Hlasování manželů

 • This topic has 3 reakce, 2 voices, and was last updated před 4 měsíci by Luboš.
 • Začal
  Téma
 • #14680 Reakce
  Luboš
  Guest

  Máme v domě byt, který je v SJM. Jak mohou jeho dva vlastníci hlasovat na schůzi, když spolu již přes deset nežijí. V bytě žije pouze jeden z nich. Může dotyčný tedy hlasovat bez vědomí toho druhého?

Zobrazujeme 2 reakce
 • Author
  Reakce
  • #14709
    Michal Čermák
   Guest

   Dobrý den, ač manželé, jejich hlasy (podíly) nelze podle mého soudu rozdělit na dva, ale vždy hlasují jako “jeden”, přičemž platí, že jeden manžel musí zmocnit pro hlasování druhého z manželů viz § 1185 odst. 2 poslední věta zákona č. 40/2012 Sb., občanský zákoník. Obecně platí, že kde není žalobce, není soudce, takže pokud zmocnění není osobou odpovědnou za správu domu a pozemku vyžadováno a rozporováno, pak ten z manželů, který jednotku užívá, nemusí své zmocnění druhým z manželů prokazovat a může hlasovat. Z dotazu vyplývá, že zřejmě po vás nikdo zmocnění dosud nechtěl, nicméně do budoucna by bylo vhodné, aby si manželé poskytli zmocnění pro hlasování.

   Reakce
  • #14824
   Martin Černý Martin Černý
   Participant

   Dobrý den,

   souhlasím s panem Čermákem, jeden z manželů k účasti a hlasování na schůzi shromáždění SVJ opravdu musí mít od druhého manžela udělenou plnou moc, což manžele staví do obdobné situace jako klasické spoluvlastníky. I když se ve Vašem SVJ při prezenci tato plná moc pravděpodobně nevyžaduje, rozhodně je dobré plnou moc opatřit pro případ, že by pro tento formální nedostatek některý z vlastníků napadl rozhodnutí shromáždění u soudu. Dále lze ještě doplnit, že společným zástupcem vykonávajícím práva manželů – spoluvlastníků vůči SVJ tak, jako v případě běžných spoluvlastníků, může být i třetí osoba zmocněná dle uvážení manželů.

   Reakce
  • #14849
    Luboš
   Guest

   Moc děkuji oběma za ujasnění!

    

   Reakce
Zobrazujeme 2 reakce
V reakci na: Hlasování manželů

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Informace o vás:
Log in with your credentials

Forgot your details?