Dožití v bytě

 • Toto téma je prázdné.
 • Vytvořil
  Téma
 • #26235 Odpovědět
  Oldřich
  Host

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Zemřel nám nám známí, který žil se svou družkou přes 30 let, byli nesezdaní a ona s ním žila v bytě aniž by tam cokoliv bylo vedené na ní. Nikdo jí nemá úmysl v jejím věku vyhánět. Pouze otázka zda existuje nějaké nevím právo, které má aby v tom bytě dožila i když není žádná závěť nic, ale prostě jde o ty roky co tam byli spolu. Nevím jestli jsem to popsal správně, ale snad z toho půjde pochopit oč jde.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 0 vláken odpovědí
 • Autor
  Odpovědi
  • #26236
   MilanMkujbc mku03375
   Host

   Doplňující dotaz: kdo je majitelem bytu? Vy nebo bude projednáváno v dědickém řízení?

   Odpovědět
   • #26268
     Oldřich
    Host

    Já majitelem nejsem a byt bude projednávám v dědickém řízení, žádná závěť není. Jsou dva potomci a zesnulého partnerka.

    Odpovědět
    • #26274
      lojza
     Host

     Pořád jste neodpověděl na otázku, kdo je majitelem bytu. Je to byt družstevní, nebo ve vlastnictví? Každopádně, pokud má majitel bytu nějaké dědice, tak jeho družka má v tom případě smůlu a nebude součástí dědického řízení. Pokud ji ovšem majitel neuvedl jako dědice v poslední vůli.

     Odpovědět
    • #26276
      Oldřich
     Host

     Pardon, byt je ve vlastnictví a majitelem je/byl zesnulý. Ano, majitel má dva potomky. Měl jsem za to, že když bylo soužití právě několikaleté, tak bude mít třeba i nějaký minimální nárok družka. Žádná závěť nic takového není.

     Odpovědět
    • #26283
      lojza
     Host

     Bohužel, na “několikaleté” soužití se tady nehraje. Pokud není závěť, tak má družka smůlu a právoplatnými dědici po zesnulém jsou jeho potomci a jenom na nich záleží jak se k celé situaci postaví. Zesnulý majitel si tuto situaci měl uvědomit ještě během svého života a zařídit věci tak aby jeho družka neskončila “pod mostem”.

     Odpovědět
    • #26284
     MilanMkujbc mku03375
     Host

     Lojzo, blahopřeji, lépe a výstižněji, byť tvrdě a napřímo, bych to neřekl. Teď se ukáže, jaké byly vztahy mezi tou paní a jeho potomky. V tomto je chyba jednak zákona, jednak zemřelého (R.I.P.), který měl napsat závěť.

     Kolegyně byla ve stejné situaci, ale potomci byli rozumní a dohodli se s ní (byt odkoupila za přijatelnou cenu),  ocenili tím i to, že jej ošetřovala do poslední chvíle.

     Odpovědět
Aktuálně je na stránce zobrazeno 0 vláken odpovědí
Odpověď na: Dožití v bytě

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Log in with your credentials

Forgot your details?