domovní zvonky

Úvod Fóra Všechny kategorie Rekonstrukce domu domovní zvonky

 • Toto téma je prázdné.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #32077 Odpovědět
   Olga
   Host

   Prosím o radu jsme družstevní dům a již cca 2 roky nám nejdou domovní zvonky. Zvonek z ulice zvoní, ale v z bytu nás nikdo neslyší.Je to velmi nepříjemné, hlavně pro starší občany. Má družstvo za povinnost toto nechat opravit? Po dotazu na představenstvo, prý to povinnost není, tak to prý nebudou opravovat, že je to drahé? Tak opravdu nevím, můžete mě někdo poradit, popřípadě sdělit, kdo by tuto opravu nám mohl udělal jaká firma?

  • #32081 Odpovědět
   Josef66
   Host

   Dobrý den, domnívám se, že je to povinnost bytového družstva jako vlastníka domu. Jak ale představenstvo donutit, aby opravu provedlo, už ale nevím…

  • #32089 Odpovědět
   VladimirVladimír
   Host

   Vlastník domu (bytové družstvo) má povinnost udržovat a případně i zlepšovat stavebně technický stav domu. Každý člen BD má právo a také povinnost požadovat odstranění závad a tedy i požadovat opravu domovních zvonků.
   Členové BD pravidelně přispívají do fondu oprav BD mj. i na běžné provozní opravy.
   Najděte si ve stanovách BD v odstavci “práva člena BD” jaká jsou Vaše práva vůči představenstvu BD a s odkazem na stanovy BD podejte písemně stížnost předsedovi představenstva BD na neřešení zmíněné závady. Požadujte sdělení termínu odstranění závady.
   Pokud by to nestačilo, obraťte se na kontrolní komisi BD s připomínkou na postup představenstva.

  • #32105 Odpovědět
   Ladislav Laker
   Host

   Josef66 nemá pravdu, když zde tvrdí, že je to povinnost bytového družstva jako vlastníka domu. Takovou povinnost BD nemá. Mohla by vyplývat jedině z nájemních smluv, ale o jejich obsahu se tazatelka nezmínila.

   Vladimír nemá pravdu, když zde tvrdí, že vlastník domu (bytové družstvo) má povinnost udržovat a případně i zlepšovat stavebně technický stav domu. Takovou povinnost neukládá bytovému družstvu žádný celosatně účinný právní předpis. BD má jako pronajímatel povinnost udržovat po dobu nájmu v domě náležitý pořádek obvyklý podle místních poměrů (§ 2256/1) a udržovat byt a dům ve stavu způsobilém k užívání (§ 2257/1).

   Nájemce má sice právo požadovat opravu domovních zvonků, ale to se týká pouze vchodového zvonkového tabla a drátových rozvodů do bytů. Toto nezahrnuje zvonek v bytě ani domácí telefon s obousměrnou hlasovou komunikací. Je třeba číst nájemní smlouvu.

    

  • #32106 Odpovědět
   Milan_
   Host

   Otázka pro p.Lakera i pro ostatní, kdo by vlastně měl opravit (zajistit opravu) systém zvonků/domovní inf.systém v domě bytového družstva tak, aby byl funkční ? Nemyslím to ironicky.

   • #32107 Odpovědět
    Ladislav Laker
    Host

    Milane, k tomu si musíte přečíst Vaši nájemní smlouvu k bytu. Já přece neznám její obsah.

    Pokud ve smlouvě není zmíněn žádný zvonek, pak lze vyjít z judikátu Nejvyššího soudu 22 Cdo 4491/2016. Bydlící osoba má právo na zřízení signalizace pro přicházející osoby, jestliže dveře do bytu nejsou přístupné přímo (byt je až za uzamykatelnými hlavními vchodovými dveřmi). V tom případě je pronajímatel povinen zřídit signalizaci (zvonek) na svůj náklad.

    Nemáte zákonný nárok ani na videotelefon, ani na hlasový telefon, ani na domácí telefon s dálkovým (elektromagne­tickým) odemykáním hlavních vchodových dveří. Takové vybavení bytu by muselo být uvedeno v nájemní smlouvě.

    Podle § 2257/2 občanského zákoníku platí, že nájemce provádí a hradí pouze běžnou údržbu a drobné opravy související s užíváním bytu. Nařízení vlády č. 308/2015 Sb., o vymezení pojmů běžná údržba a drobné opravy související s užíváním bytu, stanoví, že za drobné opravy se považují zejména opravy a výměny elektrických koncových zařízení a rozvodných zařízení, zejména vypínačů, zásuvek, jističů, zvonků, domácích telefonů, (…) opravy audiovizuálních zařízení sloužících k otevírání vchodových dveří do domu (…).

    Drobné opravy související s užíváním bytu si tedy zajišťuje a hradí nájemce sám.

     

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 vlákna odpovědí
Odpověď na: domovní zvonky

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace: