hlasování per rollam – termín

 • Toto téma je prázdné.
 • Vytvořil
  Téma
 • #25486 Odpovědět
  Funkie
  Host

  Zdravím všechny, máme následující situaci: Při hlasování per rollam jsme do termínu skončení hlasování měli pouze cca 20% hlasujících. Předseda nyní byty obešel a podařilo se mu získat dalších zhruba 40% vyplněných hlasovacích lístků. Je to už ale vlastně po termínu. Můžeme je také započítat a dát třeba i další kolo upomínání?

Aktuálně je na stránce zobrazeno 0 vláken odpovědí
 • Autor
  Odpovědi
  • #25491
   MilanMkujbc mku03375
   Host

   Občanský zákoník (89/2012), v paragrafu 1211 odst. 3 říká: Návrh musí obsahovat alespoň návrh rozhodnutí, podklady potřebné pro jeho posouzení nebo údaj, kde jsou uveřejněny, a údaj o lhůtě, ve které se má vlastník jednotky vyjádřit. Neurčí-li stanovy delší lhůtu, platí, že lhůta činí patnáct dní.
   Z toho vyplývá, že 20% hlasujících v termínu je málo. Pokud byste zahrnuli do počtů i ty, jimž bylo třeba “osvěžit paměť”, riskujete prohlášení usnesení za neplatné soudem (na návrh některého z nespokojenců).
   A ještě drobnost – u tohoto způsobu hlasování se stanovuje procento souhlasů z celkového počtu hlasů vlastníků jednotek !

   Odpovědět
   • #25504
     Ladislav Laker
    Host

    Přispěvatel mku03375 napsal: “… 20% hlasujících v termínu je málo”. To ovšem není pravda.

    Při hlasování per rollam není žádný počet “málo”! Hlasování je vždy platné, bez ohledu na počet hlasujících. Většina se vždy počítá z celkového počtu hlasů všech vlastníků jednotek – všichni se účastnili. Zjišťuje se pouze počet hlasů pro usnesení. Je-li nižší než polovina všech hlasů, hlasování je platné a usnesení nebylo přijato. Je-li vyšší než polovina všech hlasů, hlasování je platné a usnesení bylo přijato.

    Přihlížet k dodatečně získaným hlasům je ovšemže velice riskantní: kterýkoliv vlastník může takové falšování výsledků napadnout. Plyne z toho ovšem dvojí poučení:

    • Poučení pro statutární orgán: Nečekejte až vyprší termín. Raději oslovte vlastníky jednotek v předstihu, ještě před uzávěrkou, a požádejte je o podpis hlasovací listiny.
    • Poučení pro vlastníky jednotek: když budete líní a nevyjádříte se, pak věc nebude schválena. Dobře vám tak. Máte povinnost starat se o společný majetek, a rozhodování k tomu nedílně patří.
    Odpovědět
    • #25505
     MilanMkujbc mku03375
     Host

     Domníval jsem se, že mnou uvedené “Z toho vyplývá, že 20% hlasujících v termínu je málo…” je pochopitelné, že se to vztahuje k přijetí usnesení.

     Odpovědět
Aktuálně je na stránce zobrazeno 0 vláken odpovědí
Odpověď na: hlasování per rollam – termín

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Log in with your credentials

Forgot your details?