fond oprav

Úvod Fóra Všechny kategorie Správa domu fond oprav

 • Toto téma je prázdné.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #27672 Odpovědět
   Dangoo
   Host

   Dobrý den, v našem SVJ platíme na m2 stejnou částku za byt i garáž. Je obvyklé, aby to tak bylo? Užitná hodnota garáže a bytu je, dle mého, rozdílná a garáž by měla mít menší příspěvek.

  • #27673 Odpovědět
   MilanMkujbcmku03375
   Host

   Doporučuji obrátit se na výbor SVJ, aby Vám sdělili (a ukázali), kdy byla stanovena výše  příspěvku, příp. kdy byla schválena shromážděním vlastníků (viz novela občanského zákoníku, § 1208 písm. d) ). Užitná hodnota bytu x garáže v tomto nejspíše nehraje roli, ale jak jsem již psal, obraťte se na výbor SVJ.

  • #27675 Odpovědět
   Ladislav Laker
   Host

   Diskutující mku03375 se mýlí.

   Poměr plateb na správu domu se řídí podle spoluvlastnických podílů vlastníků jednotek na společných částech. Tato skutečnost je uvedena v prohlášení (vlastníka budovy) a z něj pak byla přepsána do katastru, na listy vlastnictví jednotlivých jednotek. Spoluvlastnické podíly jsou vyjádřeny bezrozměrným číslem s celočíselným čitatelem i jmenovatelem. Součet všech spoluvlastnických podílů je roven jedné.

   Je možné že tyuto podíly odpovídají ve Vašem domě zaokrouhleným podlahovým plochám, avšak podle podlahových ploch se částky na správu domu v žádném případě neurčují!

   Výbor SVJ s tím ostatně nemá naprosto nic společného. Výbor SVJ pouze rozpočítá celkovou částku na jednotlivé vlastníky jednotek a doručí jim předpis plateb na správu domu na následující období.

   Podíl vlastníka garáže na společných částech Vám byl od počátku znám, tedy divím se že se divíte.

   • #27678 Odpovědět
    MilanMkujbcmku03375
    Host

    Omlouvám se za překlep – má být písmeno c) (změna NOZ k 1.7.2020)

    citace

    “<var>c)</var> schválení rozpočtu, účetní závěrky, vypořádání výsledku hospodaření a zprávy o hospodaření společenství vlastníků a správě domu a pozemku, jakož i celkové výše příspěvků na správu domu a pozemku pro příští období a rozhodnutí o vyúčtování nebo vypořádání nevyčerpaných příspěvků,

    konec citátu.

    Můžete mi napsat, v čem se mýlím? Já přece pouze doporučuji obrátit se na výbor SVJ, na to snad Dangoo právo má.

     

    • #27681 Odpovědět
     Ladislav Laker
     Host

     Pane mku03375, nerozumím proč zde citujete z ustanovení § 1208, které se na úvodní dotaz nevztahuje. Vy zjevně také netušíte proč zde citujete právě tuto část.

     Tazatel se však ptal na něco zcela jiného: nešlo mu o absolutní výši příspěvků na správu domu v Kč (tu samozřejmě schvaluje shromáždění). Nýbrž ptal se podle jakého pravidla se tento celkový příspěvek rozúčtuje na dílčí platby jednotlivých vlastníků jednotek. Podle jeho představy by vlastník garáže měl platit “méně” (menší podíl) a vlastníci bytů zase “více” (větší podíl) než platí dosud.

     Na toto jsem tazateli už odpověděl: rozúčtování příspěvků na správu se děje podle spoluvlastnických podílů, zapsaných v prohlášení i v katastru. A znovu speciálně pro Vás zdůrazňuji: Změna prohlášení by musela být schválena všemi vlastníky jednotek. S tím nemá nic společného ani SVJ, ani výbor, ani shromáždění.

     Poradil jste tazateli nesprávně. Tazatel se samozřejmě může obrátit na výbor a požádat o předložení zápisu ze shromáždění, na kterém byla schválena současná výše příspěvku na správu. Na toto se však tazatel vůbec neptal.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
Odpověď na: fond oprav

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace: