evidenční list

  • Toto téma obsahuje celkem 10 odpovědí. Do diskuze (3 diskutující) se naposledy zapojil uživatel MilanMkujbcmku03375 a poslední změna proběhla před 1 týdnem a 6 dny.
  • Vytvořil
    Téma
  • #7777 Odpovědět
    karolinas
    Host

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli má výbor SVJ povinnost poskytnout mi kopii evidenčního listu bytu? Děkuji za odpověď.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 5 vláken odpovědí
  • Autor
    Odpovědi
    • #7785
      Martin Černý Martin Černý
      Účastník

       

      Dobrý den, evidenční list bytu (dnes se můžeme setkat i s pojmem předpis záloh) je dokument obsahující klíčové informace pro rozúčtování nákladů na služby spojené s užíváním bytu. Dle příslušného zákona (č. 67/2013 Sb.) má SVJ povinnost na základě Vaší písemné žádosti do 5 měsíců od konce zúčtovacího období umožnit nahlédnutí do příslušných podkladů pro určení výše záloh a jejich rozúčtování, z nichž si pak následně můžete pořídit kopii.

      Redaktor Okolobytu.cz, specializace na oblast SVJ a bytových družstev

      Odpovědět
      • #7786
         karolinas
        Host

        Dobrý den, pane Černý, děkuji za odpověď. Evidenční list potřebuji pro realitku k pronájmu bytu. Předpokládám, že platí stejné – tedy mám právo jej požadovat a pořídit si kopii pro realitku?

        Odpovědět
        • #7787
           lojza
          Host

          Zástupci vašeho SVJ nejspíš hřeší na to, že nikdo z majitelů evidenční list (rozpis záloh) po nich nepožaduje. Takže na co si přidělávat práci navíc. Netuším co je na evidenčním listu vašeho bytu tak tajného, navíc když ho požadujete vy jako majitel bytu. Pan Černý zde uvedl příslušný zákon a termíny na základě písemné žádosti apod. Nevím jak funguje vaše SVJ, ale řešit “blbý” evidenční list písemnou žádostí a následným čekáním “až” 5 měsíců, mi přijde celkem dost byrokratické. Já bych zašel za předsedou, že prostě potřebuji 1 tiskopis a hotovo!

          Odpovědět
        • #7811
          Martin Černý Martin Černý
          Účastník

          Dobrý den, na Vaši situaci by se dala aplikovat i obecná úprava z občanského zákoníku. Ta říká, že vlastník jednotky má právo seznámit se, jak osoba odpovědná za správu domu hospodaří a jak dům nebo pozemek spravuje . Dále u této osoby může vlastník jednotky nahlížet do smluv uzavřených ve věcech správy, jakož i do účetních knih a dokladů (§1179). Samozřejmě toto ustanovení lze interpretovat velmi široce a asi bude pro Vás nejlepší nastudovat si stanovy, resp. pravidla pro správu domu a pozemku Vašeho SVJ, kde se případně mohou nacházet konkrétnější podmínky pro nahlížení. Při nahlížení si s analogickým použitím ustanovení předpisu, který jsem uváděl v minulé odpovědi, na místě můžete pořídit i fotokopii.

          Odpovědět
    • #7791
      ladamuri ladamuri
      Účastník

      my toto máme zakotveno a to  v příkazní smlouvě  správce domu!! který tak činní za úplatu a spolu i jiné věci v rámci SVJ,a to 150 kč na jednotku SVJ

       

      Odpovědět
      • #7904
        MilanMkujbc Mku03375
        Host

        Řekl bych, že v odpovědích jsou zamotány 2 různé věci:

        1. předpis záloh na služby a příspěvku do fondu oprav,

        2. vyúčtování služeb (vč. topení, teplé a studené vody)

        Předpis záloh je jasný – k tomu, abych je mohl hradit ve správné výši, musím mít jejich písemný předpis (nebudu se s nikým dohadovat o tom, že mi sdělil jinou částku, než hradím).

        U vyúčtování služeb je to podobné. Navíc datum předání vyúčtování služeb je rozhodné pro počátek běhu lhůty pro vyslovení nesouhlasu s vyúčtováním (viz nový občanský zákoník). Pokud Vám však všechny údaje jsou sděleny ústně a Vy podepíšete, že jste s nimi byla seznámena, počíná běžet lhůta tímto dnem. Bude však problém s nesouhlasem, neboť jej o něco musíte “opřít”, a to je písemná forma.

        V našem SVJ se nám osvědčilo, že vyúčtování obdrží členové na shromáždění i s vysvětlením položek  vyúčtování, podepíší převzetí a je sděleno datum, do kterého mohou vznést námitky. Pokud námitky nebyly vzneseny, nejdéle do 3 týdnů od tohoto termínu obdrží přeplatky na účet (kromě 1 vlastníka, který nemá účet, jsou přeplatky vypláceny převodem na účet, nikoliv v hotovosti!) – tady pozor na znění plných mocí u zastupovaných spolumajitelů bytů! U nedoplatků je na vyúčtování uveden termín, do kterého musí být uhrazeny na účet.

        ad ladamuri: nevím, zač bych měl platit Kč 150,- ! Tak možná za opis, ale i tak se mi to zdá příliš.

        Odpovědět
    • #24174
       Zdena Němcová
      Host

      Dobrý den potřebovala bych vytisknout evidenční list k bytu čili rozpis služeb a  nemohu ho na stránkách najít. Je bez velikosti bytu.Formulář se jmenuje evidenční list(rozpis služeb) Děkuji za radu.

      Odpovědět
    • #24175
      MilanMkujbc mku03375
      Host

      Evidenční list s rozpisem záloh není jednotný (aspoň 3 různé jsem již viděl). Na jakých stránkách jste jej hledala?

      Odpovědět
    • #24177
      ladamuri Ladislav muri
      Host

      150 Kč je za správu  bytu měsíční platby a ne za pořízení, to předseda na požádaní zašle emailem , a nebo vydají v kanclu prof. předsedy

       

      Odpovědět
    • #24178
      MilanMkujbc mku03375
      Host

      Tak to je jasné, proto se mi zdálo Kč 150 za evidenční list poněkud mnoho … 😀

       

      Odpovědět
Aktuálně je na stránce zobrazeno 5 vláken odpovědí
Odpověď na: evidenční list

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:




Log in with your credentials

Forgot your details?