Jak dále postupovat když nám skončila nájemní smlouva a nemáme kam jit

Úvod Fóra Všechny kategorie Byt Jak dále postupovat když nám skončila nájemní smlouva a nemáme kam jit

 • Toto téma obsahuje celkem 10 odpovědí. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Ladislav Laker a poslední změna proběhla před 6 měsíci a 1 týdnem.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 7 vláken odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #21924 Odpovědět
   Petra Racková
   Host

   Dobrý,den
   Chtěla bych se zeptat jak mám dále postupovat,jsme v podnájmu a nájemní smlouvu jsme měli na 3.mesice ,majitel nás teď po 3.mesicni době vyhodil s tím že být se bude prodávat a dal nám cas se vystěhovat do března příštího roku,jenže teď přišel s tím že se máme vystěhovat do konce měsíce a dělá problemy,nekomunikuje ani nezvedá telefony.Chtela bych se zeptat jestli nás může vystěhovat ze dne na den nebo je v tom nejaka ochrana lhůta?v ruce bohužel nic nemáme a hlavně nemáme kam jít a ještě s malou holčičkou.Dekuji za odpověď

  • #21943 Odpovědět
   Martin ČernýMartin Černý
   Účastník

   Dobrý den,

   Váš nájem bytu skončil uplynutím sjednané doby, tj. po třech měsících, přičemž dle § 2292 OZ má nájemce povinnost odevzdat byt pronajímateli v den, kdy nájem končí. Z mého pohledu nejschůdnějším řešením je domluvit se s pronajímatelem na pro obě strany přijatelném datu, do kdy se z bytu vystěhujete, což je samozřejmě poněkud problematické vzhledem k tomu, že pronajímatel aktuálně nekomunikuje. Z Vašeho dotazu dále nevyplývá, jestli Vás pronajímatel  vyzval k opuštění bytu písemně.  Pokud totiž v souladu s § 2285 OZ budete pokračovat v užívání bytu alespoň tři měsíce po dni, kdy měl nájem skončit, aniž by Vás pronajímatel písemně vyzval k opuštění bytu a zároveň jste si s pronajímatelem neujednali něco jiného, nájem se automaticky prodlouží na původně stanovenou dobu. Pokud by však pronajímatel v případě soudního sporu prokázal, že i přes absenci písemné formy dostatečně jasně projevil vůli v nájmu nepokračovat, není vůbec jisté, že by soud rozhodl ve Váš prospěch.

   • #27719 Odpovědět
    Ladislav Laker
    Host

    Pan Martin Černý uvedl v této starší diskusi nesprávnou informaci: “Pokud totiž v souladu s § 2285 OZ budete pokračovat v užívání bytu alespoň tři měsíce (…) nájem se automaticky prodlouží na původně stanovenou dobu”.

    Protože stejná nepravdivá tvrzení se ve zdejších diskusích opakují, uvedu toto na pravou míru. Ve skutečnosti nedojde k žádnému “automatickému prodloužení nájmu”. Nelze prodloužit nájemní vztah, který bezpochyby zanikl uplynutím času uvedeného v nájemní smlouvě na dobu určitou. Zákon jasně hovoří o tom, že při splnění podmínek podle § 2285 nájem je znovu sjednán. Nejde tedy o žádné “prodloužení” stávající smlouvy, nýbrž o sjednání zcela nové smlouvy (se stejným obsahem), časově vymezené od okamžiku skončení původního nájmu na shodnou  dobu, avšak  maximálně na dva roky.

    Nájem tedy není nepřetržitý. Původní nájemní smlouva byla ukončena a sjednala se nová smlouva se zpětnou účinností. To může být důležité při posuzování jiných práv a povinností nájemce i pronajímatele. Jestliže si například mimo nájemní smlouvu sjednali určité omezení  nebo naopak určitou výhodu pro nájemce, pak taková dohoda bez dalšího není mezi stranami vymahatelná po tom, co původní nájemní smlouva skončila.

    Stejně tomu je při poskytování sociálních dávek (v poslední době byla aktuální dvojí změna právní úpravy, která obcím dala (a vzápětí odňala) pravomoc určit oblasti ve kterých nebyly poskytovány příspěvky na bydlení. Toto omezení dopadalo pouze na nájemní smlouvy sjednané po datu účinnosti nové právní úpravy. Nové sjednání nájemní smlouvy podle § 2285 je právě takovým případem, kdy nájemní smlouva byla ukončena a další smlouva byla následně sjednána. Dopadala na ni tedy nová právní úprava. Při pouhém prodloužení nájemní smlouvy by tomu bylo samozřejmě jinak.

  • #27705 Odpovědět
   eduard
   Host

   Dobry den ,chtel bych se jen zeptat jak mam postupovat chtel bych koupit byt ale jsou v nim najemnici ,chtel bych at si najdou bydleni do kvetna a pak at se vystehuji  dal bych jim smlouvu podnajemni  jen do toho kvetna s vystehovanim podepsat    dekuji

  • #27718 Odpovědět
   Ladislav Laker
   Host

   Podnájemní smlouvu by mohl sjednat jedině nájemce s podnájemcem. Vy nejste dnes ani jedno z toho.  A ani po koupi bytu se nestanete nájemcem, abyste byl oprávněn sjednat  podnájemní smlouvu.

  • #29129 Odpovědět
   Vendy
   Host

   Dobrý den

   Skončila mi nájemní smlouva a majitel bytu mi nepřipravil novou smlouvu a pořád je na dovolený a tvrdí že mi novou smlouvu pripravi takže stále platím stejný nájem už 2 měsíce po skončení té staré smlouvy. V případě že od něj dostanu novou smlouvu s navýšenym nájemným musím zpětné doplatit ty 2 měsíce bez smlouvy? Nebo jak mám postupovat pokud bydlím v bytě bez smlouvy? Dekuji

    

    

    

  • #29132 Odpovědět
   Ladislav Laker
   Host

   Vendy, zde se to řešilo nejméně desetkrát.

   Váš nájem nepochybně skončil uplynutím doby, a nyní okupujete byt bez právního důvodu. V tomto případě má pronajímatel dodatečné tři měsíce k tomu aby Vás prokazatelně vyzval k opuštění bytu a odevzdání klíčů.

   A. Jestliže Vás během těch tří měsíců vyzve k vyklizení bytu, pak bude jistě požadovat finanční náhradu za neoprávněné užívání bytu od dne následujícího po skončení nájmu do dne kdy jste byt skutečně vyklidila a odevzdala klíče. To by byla částka odpovídající dřívějšímu nájemnému.

   B. Jestliže Vás během těch tří měsíců nevyzve k vyklizení bytu, pak platí, že nájem byl znovu sjednán za stejných podmínek, to jest s výší nájemného jakou jste platila v době legálního nájmu.

   Jestliže od pronajímatele obdržíte návrh nové smlouvy, nepůjde o výzvu k vyklizení podle bodu A. Pokud návrh nepodepíšete ani jinak nedáte najevo že byste s ním souhlasila, po třech měsících dojde k novému sjednání původní nájemní smlouvy s původní výší nájemného podle bodu B.

   Jestliže s návrhem nové smlouvy vyjádříte souhlas, pak půjde o novou nájemní smlouvu, účinnou mezi stranami od prvního dne následujícího měsíce. Podle ní budete povinna platit nové nájemné v nové výši.

  • #29144 Odpovědět
   gjuli9gjuli9
   Účastník

   <p>Mohu vám nabídnout nový domov?</p>

  • #29239 Odpovědět
   Petra
   Host

   <p>Dobrý den, </p><p>v květnu mi skončila nájemní smlouva. Majitelka nekomunikovala. Následně jsem se ozvala v červnu s tím, že bych nájem ráda ukončila z důvodu nevyhovujících podmínek (v bytě je přes léto nesnesitelné teplo, jedná se o podkrovní byt orientovaný na jednu stranu ve 3.patře bez výtahu a vzhledem k mému zdravotnímu stavu (4 měsíc těhotenství) je to dále neobyvatelné  – s tím, že jsem navrhla konec července, aby byl čas na stěhování + jsem umožnila prohlídky bytu. Vzhledem k tomu, že se nedaří nového nájemce sehnat, mi dnes bylo oznámeno, že chce majitelka nájem i za srpen – tj. 2 měsíční výpovědní doba a že na ni trvá. Jak se mohu bránit. Děkuji. </p>

   • #29240 Odpovědět
    MilanMkujbcmku03375
    Host

    Viz příspěvek pana L.L.  ze dne 8.7.2022 v 08:47 hod.; problém zde byl již mnohokrát řešen, stačí se podívat do historie.

   • #29252 Odpovědět
    Ladislav Laker
    Host

    Petro, toto se zde už mnohokrát vysvětloalo. Přečtěte si například příspěvek #27137 v diskusi Obnovení nájmu na dobu určitou.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 7 vláken odpovědí
Odpověď na: Jak dále postupovat když nám skončila nájemní smlouva a nemáme kam jit

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Cookie Consent with Real Cookie Banner