Dožití v bytě

Úvod Fóra Všechny kategorie Byt Dožití v bytě

 • Toto téma obsahuje celkem 19 odpovědí. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Ladislav Laker a poslední změna proběhla před 2 roky a 10 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 6 vláken odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #26235 Odpovědět
   Oldřich
   Host

   Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Zemřel nám nám známí, který žil se svou družkou přes 30 let, byli nesezdaní a ona s ním žila v bytě aniž by tam cokoliv bylo vedené na ní. Nikdo jí nemá úmysl v jejím věku vyhánět. Pouze otázka zda existuje nějaké nevím právo, které má aby v tom bytě dožila i když není žádná závěť nic, ale prostě jde o ty roky co tam byli spolu. Nevím jestli jsem to popsal správně, ale snad z toho půjde pochopit oč jde.

  • #26236 Odpovědět
   MilanMkujbcmku03375
   Host

   Doplňující dotaz: kdo je majitelem bytu? Vy nebo bude projednáváno v dědickém řízení?

   • #26268 Odpovědět
    Oldřich
    Host

    Já majitelem nejsem a byt bude projednávám v dědickém řízení, žádná závěť není. Jsou dva potomci a zesnulého partnerka.

    • #26274 Odpovědět
     lojza
     Host

     Pořád jste neodpověděl na otázku, kdo je majitelem bytu. Je to byt družstevní, nebo ve vlastnictví? Každopádně, pokud má majitel bytu nějaké dědice, tak jeho družka má v tom případě smůlu a nebude součástí dědického řízení. Pokud ji ovšem majitel neuvedl jako dědice v poslední vůli.

    • #26276 Odpovědět
     Oldřich
     Host

     Pardon, byt je ve vlastnictví a majitelem je/byl zesnulý. Ano, majitel má dva potomky. Měl jsem za to, že když bylo soužití právě několikaleté, tak bude mít třeba i nějaký minimální nárok družka. Žádná závěť nic takového není.

    • #26283 Odpovědět
     lojza
     Host

     Bohužel, na “několikaleté” soužití se tady nehraje. Pokud není závěť, tak má družka smůlu a právoplatnými dědici po zesnulém jsou jeho potomci a jenom na nich záleží jak se k celé situaci postaví. Zesnulý majitel si tuto situaci měl uvědomit ještě během svého života a zařídit věci tak aby jeho družka neskončila “pod mostem”.

    • #26284 Odpovědět
     MilanMkujbcmku03375
     Host

     Lojzo, blahopřeji, lépe a výstižněji, byť tvrdě a napřímo, bych to neřekl. Teď se ukáže, jaké byly vztahy mezi tou paní a jeho potomky. V tomto je chyba jednak zákona, jednak zemřelého (R.I.P.), který měl napsat závěť.

     Kolegyně byla ve stejné situaci, ale potomci byli rozumní a dohodli se s ní (byt odkoupila za přijatelnou cenu),  ocenili tím i to, že jej ošetřovala do poslední chvíle.

  • #26452 Odpovědět
   Jindřich
   Host

   Daroval jsem byt v osobním vlastnictví synovci. Zaplatil darovací daň, zapsán v katastru nemovitostí jako vlastník bytové jednotky je členem vlastníků bytové jednotky. Na bytu je věcné břemeno na dožití mé osoby. Proč po synovci požadují daň z pronájmu nemovitosti i když ho fyzicky neobývá a já hradím veškeré náklady související s provozem bytu. Daň z nemovitosti byla převedena na jeho osobu.

   děkuji

   • #26453 Odpovědět
    MilanMkujbcmku03375
    Host

    Jen pro upřesnění – je to opravdu daň z pronájmu nebo to je daň z nemovitosti? Domnívám se, že spíše ta daň z nemovitosti, a z té se “nevykroutí”. Jen tak mimochodem – kdo to po něm požaduje?

  • #26454 Odpovědět
   Jindřich
   Host

   Opravdu se jedná o daň z pronájmu. Žádná ústní ani písemná dohoda o pronájmu nebyla ve hře. Uhrazena byla darovací daň i daň z nemovitosti.

   • #26455 Odpovědět
    MilanMkujbcmku03375
    Host

    Pokud to z něj mámí finančák, potom musí existovat nějaké rozhodnutí o vyměření daně z pronájmu či něco takového (např. přiznání k dani apod.); na základě pouze zaslané složenky bych nic nehradil a spíše bych se doptal vyměřovacího úřadu na podrobnosti a požádal o jejich písemné zaslání. Tady bych Vám asi doporučil konzultaci s daňovou poradkyní (samozřejmě dobrou poradkyní).

    • #26456 Odpovědět
     Jindřich
     Host

     Jelikož synovec podniká, jeho účetní mu sdělila možnost platit daň z pronájmu nemovitosti. Nerozumím jen tomu proč musí platit daň z pronájmu, když fakticky o žádný pronájem nejde. Je sice vlastníkem ale byt užívám sám. Jsem sice v linii nepřímé ale to snad nezakládá podstatu vyměřit daň z pronájmu bytu, když z mého užívání bytu nemá žádný finanční výnos.

    • #26458 Odpovědět
     MilanMkujbcmku03375
     Host

     Ptal jsem se na tento problém daňové poradkyně a účetní, takže: pokud máte věcné břemeno “na dožití” a žádný nájem neplatíte, není co danit, tudíž je to nesmysl. Paní účetní zřejmě neměla všechny potřebné informace.

    • #26459 Odpovědět
     Jindřich
     Host

     Pokud se za pojem” nájem” nerozumí záloha na elektřinu,plyn,ČRo,ČT , záloha do fondu oprav a zálohy za služby k dotčené bytové jednotce , tak klasický nájem v nájemním bytě neplatím.

     děkuji

    • #26461 Odpovědět
     PavelPavel
     Účastník

     Jindřichu,

     podle § 1180 NOZ vlastník jednotky (Váš synovec) přispívá na správu domu a pozemku.

     Píšete, že platíte “zálohu do fondu oprav”, tím asi máte na mysli tento příspěvek na správu domu a pozemku. Tzv. fond oprav u většiny SVJ totiž neexistuje.

     Pokud přispíváte místo synovce přímo Vy, tak to nejspíše finanční úřad posoudil jako příjem z nájmu u Vašeho synovce. Patrně na základě nějakého udání nebo na základě smlouvy o výměnku.

     Z finančního úřadu buď zavolala nějaká teta, že něco chce, nebo přišel nějaký dopis. Z toho úředního dopisu citujte, takto je to jen v úrovni dohadů.

     Jinak při zřízení výměnku podle § 2707 až 2715 NOZ je vhodné promyslet i daňové dopady.

     Hezký den!

  • #26802 Odpovědět
   Martin Pacovský
   Host

   Rád bych věděl, jaké jsou zkušenosti s prodejem nemovitosti s právem dožití. Není zde reálné nebezpečí z podvodu?

  • #26847 Odpovědět
   HaniciceHaničincová
   Host

   Dobrý den, prosím jsem věčné břemeno v bytě, platím služby, elektřinu,plyn a také i fond oprav a hypotéku na okna a fasádu.Musim ty poslední položky platit já a nebo majitelé bytu.Děkuji

  • #26848 Odpovědět
   Ladislav Laker
   Host

   Paní Haničincová, jestliže na bytě je zapsané věcné břemeno užívání bytu ve Váš prospěch, pak to znamená že hradíte pouze tyto položky:

   • služby spojené s užíváním bytu (podle zákona č. 67/2013 Sb.),
   • běžná údržba a drobné opravy související s užíváním bytu (v rozsahu podle nařízení vlády č. 308/2015 Sb.)

   Nic jiného nehradíte. Neexistuje žádný “fond oprav”, takže ani ten v žádném případě nehradíte!

   Pokud snad za vlastníka bytu hradíte příspěvky na správu domu, nebo dokonce jeho hypotéku, pak důvod placení nejspíše je úplně jiný – a nemá to naprosto nic společného s věcnym břemenem.

   Možná jste si to takto s vlastníkem bytu dohodla v nějaké smlouvě, nebo mu poskytujete tyto platby jako dar (který je vlastník bytu povinen řádně zdanit). Jako poslední možnost mne napadá: pokud tyto částky snad hradíte omylem a z neznalosti, pak jde o bezdůvodné obohacení vlastníka bytu; co jste za něj bezdůvodně uhradila můžete vymáhat nazpět.  Promlčecí doba je tříletá od okamžiku kdy jste se dozvěděla kdo se na váš úkor bezdůvodně obohatil.

    

    

    

   • #26849 Odpovědět
    HaniciceHaničincová
    Host
     <li style=”text-align: left;”>S přítelem jsem žila 25.roků a jsem zde zapsaná jako věcné břemeno, přítel umřel nečekaně a byt zdědila dcera, která nevěděla že jsem na katastru zapsaná.Poslala mi co mám všechno platit.Již více jak rok všechno platím.Děkuji za radu.

    .

    • #26859 Odpovědět
     Ladislav Laker
     Host

     Po Vašem upřesnění situace dodávám: Pokud by se jednalo o reálné břemeno, pak vlastník bytu by byl povinen ponechat Vám byt k užívání a nést veškeré náklady s tím spojené (kromě služeb spojených s užíváním bytu, jak už jsem napsal). Pokud se jedná o běžnou služebnost, pak je to poněkud odlišný případ: máte právo byt užívat, vlastník má ovšem právo požadovat po Vás úhradu nákladů na opravy a údržbu.

     Proto doporučuji zjistit si přesně jak je formulován zápis věcného břemene v katastru a jaký je rozsah zapsaných omezení. (Jen podotýkám, že tím věcným břemenem nejste Vy.)

     V tomto druhém případě (jestliže vlastník bytu se nijak nepodílí na jeho užívání), nesete ze svého nejen náklady na služby spojené s užíváním bytu, nýbrž i náklady na údržbu a opravy bytu i společných částí domu. Nenesete však náklady na zlepšení (technické zhodnocení) domu. Při předepisování přípěvků na správu zpravidla nelze rozlišit která část bude později použita k údržbě a opravám a která část bude použita k technickému zhodnocemí cizího majetku. To byste si mohla zjistit dodatečně v účetnictví SVJ a případně můžete na základě toho požadovat nazpět ty částky, které nebyly účelně vynaloženy na opravy a údržbu domu. Nejste – například – povinna hradit zateplení fasády, ani pořízení tepelného čerpadla či fotovoltaických panelů na střeše. To vše spadá pod technické zhodnocení.

     A v žádném případě nikomu nehradíte nějakou jeho hypotéku.

      

      

     ravděpodobně nejde o

Aktuálně je na stránce zobrazeno 6 vláken odpovědí
Odpověď na: Dožití v bytě

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace: