sans-serif; font-size: 14px; text-align: justify;”> trestného činu neoprávněného zásahu do práva k domu, bytu nebo nebytovému prostoru, neboť tento trestný čin je stejně kvalifikován, jak pro osobu, která protiprávně byt užívá, tak pro osobu, jež bude v užívání bytu jiné bránit, slovy zákona: „Kdo protiprávně obsadí nebo užívá dům, byt nebo nebytový prostor jiného, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo peněžitým trestem, stejně bude potrestán, kdo oprávněné osobě v užívání domu, bytu nebo nebytového prostoru neoprávněně brání“[1]. Tento trestný čin tak chrání práva obou zúčastněných zájmů.” Takže dle citace nejmenovaného webu jde o trestný čin v obou případech, jak ze strany majitele bytu, tak ze strany nájemníka! 

  Odpovědět
 • #2593
  Martin Černý Martin Černý 
  Uživatel

   

  Dobrý den, pepe,
  asi jsem formulaci Vaší otázky špatně rozuměl. Ve své předchozí odpovědi jsem porovnával délku civilního řízení v případě žaloby na vyklizení nemovitosti s délkou trestněprávního řízení týkajícího se trestného činu narušení domovní svobody (ne dvou paralelních trestních řízení). Odkaz na ustanovení trestního zákoníku, který jste uvedl, je pro právní kroky pronajímatele relevantní až v situaci, kdy existuje pravomocné rozhodnutí soudu, na jehož základě vzniká nájemci povinnost byt vyklidit. I tak se ale pronajímatel musí zdržet svévolného vystěhování věcí nájemce a využít cestu exekuce. Jiná situace by vyvstala za předpokladu, že by nájemci NIKDY předtím nenáleželo žádné užívací právo k bytu, tzn. pokud by se do bytu svévolně nastěhoval. Za těchto podmínek by mohl vlastník bytu podat trestní oznámení okamžitě.

  Jinak nájemce, kterému vypršela nájemní smlouva a byly mu svévolně vyklizeny věci z bytu, by mohl podat trestní oznámení jak pro trestný činu narušení domovní svobody, tak pro vámi zmíněný trestný činu neoprávněného zásahu do práva k domu, bytu nebo nebytovému prostoru. Délka jakéhokoliv trestněprávního řízení samozřejmě závisí hlavně na kritériích, které jsem zmínil v předchozí odpovědi.

  Odpovědět

 • #7597
   Martin

  Situace: Pronajimatel, na zaklade toho ze platna najemni smlouva na dobu urcitou uzavrena se soucasnym najemnikem  konci ke specifickemu datu a byt musi byt dle zakona k tomuto datumu odevzdan, sepise s jinou osobou novou najemni smlouvu ktera zacina den po skonceni NS soucasneho najemnika ktery ale odmita se k danemu dni vystehovat a byt predat zpatky majiteli / pronajimateli.

  Otazka: Je spravne vyvodit zaver ze tim se najemnik ktery se odmita vystehovat dopousti trestneho cinu prestoze mu  předtím náleželo užívací právo k bytu ktere ale zaniklo poslednim dnem najmu na dobu urcitou a on nyni protiprávně obsadí nebo užívá dům, byt nebo nebytový prostor jiného, noveho najemnika jemuz toto pravo vzniklo na zaklade radne podepsane najemni smlouvy.a tedy bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo peněžitým trestem ?

  Dekuji, Martin

  Odpovědět
  • #8264
    EagleEye

   Tak odpoved na tuto otazku by me velice zajimala, ale nemyslim, ze Pepe (nebo nekdo jiny) odpovi. Zajimalo by me, jak by se na toto dival trestne pravni rad.

   Pokud nekdo odpovi, tak predem dekuji.

   Odpovědět
  • #8490
   Martin Černý Martin Černý 
   Uživatel

   Dobrý den,
   pro Váš uvedený příklad se ve světle aktuální judikatury Ústavního soudu použije postup, který jsem zde zmiňoval výše. Ač zní nemožnost použití trestního oznámení na trestný čin neoprávněného zásahu do práva k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru dle mého názoru nelogicky, lze doporučit jen žalobu na vyklizení nemovitosti a pokud ve lhůtě uvedené ve vykonatelném rozhodnutí soudu bývalý nájemce byt neopustí, lze teprve provést exekuční vyklizení. Až po uplynutí lhůty vzniká trestněprávní odpovědnost bývalého nájemce. Do vyklizení bytu se samozřejmě nový nájemce nemůže nastěhovat. Byt se totiž dle §2292 považuje za odevzdaný, obdrží-li pronajímatel klíče a jinak mu nic nebrání v přístupu do bytu a v jeho užívání. Za Vámi uvedené situace proto nemůžeme byt považovat za odevzdaný a způsobilý pro nastěhování.

   Odpovědět
 • #7638
   Tonda

  Já když jsem hledal nového nájemníka, tak jsem to zadal do realitní kanceláře edoxreality a měl jsem za měsíc byt obsazený a nepřicházel jsem zbytečně o nájemné.

  Odpovědět
 • #8463
   Ivos

  Poradíte mi prosím, která realitní kancelář z Brna je spolehlivá?

  Odpovědět
 • #8468
   bytecekdomecek

  Centrum Realit Josefská 612/15, 602 00 Brno velmi špatná zkušenost. Nemá smysl to rozepisovat.

  Odpovědět
 • #8476
   Ivos

  A o nějaké dobré realitní kanceláři tady někdo ví?

  Odpovědět
 • #8492
   Daniel

  Já z vlastní zkušenosti opravdu mohu doporučit realitní kancelář coloseumreality.cz , mají velice schopné makléře, kteří se snaží co nejrychleji prodat nemovitost.

  Odpovědět
 • #8525
   Ivos

  Tak díky, dneska jsem tam volal a domluvil jsem si schůzku s realitním makléřem přímo v bytě.

  Odpovědět
 • #9053
   jiri

  Kdyz skoncila smlouva  a najemnik neplati / nebo dostal vypoved, protoze on porusil smlouvu a tim ji zneplatnil  /    a  tudiz  nema ani co pohledavat v predmetu pronajmu, tak je jedina moznost  pronajimatele  prestat  platit za sluzby, pripadne odstoupi od smlouvy na dodavku  elektriny, vody a plynu….kde neni ani cert nebere…. a bez vody a  elektriny je byt neobyvatelny. Vse se odpojuje venku, nemusi se vubec vstupovat do bytu…. a klice ze mam odevzdane ?  To  prece uz davno !  Ale najemnik si vymenil fabku v zamku, coz je i dle smlouvy i zakona protipravni, tj.  odevzdal  spatne klice, coz se klasifikuje jako podvod , odneti je tam take az na dva roky na tvrdo.  Pronajimatel nema zadnou povinnost pri jiz neplatne smlouve neco za vychcaneho  exnajemnika platit a poskytovat mu jakekoliv sluzby ci strechu nad hlavou ! Pronajimatel neni charita a uz to takto judikoval   i NS !  Navic pokud chce predmet pronajmu  pouzit pro sebe, je tam jen 1 mesicni vypoved….tj.  krome toho, ze smlouva je neplatna,  najemnik neplati, tj. neprodlouzil si zadny smluvni vztah, navic je tu  moznost, ze je pro mne vyhodnejsi nechat bydlet v byte syna, ktery byl predtim na kolejich, ne ?    Na hrubej pytel – hruba zaplata !

  Odpovědět
 • #9054
   jiri

  Jo, a realitka vam problem s neplaticim nebo neodchazejicim najemnikem nevyresi,  nikoho nevystehuje…. jen po vas bude chtit jeste uhradit jejich naklady, pokud vam sezene klienta, ale ten jejich klient  se nemuze nastehovat do postele k jeste stale bydlicimu  individuu.

  Odpovědět
 • #9152
   eliška

  Chtěla bych se k tomuto tématu vyjádřit,ale nemůže se vyjádřit

  Odpovědět
 • #9153
   eliška

  Je zde spousta názorů,ale bohužel naši zákonodárci vymysleli zákony,které chrání nájemníky,kteří neplatí,neodstehuji se a vlastne žijí zadarmo na úkor pronajimatelu,kteří za ně musí vše platit.Proč stát udělal tyto zákony?Poněvadž by každý majitel tyto vychcanky vyhodil a stát by se o ně musel postarat.Pani Vendulce vůbec nezávidím,poněvadž jsem si tímto vším prošla.Vlastně ona nemůže vůbec nic.Jen může podat soudní žalobu na vyklizení bytů a ještě předtím písemně a doporučené poslat nájemníkovi upozornění aby byt vyklidil a opustil,jinak ze dáte soudní žalobu na vyklizení bytu.Najemnik se tomu všemu akorát vysmeje,poněvadž je chráněn zákonem.Vám bude rok i déle trvat než vypadne,spočítate škody a nikdo vám nepomůže.Přání hodně pevné nervy.

  Odpovědět
Reakce na: jak vystěhovat nájemníka

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Informace o vás:
Přihlásit s uživatelskými údaji

Zapomněli jste heslo?