Jak odvolat předsedu SVJ

 • Toto téma obsahuje celkem 6 odpovědí. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Patrik Štrait a poslední změna proběhla před 6 měsíci a 1 týdnem.
 • Vytvořil
  Téma
 • #25196 Odpovědět
  Jan85
  Host

  Dobrý den, jak máme postupovat, když potřebujeme odvolat předsedu SVJ? Důvod je jednoduchý – nekoná svoji funkci a ani se s ním nedá na ničem domluvit.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 vlákna odpovědí
 • Autor
  Odpovědi
  • #25197
   MilanMkujbc mku03375
   Host

   Postupujte podle ustanovení a) NOZ 89/2012 Sb., b) stanov Vašeho SVJ.  – nechte svolat schůzi shromáždění vlastníků s programem. Nebude-li předseda, potažmo výbor ve stanovené lhůtě konat, svolejte ji sami podle ustanovení výše uvedených bodů a) a b). Nezapomeňte na počet hlasů členů SVJ, potřebný pro tento postup.

   Jen poznámka – předpokládám, že postup pro svolání schůze shromáždění vlastníků členy (nikoliv výborem) máte zakotven ve stanovách.

   Odpovědět
  • #25198
   Pavel Pavel
   Účastník

   Jane85,

   1) uvádíte zde většinový názor? Bez většiny nic nezmůžete

   2) odvolat někoho není problém, ale máte někoho lepšího?

   3) ve stupni PES 3 Covid se uvnitř může sejít max. 10 lidí. Přitom dnes je PES na hranici a hrozí, že se přejde na stupeň 4.

    

   Hezký den a hlavně zdraví!

    

   Odpovědět
   • #25199
    MilanMkujbc mku03375
    Host

    Pokud bude mít dostatečný počet plných mocí (u SVJ není limit, u BD ano), potom se to dá zrealizovat i za stávající situace !!!

    Odpovědět
  • #25309
    Kolmašová
   Host

   Prosím konkrétní informaci, jak odvolat předsedu SVJ, který si bez schválení dělá co chce, protože má skoupeno 49 procent bytových jednotek. Všechny akce si koordinuje sám, jen to, že nikdo nechtěl jeho funkci dělat, byl opět zvolen. Ale situace se již vyhrocuje a bylo by možné jeho funkci předat  Správě majetku.Bohužel nejsou zpracovány nové Stanovy.

   Odpovědět
  • #25310
    Ladislav Laker
   Host

   Otázky typu “jak odvolat předsedu” jsou buď zbytečné, nebo jsou nesmyslné.

   O zbytečnou otázku jde, protože postup volby i odvolání člena výboru je jistě uveden  ve stanovách SVJ. Pokud si tazatel(ka) nedovede ani přečíst stanovy a zařídit se podle nich, pak nemá smysl aby se snažil(a) iniciovat nějaké změny v SVJ.

   O nesmyslnou otázku jde pokud SVJ nemá výbor, nýbrž jednočlenný statutární orgán – předsedu společenství vlastníků jednotek. V tomto případě je otázka o odvolání naprostým nesmyslem, protože vždy jde v první řadě o to, aby právnická osoba SVJ měla statutární orgán. Je tedy třeba namísto odvolání řešit volbu nového předsedy SVJ. Teprve volbou může být dosavadní předseda nahrazen. Opět platí, že dotazem na “odvolání” dává tazatel(ka) najevo že nerozumí tomu co se děje v SVJ.

   Pro paní Kolmašovou: Není pro mne srozumitelná Vaše poznámka že “bohužel nejsou zpracovány nové stanovy”. Vaše SVJ přece stanovy má, a jsou nepochybně vloženy v rejstříku. V čem vidíte souvislost s volbou/odvoláním člena statutárního orgánu?

   Odpovědět
  • #25508
    Patrik Štrait
   Host

   Ještě bych doplnil pana Lakera o to, že může jít i o nesmyslnou otázku i v případě že SVJ výbor má. Častým případem je zavedená praxe, že shromáždění volí pouze jednotlivé členy výbor, tedy výbor celý, ale již není v pravomoci shromáždění určovat a rozdělovat funkce ve výboru, tzn. kdo bude předseda, místopředseda atd. To má v pravomoci výbor, který si na svém prvním zasedání role rozdělí. V takovém případě pak shromáždění nemůže rozhodnout o odvolání někoho z funkce (z funkce předsedy), může jen rozhodnout o odvolání někoho z výboru.

   Znalost stanov je naprosto klíčová.

   Odpovědět
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 vlákna odpovědí
Odpověď na: Jak odvolat předsedu SVJ

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Log in with your credentials

Forgot your details?