Fond oprav

 • Toto téma obsahuje celkem 9 odpovědí. Do diskuze (3 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Ladislav Laker a poslední změna proběhla před 1 měsícem a 3 týdny.
 • Vytvořil
  Téma
 • #2204 Odpovědět
  Doležalova
  Host

  Dobry den ,mam starú zmluvu som najemník a za rok 2017 som prispevala do FO 1200 kč mesíčne mimo energie možem žadat zpětne aby mi to vyplatil ak som to teda nemusela platit.Chcem vediet či to musim platit jelikož mam dostat novu zmluvu a tam to mam zase spoloč.prostory,vytah a pojištení bytu.Neviem ako sa mam branit ak to platit nemusim.S pozdravem Doležalova

Aktuálně je na stránce zobrazeno 7 vláken odpovědí
 • Autor
  Odpovědi
  • #2490
   Martin Černý Martin Černý
   Účastník

   Dobrý den, pronajímatel bytu nemůže dle zákona po nájemci požadovat jiné plnění, než nájemné a úhradu nákladů za služby poskytované pronajímatelem (teplo, dodávky vody, odvoz odpadu, úklid společných prostor, apod.). Nic mu ovšem nebrání zahrnout například příspěvek do fondu oprav, nebo pojištění bytu přímo do celkové výše nájmu. Rozhodující proto ve Vašem případě bude, jestli máte v aktuální smlouvě tento příspěvek zahrnutý do výše nájemného (může figurovat jako jedna z rozepsaných položek), anebo stojí samostatně mimo nájemné a účtované náklady za služby. Ve druhém případě by Vám skutečně příslušel nárok na vrácení této částky.

   Při uzavírání nové smlouvy je nutné znovu si pečlivě ohlídat, jestli Vám pronajímatel zahrnuje příspěvky do fondu oprav a jiné platby vůči společenství vlastníků jednotek ve vašem domě přímo do celkové výše nájemného. V opačné situaci po Vás jejich úhradu jako samostatné platby mimo nájemné a náklady na služby nemůže požadovat.

    

   Redaktor Okolobytu.cz, specializace na oblast SVJ a bytových družstev

   Odpovědět
  • #8661
    Djen
   Host

   Zdravim taky mame pronajaty byt a platime fond oprav 1100kc /mesicne..fond oprav mame ve smlouvevedeny jako sluzby..ted se vsude docitam ze nejsem povinna fond platit jak to tedy je ? Dekuju

   Odpovědět
   • #8662
    Pavel Pavel
    Účastník

    Djen,

    ptáte se, jak to tedy je. Z hlediska NOZ Vám  odpověděl pan Černý.

    Já přidám jiný pohled.

    Váš původní dotaz zněl: “Najem mam 8000kc a fond oprav ve službách kdy sluzby cini 1900kc ale me rikala ze fond je 1100kc zbytek voda atd.Mam platit fond oprav ?” 

    Z dotazu usuzuji, že platíte měsíčně 9 900 Kč za byt. Smlouva je asi napsána špatně. Nicméně si odpovězte na otázku: seženete za stejné peníze ve stejné lokalitě stejný byt? Podle toho se můžete rozhodnout.

    Hezký den!

     

    Odpovědět
  • #9748
    Věra Doubková
   Host

   Dobrý den,

   ráda bych věděla, zda je v pořádku snížení částky placené za služby spojené s nájmem (voda, teplo atd.) a převod této částky do fondu oprav, tzn. do nájemného. Celková částka platby nájemného se nemění, ovšem samozřejmě se to projeví při ročním vyúčtování služeb. Konkrétně od 1.6.2017 mi byla snížena záloha na teplo o 200,- Kč (z důvodu zřízení vlastní domovní kotelny) a od 1.1.2019 došlo k převodu do nájemného (FO) dalších 150,- Kč bez uvedení důvodu (rovněž ze zálohy na teplo). Kromě toho mi bylo od 1.1.2018 zvýšeno nájemné “řádně” novou smlouvou o 500,- Kč, i když se od mého nastěhování v roce 2011 měnila v domě pouze okna, a to již před několika lety – zdůvodnění, oproti jiným bytům v domě je můj nájem nízký. Hovořím o garsonce o výměře 28 m2 v poměrně nedobrém stavu. Omlouvám se za postěžování si, důležitá je pro mne odpověď pouze na ty převody z plateb za služby do nájemného, zda je to v pořádku. Moc děkuji předem za vaši reakci. Přeji hezký den – Doubková V.

   Odpovědět
  • #22376
    D.Ritterová
   Host

   Dobrý den,prosím o radu,dcera s jejím manželem koupili byt,ve kterém žiji já s přítelem,platíme jim 2000kč.inkaso si platíme sami,a navíc ještě platíme fond oprav 1500kč.Příteli se to nelíbí,prý by fond oprav měla platit dcera s manželem,když defacto je byt jejich.děkuji za odpověd.

   Odpovědět
  • #22377
    Malý
   Host

   Ve smlouvě o pronájmu mohou být různé položky a pak ovšem všechny budou platit. Zkuste problém rozdělit na kapitoly:

   Nájemné – platba za právo bydlet v pronajimatelově bytě,

   Služby – zálohová, nebo paušální platba za spotřebu energií, vody, za úklid, za osvětlování společných prostor, za provoz výtahu, za popelnici, za komíny, za STA a podobné dodávky v souvislosti s užíváním bytu.

   Fond oprav – platba za udržování stavby a bytu v provozuschopném stavu.

   Tzv. fond oprav je ale zpravidla obsažen v nájemném, pronajímatel musí do nájemného započíst svoje náklady na držbu bytu plus svůj zisk. Pokud nebude fond oprav jako samostatná položka, o to jistě bude vyšší nájemné, ve kterém se fond oprav schová.

   Zisk pronajímatele je pouze takový, jaký mu tržní situace dovolí: Když částku příliš nadsadí, nájemce nepřijde a byt bude “žrát” náklady bez výnosu ( “Kdo chce víc, nemá nic”). Když nasadí částku nízkou, zisk bude malý a zhodnocení investice se vrátí za příliš dlouhou dobu.

   Není tedy důležité, které položky jsou v návrhu smlouvy o pronájmu, nýbrž výsledná částka kterou za pronájem nájemce měsíčně zaplatí.

   Odpovědět
  • #22378
   Pavel Pavel
   Účastník

   Paní Ritterová,

   předpokládám, že inkasem míníte služby podle zákona o službách.

   Pokud se Vám zdá 3 500 Kč za samotné nájemné hodně, tak si najděte levnější nájem.

   Jak píše pan Malý, není rozhodující, jak je co pojmenované, ale platba celkem.

   Hezký den!

   Odpovědět
  • #23555
    Jan
   Host

   Zdravím, mám obdobnou smlouvu asi jako ostatní. “Nájemce je povinen platit pronajímateli úhradu za užívání předmětu nájmu (dále jen nájemné) stanovené dohodou ve výši 9000,- měsíčně a zároveň zálohy na služby, energi a plnění spojená s užíváním předmětu nájmu (dále jen zálohy na služby) ve výši 3000,- měsíčně z toho elektřina 400kč vodné a stočné 600kč plyn 700kč osvětlení a úklid společných části domu a ostatní služby 250kč provoz výtahu 70kč měsíční fond oprav 980. Celkem činí součet nájemného a záloh na služby částku 12000,- měsíčně.” Nejsem tedy povinen platit Fond oprav a tím mohu platbu žádat zpět při vyúčtování? Děkuji.

   Odpovědět
  • #23556
    Ladislav Laker
   Host

   Takzvaný “fond oprav” samozřejmě nepatří mezi poskytované služby spojené s užíváním bytů. Jde o podvodnický trik pronajímatele. Můžete samozřejmě tuto část nájemní smlouvy napadnout – je totiž absolutně neplatná a “fond oprav” je jako náklad na služby nevymahatelný. Pronajímatel bude tedy povinen vrátit Vám celou zálohu, kterou od Vás vybral na neexitující službu “fond oprav”.

   Ale jistě si umíte spočítat, že za 3 roky zpětně máte nárok na vrácení částky ve výši kolem 30000 Kč.  S těmito penězi v kapse pak nejspíše budete muset hledat jiný byt.

   Počítejte samozřejmě s tím, že pronajímatel zareaguje – možná Vám tento podvodník ukončí nájem, nebo těch 900 Kč přesune do nájemného. Záleží tedy na tom zda chcete vytrestat podvodníka, nebo chcete i nadále bydlet na nynější adrese.

   Dnes jsou ceny nájmů nízké, takže na změně můžete jedině vydělat.

   Odpovědět
Aktuálně je na stránce zobrazeno 7 vláken odpovědí
Odpověď na: Fond oprav

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Log in with your credentials

Forgot your details?