jak vystěhovat nájemníka

Zvolená otázka obsahuje celkem 7 odpovědí. Do diskuze (2 hlasy) se naposledy zapojil uživatel  Tonda a poslední změna proběhla před 1 t, 2 d.

 • Tvůrce
  Téma
 • #2486 Odpovědět

  Vendulla

  Ahoj, můžete mi poradit? Jsem už bezmocná. Nájemníkovi skončila smlouva, ale už druhý měsíc se dohadujeme, aby se odstěhoval. Můžu prostě vyměnit zámek a věci mu někde uložit? Naštěstí to není žádný nábytek, asi jen osobní věci.

 • Autor
  Odpovědi
 • #2555
  Martin Černý Martin Černý 
  Uživatel

  Dobrý den,
  ve Vaší situaci se bohužel v současné době nachází mnoho pronajímatelů bytů bez možnosti okamžitého a účinného řešení. Dle občanského zákoníku je nájemce povinen odevzdat byt v den skončení nájmu.

  Byt se považuje za odevzdaný, obdrží-li pronajímatel klíče a nic mu nebrání v přístupu do jeho bytu a v jeho užívání. Dále se byt považuje za odevzdaný, pokud nájemce opustí byt takovým způsobem, že nelze mít pochyb o skončení nájmu. Ve Vašem případě ale nájemce byt i po skončení nadále fakticky užívá a dopouští se tak protiprávního jednání. Jedinou legální možností postupu, kterou lze doporučit, je podat žalobu na vyklizení bytu. Musíte bohužel počítat s tím, že se řízení může běžně protáhnout na několik let. Až vydáním pravomocného soudního rozhodnutí totiž může dojít k následnému exekučnímu vyklízení bytu. Pokud byste se rozhodla svémocně zasáhnout, vyměnit zámek a vystěhovat nájemci věci, Vaše jednání by mohlo být kvalifikováno jako trestný čin narušování domovní svobody a doporučuji proto i přes zdlouhavost tento problém řešit soudní cestou.  

  Redaktor Okolobytu.cz, specializace na oblast SVJ a bytových družstev

  Odpovědět
  • #2556
    pepe

   Zajímala by mě jedna věc. Když už teda, jako majitel bytu, dokonám trestný čin narušování domovní svobody a za předpokladu, že nájemník bude mít tu drzost mě žalovat, taky bude muset počítat s tím, že se řízení může běžně protáhnout na několik let?? Protože pokud by opačná situace byla vyřízena do několika měsíců, tak je něco špatně!

   Odpovědět
   • #2566
    Martin Černý Martin Černý 
    Uživatel

     

    Dobrý den, pepe,
    na Vaši otázku bohužel neexistuje naprosto jednoznačná odpověď. Civilní a trestní řízení se samozřejmě již z povahy věci výrazně liší a jejich délka vždy záleží na mnoha proměnných. Pro určení délky řízení bude relevantní počet svědků, množství prováděných důkazů a v neposlední řadě rozvrh práce přiděleného soudce a mnoho dalších faktorů. V případě trestního řízení musíme vzít v úvahu i fakt, že by proti pronajímateli i přes podané trestní oznámení nemuselo být zahájeno trestní stíhání (za předpokladu, že nebude zjištěno spáchání trestného činu). Z obecných statistik ovšem vyplývá, že o něco rychleji probíhá trestní řízení. Prvoinstančního rozsudku se v civilních věcech dočkáme v průměru za 197 dnů,  rozsudku ve věci trestněprávního charakteru v řádu 3 – 8 měsíců (s ohledem na složitost konkrétní záležitosti).

    Odpovědět
 • #2570
   pepe

  Dobrý den pane Černý, máte sice pravdu že civilní a trestní řízení se z povahy věci výrazně liší, což ale není tento případ!  Cituji: “Jestliže jste se tedy dostali do obdobné situace, buďte to Vy, kdo podá trestní oznámení na nájemce pro podezření ze spáchání<strong style=”margin-bottom: 0px; color: #393939; font-family: ‘Open Sans’, sans-serif; font-size: 14px; text-align: justify;”> trestného činu neoprávněného zásahu do práva k domu, bytu nebo nebytovému prostoru, neboť tento trestný čin je stejně kvalifikován, jak pro osobu, která protiprávně byt užívá, tak pro osobu, jež bude v užívání bytu jiné bránit, slovy zákona: „Kdo protiprávně obsadí nebo užívá dům, byt nebo nebytový prostor jiného, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo peněžitým trestem, stejně bude potrestán, kdo oprávněné osobě v užívání domu, bytu nebo nebytového prostoru neoprávněně brání“[1]. Tento trestný čin tak chrání práva obou zúčastněných zájmů.” Takže dle citace nejmenovaného webu jde o trestný čin v obou případech, jak ze strany majitele bytu, tak ze strany nájemníka! 

  Odpovědět
 • #2593
  Martin Černý Martin Černý 
  Uživatel

   

  Dobrý den, pepe,
  asi jsem formulaci Vaší otázky špatně rozuměl. Ve své předchozí odpovědi jsem porovnával délku civilního řízení v případě žaloby na vyklizení nemovitosti s délkou trestněprávního řízení týkajícího se trestného činu narušení domovní svobody (ne dvou paralelních trestních řízení). Odkaz na ustanovení trestního zákoníku, který jste uvedl, je pro právní kroky pronajímatele relevantní až v situaci, kdy existuje pravomocné rozhodnutí soudu, na jehož základě vzniká nájemci povinnost byt vyklidit. I tak se ale pronajímatel musí zdržet svévolného vystěhování věcí nájemce a využít cestu exekuce. Jiná situace by vyvstala za předpokladu, že by nájemci NIKDY předtím nenáleželo žádné užívací právo k bytu, tzn. pokud by se do bytu svévolně nastěhoval. Za těchto podmínek by mohl vlastník bytu podat trestní oznámení okamžitě.

  Jinak nájemce, kterému vypršela nájemní smlouva a byly mu svévolně vyklizeny věci z bytu, by mohl podat trestní oznámení jak pro trestný činu narušení domovní svobody, tak pro vámi zmíněný trestný činu neoprávněného zásahu do práva k domu, bytu nebo nebytovému prostoru. Délka jakéhokoliv trestněprávního řízení samozřejmě závisí hlavně na kritériích, které jsem zmínil v předchozí odpovědi.

  Odpovědět

 • #7597
   Martin

  Situace: Pronajimatel, na zaklade toho ze platna najemni smlouva na dobu urcitou uzavrena se soucasnym najemnikem  konci ke specifickemu datu a byt musi byt dle zakona k tomuto datumu odevzdan, sepise s jinou osobou novou najemni smlouvu ktera zacina den po skonceni NS soucasneho najemnika ktery ale odmita se k danemu dni vystehovat a byt predat zpatky majiteli / pronajimateli.

  Otazka: Je spravne vyvodit zaver ze tim se najemnik ktery se odmita vystehovat dopousti trestneho cinu prestoze mu  předtím náleželo užívací právo k bytu ktere ale zaniklo poslednim dnem najmu na dobu urcitou a on nyni protiprávně obsadí nebo užívá dům, byt nebo nebytový prostor jiného, noveho najemnika jemuz toto pravo vzniklo na zaklade radne podepsane najemni smlouvy.a tedy bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo peněžitým trestem ?

  Dekuji, Martin

  Odpovědět
 • #7638
   Tonda

  Já když jsem hledal nového nájemníka, tak jsem to zadal do realitní kanceláře edoxreality a měl jsem za měsíc byt obsazený a nepřicházel jsem zbytečně o nájemné.

  Odpovědět
Odpovědět: jak vystěhovat nájemníka

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Informace o vás:
Přihlásit s uživatelskými údaji

Zapomněli jste heslo?