Jak vyřešit dědictví bytu?

 • This topic has 9 reakcí, 2 voices, and was last updated před 1 rokem by lake.
 • Začal
  Téma
 • #11349 Reakce
  Simona L.
  Guest

  Dobrý den,

  s manželem žijeme odděleně, ale nejsme rozvedeni. Vlastníme spolu napůl byt, kde žiji já sama a také jsem nyní platila sama ze svých úspor nákladnou rekonstrukci. Jde mi o to, že máme dvě dcery, ale manžel má ještě potomka z prvního manželství. Nechci, aby někdy došlo k tomu, že budu muset z našeho bytu já nebo dcery vyplácet i manželova potomka, s kterým se nestýkáme. Existuje způsob, jak co nejjednodušeji vyřešit tuto situaci? Manžel v tomto se mnou nijak nespolupracuje, ale já si myslím, že bychom to měli mít jako rodiče vyřešené, bohužel se v této problematice vůbec neorientuji.

  Děkuji za případnou radu, S. L.

Zobrazujeme 4 reakce
 • Author
  Reakce
  • #11352
    lojza
   Guest

   Řešte to přes právníka, tohle se není na internetovou diskuzi.

   Reakce
   • #11360
     Kráťa
    Guest

    Proč by to sem nepatřilo? Je to diskuse a někdo může mít podobnou zkušenost, ne? Proč hned bezet za právníkem, za ktereho se platí…

    Reakce
   • #11362
     Simona L.
    Guest

    Lojzo, děkuji za reakci, opravdu to je spíše dotaz na právníka, ale v první řadě chci zjistit, jaké jsou přibližné možnosti. Třeba tuto situaci také někdo řešil a třeba je řešení jednoduché. Jak jsem psala, vůbec se v této problematice nevyznám.

    Reakce
    • #11366
      lojza
     Guest

     Simono, jen jsem chtěl naznačit, že nikdo nezná dopodrobna poměry ve vaší rodině, takže případné odpovědi by byly jenom “mlácením prázdné slámy”.

     Hezký den

     Reakce
  • #11610

   Dobrý den,

    bez hlubší znalosti Vaší situace lze těžko soudit, jaké je pro Vás nejvhodnější řešení, nicméně obecně lze uvést následující.

    Děti zůstavitelů jsou ze zákona nepominutelnými dědici a nedědí pouze za předpokladu, že byly vyděděny. Dcera Vašeho manžela by tedy mohla po jeho smrti žádat odpovídající díl.

    Pokud jde o možnosti řešení ve Vašem případě, bude se situace lišit, podle toho zda máte byt s manželem ve společném jmění nebo zda jste jeho podílovými spoluvlastníky. To v zásadě odvisí od toho, jestli byl byt pořízen za trvání manželství nebo již před ním.

    Jestliže jste byt pořídili před manželstvím, jedná se o podílové spoluvlastnictví. V rámci pozůstalosti by byl manželův ½ podíl na bytu. Do úvahy tedy v takovém případě  připadá převod (úplatný či bezúplatný) manželova podílu na Vás či na Vaše dvě dcery.

    Jestliže jste byt pořídili již jako manželé, spadá byt do společného jmění (pokud nebyl sjednán odlišný majetkový režim). V takovém případě je možné rozsah společného jmění zúžit tak, že byt bude ve Vašem výlučném vlastnictví, a to na základě smlouvy o zúžení a vypořádání SJM, pro kterou je vyžadován notářský zápis.

    V případě, že byste měla zájem se rozvést, se rovněž můžete na odpovídajícím vypořádání společného jmění dohodnout v rámci rozvodu (pokud by byl manžel přístupný takovému řešení).

   Existují nicméně i jiná řešení, vše závisí na konkrétní situaci.

   Reakce
  • #11716
    lake
   Guest

   Napsala jste: “… také jsem nyní platila sama ze svých úspor nákladnou rekonstrukci”.

   Šlo snad o Vaše úspory z doby před vznikem manželství? Byly uloženy na účtu založeném před vznikem manželství? Pokud to nejste schopna prokázat, pak veškeré investice šly ze společného jmění manželů. Tedy i Váš manžel se na této rekonstrukci finančně podílel společně s Vámi. Opak byste musela tvrdit a prokazovat Vy.

   Takže v případném dědickém řízení se hodnota bytu bude odvozovat od stavu po rekonstrukci. Nebude se přihlížet k tomu, že jste jej rekonstruovala Vy sama. Manželova dcera se v tom případě stane podílovou spoluvlastnicí bytu. Pokud byste ji měla v rámci dědického řízení “vyplatit”, bude se částka nepochybně odvozovat od tržní ceny již rekonstruovaného bytu.

   Reakce
  • #12026
    Simona L.
   Guest

   Rekonstrukci jsem platila sama, s manželem cca 10 let nežijeme a máme i oddělené finance. Rozvedeni ale nejsme a asi to už na pořadu dne nebude. Teď jenom nevím, jak zabezpečit své dvě dcery, protože nechci investovat do bytu, ze kterého pak může dědit v podstatě pro mě cizí člověk.

   Reakce
   • #12330
     lake
    Guest

    Paní Simono, píšete že máte “oddělené finance”. Tento pojem neznám, a zákon také ne. Buď stále existuje společné jmění manželů, které zahrnuje ten byt.  Pak i manželova dcera z předchozího vztahu bude dědičkou. Nebo došlo k rozdělení majetku – a pak je ten byt buď ve Vašem výlučném vlastnictví, nebo je ve výlučném vlastnictví Vašeho manžela.

    Jak už jsem napsal: jakékoliv Vaše investice do společného bytu zvyšují hodnotu budoucího dědictví.

    Reakce
  • #12032
    Carol
   Guest

   Díky všem za info

   Reakce
Zobrazujeme 4 reakce
V reakci na: Jak vyřešit dědictví bytu?

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Informace o vás:
Log in with your credentials

Forgot your details?