evidenční list

Zvolené téma obsahuje celkem 6 odpovědí. Do diskuze (3 diskutující) se naposledy zapojil uživatel MilanMkujbc Mku03375 a poslední změna proběhla před 10 měsíci, 1 týdnem.

 • Vytvořil
  Téma
 • #7777 odpověď

  karolinas

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli má výbor SVJ povinnost poskytnout mi kopii evidenčního listu bytu? Děkuji za odpověď.

 • Autor
  Odpovědi
 • #7785
  Martin Černý Martin Černý 
  Účastník

   

  Dobrý den, evidenční list bytu (dnes se můžeme setkat i s pojmem předpis záloh) je dokument obsahující klíčové informace pro rozúčtování nákladů na služby spojené s užíváním bytu. Dle příslušného zákona (č. 67/2013 Sb.) má SVJ povinnost na základě Vaší písemné žádosti do 5 měsíců od konce zúčtovacího období umožnit nahlédnutí do příslušných podkladů pro určení výše záloh a jejich rozúčtování, z nichž si pak následně můžete pořídit kopii.

  Redaktor Okolobytu.cz, specializace na oblast SVJ a bytových družstev

  odpověď
  • #7786
    karolinas

   Dobrý den, pane Černý, děkuji za odpověď. Evidenční list potřebuji pro realitku k pronájmu bytu. Předpokládám, že platí stejné – tedy mám právo jej požadovat a pořídit si kopii pro realitku?

   odpověď
   • #7787
     lojza

    Zástupci vašeho SVJ nejspíš hřeší na to, že nikdo z majitelů evidenční list (rozpis záloh) po nich nepožaduje. Takže na co si přidělávat práci navíc. Netuším co je na evidenčním listu vašeho bytu tak tajného, navíc když ho požadujete vy jako majitel bytu. Pan Černý zde uvedl příslušný zákon a termíny na základě písemné žádosti apod. Nevím jak funguje vaše SVJ, ale řešit “blbý” evidenční list písemnou žádostí a následným čekáním “až” 5 měsíců, mi přijde celkem dost byrokratické. Já bych zašel za předsedou, že prostě potřebuji 1 tiskopis a hotovo!

    odpověď
   • #7811
    Martin Černý Martin Černý 
    Účastník

    Dobrý den, na Vaši situaci by se dala aplikovat i obecná úprava z občanského zákoníku. Ta říká, že vlastník jednotky má právo seznámit se, jak osoba odpovědná za správu domu hospodaří a jak dům nebo pozemek spravuje . Dále u této osoby může vlastník jednotky nahlížet do smluv uzavřených ve věcech správy, jakož i do účetních knih a dokladů (§1179). Samozřejmě toto ustanovení lze interpretovat velmi široce a asi bude pro Vás nejlepší nastudovat si stanovy, resp. pravidla pro správu domu a pozemku Vašeho SVJ, kde se případně mohou nacházet konkrétnější podmínky pro nahlížení. Při nahlížení si s analogickým použitím ustanovení předpisu, který jsem uváděl v minulé odpovědi, na místě můžete pořídit i fotokopii.

    odpověď
 • #7791
  ladamuri ladamuri 
  Účastník

  my toto máme zakotveno a to  v příkazní smlouvě  správce domu!! který tak činní za úplatu a spolu i jiné věci v rámci SVJ,a to 150 kč na jednotku SVJ

   

  odpověď
  • #7904
   MilanMkujbc Mku03375

   Řekl bych, že v odpovědích jsou zamotány 2 různé věci:

   1. předpis záloh na služby a příspěvku do fondu oprav,

   2. vyúčtování služeb (vč. topení, teplé a studené vody)

   Předpis záloh je jasný – k tomu, abych je mohl hradit ve správné výši, musím mít jejich písemný předpis (nebudu se s nikým dohadovat o tom, že mi sdělil jinou částku, než hradím).

   U vyúčtování služeb je to podobné. Navíc datum předání vyúčtování služeb je rozhodné pro počátek běhu lhůty pro vyslovení nesouhlasu s vyúčtováním (viz nový občanský zákoník). Pokud Vám však všechny údaje jsou sděleny ústně a Vy podepíšete, že jste s nimi byla seznámena, počíná běžet lhůta tímto dnem. Bude však problém s nesouhlasem, neboť jej o něco musíte “opřít”, a to je písemná forma.

   V našem SVJ se nám osvědčilo, že vyúčtování obdrží členové na shromáždění i s vysvětlením položek  vyúčtování, podepíší převzetí a je sděleno datum, do kterého mohou vznést námitky. Pokud námitky nebyly vzneseny, nejdéle do 3 týdnů od tohoto termínu obdrží přeplatky na účet (kromě 1 vlastníka, který nemá účet, jsou přeplatky vypláceny převodem na účet, nikoliv v hotovosti!) – tady pozor na znění plných mocí u zastupovaných spolumajitelů bytů! U nedoplatků je na vyúčtování uveden termín, do kterého musí být uhrazeny na účet.

   ad ladamuri: nevím, zač bych měl platit Kč 150,- ! Tak možná za opis, ale i tak se mi to zdá příliš.

   odpověď
Odpověď na: evidenční list

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Přihlásit s uživatelskými údaji

Zapomněli jste heslo?