Jak odvolat předsedu SVJ

Úvod Fóra Všechny kategorie Správa domu Jak odvolat předsedu SVJ

 • Toto téma je prázdné.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #32202 Odpovědět
   Kris
   Host

   Dobrý den,
   mohu se zeptat, jak by SVJ mělo postupovat (tedy ostatní vlastníci), pokud jeho předseda vlastní zhruba polovinu bytů a neplní řádně svou funkci, tedy nesvolává schůze a dluží za služby (energie) poměrně velkou částku a dodavatel tím pádem příští měsíc odpojí dodávky.
   Děkuji za odpověď

  • #32214 Odpovědět
   Michal Čermák
   Host

   Dobrý den, myslím, že nejjednodušší je podívat se do stanov Vašeho SVJ. Bývá pravidlem, že výbor svolává Shromáždění na návrh minimálně dvou členů SVJ, tudíž předpokládám, že i v případě, kdy v SVJ působí předseda, je tato možnost také. A na shromáždění lze předsedu odvolat z funkce. A pokud Vašemu návrhu předseda nevyhoví a Shromáždění nesvolá, mohou  jej svolat jeho členové na náklad SVJ. Pokud dluží za služby, nebylo by od věci jej spolu s ostatními členy zažalovat – nejlépe pro ten využít právní služby advokáta, existuje totiž možnost nějaký ten byt prodat (§ 1184 NOZ)

  • #32225 Odpovědět
   Ladislav Laker
   Host

   V první řadě musíte odvrátit hrozbu dodavatele, že přeruší dodávku energie. Nevím proč zatajujete zda jde o elektřinu, plyn nebo tepelnou energii – ovšem přerušení dodávek kterékoliv z těchto komodit by mělo dopad na obyvatelnost všech bytů v domě.

   V první řadě tedy doporučuji vybrat mezi sebou dlužnou částku a vyrovnat všechny dluhy u dodavatele, případně smluvit splátkový kalendář. Tím se odvrátí bezprostřední hrozba. Jednat jste ovšem měli už dávno, a to způsobem který zde popsal pan Čermák: Odvolat předsedu a zvolit předsedou jinou osobu, ihned změnit zápis statutára v rejstříku. SVJ se pak musí snažit vymoci na bývalém předsedovi dokumenty, účetní knihy a doklady SVJ, provede kontrolu hospodaření a začne vymáhat na bývalém předsedovi náhradu škody z neřádného hospodaření.

   Není vyloučeno, že škoda bude ještě mnohem vyšší, než jen neuhrazené částky za energii. Budete se ještě divit a mlátit hlavou o zeď, až zjistíte jaké částky zmizely z účtu SVJ. Ale tím jste si vinni vy sami, vlastníci jednotek. Ponechali jste předsedu bez kontroly, nestarali jste se o to jak váš majetek spravuje a jak hospodaří s penězi.

  • #32273 Odpovědět
   Realista
   Host

   Lake, můžete nám vysvětlit, jak budou odvolávat předsedu, který (jako vlastník) vlastní v domě polovinu bytů a tedy zjevně bude mít za všech okolností hlasovací většinu?

   • #32277 Odpovědět
    Ladislav Laker
    Host

    Realisto, tazatel nenapsal, že by předseda měl “hlasovací většinu”. Napsal pouze, že předseda “vlastní zhruba polovinu bytů”. To je něco jiného než co tvrdíte Vy.

    Jestliže nevíte, jak postupovat v případě, že shromáždění nerozhodne o volbě nového předsedy (tedy o odvolání stávajícího), přečtěte si § 1209 občanského zákoníku. Postup soudu bude záviset na více okolnostech, které neznáme. Soud může podle svého “slušného uvážení” jmenovat právnické osobě SVJ hmotněprávního opatrovníka podle § 486 občanského zákoníku. Případně procesního opatrovníka.

    Tazatel nám nenapsal podstatné skutečnosti, takže považuji za zbytečné diskutovat o nějaké konkrétní budoucí strategii. Samotné nesvolávání shromáždění je detail, který neznamená žádnou překážku. SVJ tazatele je – zdá se – ve finančních  problémech a má dluhy vůči dodavateli čehosi. Tazatel ať se tedy snaží.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
Odpověď na: Jak odvolat předsedu SVJ

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace: