evidenční list

 • Toto téma obsahuje celkem 12 odpovědí. Do diskuze (3 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Ladislav Laker a poslední změna proběhla před 4 měsíci.
 • Vytvořil
  Téma
 • #7777 Odpovědět
  karolinas
  Host

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli má výbor SVJ povinnost poskytnout mi kopii evidenčního listu bytu? Děkuji za odpověď.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 6 vláken odpovědí
 • Autor
  Odpovědi
  • #7785
   Martin Černý Martin Černý
   Účastník

    

   Dobrý den, evidenční list bytu (dnes se můžeme setkat i s pojmem předpis záloh) je dokument obsahující klíčové informace pro rozúčtování nákladů na služby spojené s užíváním bytu. Dle příslušného zákona (č. 67/2013 Sb.) má SVJ povinnost na základě Vaší písemné žádosti do 5 měsíců od konce zúčtovacího období umožnit nahlédnutí do příslušných podkladů pro určení výše záloh a jejich rozúčtování, z nichž si pak následně můžete pořídit kopii.

   Redaktor Okolobytu.cz, specializace na oblast SVJ a bytových družstev

   Odpovědět
   • #7786
     karolinas
    Host

    Dobrý den, pane Černý, děkuji za odpověď. Evidenční list potřebuji pro realitku k pronájmu bytu. Předpokládám, že platí stejné – tedy mám právo jej požadovat a pořídit si kopii pro realitku?

    Odpovědět
    • #7787
      lojza
     Host

     Zástupci vašeho SVJ nejspíš hřeší na to, že nikdo z majitelů evidenční list (rozpis záloh) po nich nepožaduje. Takže na co si přidělávat práci navíc. Netuším co je na evidenčním listu vašeho bytu tak tajného, navíc když ho požadujete vy jako majitel bytu. Pan Černý zde uvedl příslušný zákon a termíny na základě písemné žádosti apod. Nevím jak funguje vaše SVJ, ale řešit “blbý” evidenční list písemnou žádostí a následným čekáním “až” 5 měsíců, mi přijde celkem dost byrokratické. Já bych zašel za předsedou, že prostě potřebuji 1 tiskopis a hotovo!

     Odpovědět
    • #7811
     Martin Černý Martin Černý
     Účastník

     Dobrý den, na Vaši situaci by se dala aplikovat i obecná úprava z občanského zákoníku. Ta říká, že vlastník jednotky má právo seznámit se, jak osoba odpovědná za správu domu hospodaří a jak dům nebo pozemek spravuje . Dále u této osoby může vlastník jednotky nahlížet do smluv uzavřených ve věcech správy, jakož i do účetních knih a dokladů (§1179). Samozřejmě toto ustanovení lze interpretovat velmi široce a asi bude pro Vás nejlepší nastudovat si stanovy, resp. pravidla pro správu domu a pozemku Vašeho SVJ, kde se případně mohou nacházet konkrétnější podmínky pro nahlížení. Při nahlížení si s analogickým použitím ustanovení předpisu, který jsem uváděl v minulé odpovědi, na místě můžete pořídit i fotokopii.

     Odpovědět
  • #7791
   ladamuri ladamuri
   Účastník

   my toto máme zakotveno a to  v příkazní smlouvě  správce domu!! který tak činní za úplatu a spolu i jiné věci v rámci SVJ,a to 150 kč na jednotku SVJ

    

   Odpovědět
   • #7904
    MilanMkujbc Mku03375
    Host

    Řekl bych, že v odpovědích jsou zamotány 2 různé věci:

    1. předpis záloh na služby a příspěvku do fondu oprav,

    2. vyúčtování služeb (vč. topení, teplé a studené vody)

    Předpis záloh je jasný – k tomu, abych je mohl hradit ve správné výši, musím mít jejich písemný předpis (nebudu se s nikým dohadovat o tom, že mi sdělil jinou částku, než hradím).

    U vyúčtování služeb je to podobné. Navíc datum předání vyúčtování služeb je rozhodné pro počátek běhu lhůty pro vyslovení nesouhlasu s vyúčtováním (viz nový občanský zákoník). Pokud Vám však všechny údaje jsou sděleny ústně a Vy podepíšete, že jste s nimi byla seznámena, počíná běžet lhůta tímto dnem. Bude však problém s nesouhlasem, neboť jej o něco musíte “opřít”, a to je písemná forma.

    V našem SVJ se nám osvědčilo, že vyúčtování obdrží členové na shromáždění i s vysvětlením položek  vyúčtování, podepíší převzetí a je sděleno datum, do kterého mohou vznést námitky. Pokud námitky nebyly vzneseny, nejdéle do 3 týdnů od tohoto termínu obdrží přeplatky na účet (kromě 1 vlastníka, který nemá účet, jsou přeplatky vypláceny převodem na účet, nikoliv v hotovosti!) – tady pozor na znění plných mocí u zastupovaných spolumajitelů bytů! U nedoplatků je na vyúčtování uveden termín, do kterého musí být uhrazeny na účet.

    ad ladamuri: nevím, zač bych měl platit Kč 150,- ! Tak možná za opis, ale i tak se mi to zdá příliš.

    Odpovědět
  • #24174
    Zdena Němcová
   Host

   Dobrý den potřebovala bych vytisknout evidenční list k bytu čili rozpis služeb a  nemohu ho na stránkách najít. Je bez velikosti bytu.Formulář se jmenuje evidenční list(rozpis služeb) Děkuji za radu.

   Odpovědět
  • #24175
   MilanMkujbc mku03375
   Host

   Evidenční list s rozpisem záloh není jednotný (aspoň 3 různé jsem již viděl). Na jakých stránkách jste jej hledala?

   Odpovědět
  • #24177
   ladamuri Ladislav muri
   Host

   150 Kč je za správu  bytu měsíční platby a ne za pořízení, to předseda na požádaní zašle emailem , a nebo vydají v kanclu prof. předsedy

    

   Odpovědět
  • #24178
   MilanMkujbc mku03375
   Host

   Tak to je jasné, proto se mi zdálo Kč 150 za evidenční list poněkud mnoho … 😀

    

   Odpovědět
  • #26230
    Iva Hudcová
   Host

   Dobrý den,

   řeším prodej bytu po tatínkovi (přes RK) jsem se sestrou dědičkou.

   Evid. list jsem nechala napsat na sebe a popl. platím jen já.

   Sestra má exekuce, čili exekutoři dali plombu na byt. Sestra průběžné splácí exekuce přes kamaráda, který ji finančně podporuje.

   Sestra chce po mě evidenční list bytu, který vlastníme napůl.

   Je možné, že má v úmyslu prodat svou 1/2 bytu někomu třeba svému známemu co jí finančně podporuje a potřebuje evid. list? k čemu by jí jinak byl.

   RK přes kterou chceme byt prodat evid. list má, ode mne i paní je to divné a nelíbí se jí to. Hrozí pokuta za porušení smlouvy s realitkou

   děkuji za pomoc.

   Odpovědět
   • #26232
     Ladislav Laker
    Host

    V první řadě nebylo možné platně sjednat s realitní kanceláří jakoukoliv smlouvu o prodeji bytu, jestliže jste neměla souhlas druhé spoluvlastnice bytu. Takže případné pokuty od realitky jdou za Vámi.

    A nevím zda míníte vážně setrvat na tom názoru, že spoluvlastnici bytu neumožníte přístup ke všem dokladům a dokumentům které se týkají společného bytu.

    Odpovědět
Aktuálně je na stránce zobrazeno 6 vláken odpovědí
Odpověď na: evidenční list

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Log in with your credentials

Forgot your details?