domovní řád

Zvolené téma obsahuje celkem 4 odpovědi. Do diskuze (3 diskutující) se naposledy zapojil uživatel  Ing. Jiří Hájek a poslední změna proběhla před 11 měsíci, 3 týdny.

 • Vytvořil
  Téma
 • #8567 odpověď

  Jitka H.

  Dobrý den, je povinnost mít ve vestibulu domu vyvěšen domovní řád ?

 • Autor
  Odpovědi
 • #8568
   lojza

  Nevím jestli je to povinnost (nechce se mi to hledat) ale každopádně je to běžná věc, kdy společně s domovním řádem je vyvěšena i požární směrnice. A taky je možné že máte “vestibul” velký jak nádražní vestibul a nemůžete to tam najít.:-). My máme vestibul 3×1,5m a každého ten domovní řád “praští do očí.:-)

   

  odpověď
 • #8576
  Pavel Pavel 
  Účastník

  Jitko,

  neznám právní předpis, který by nařizoval mít “domovní řád”. Proto ani nemusíte řešit jeho vyvěšení. :-))

  Možná něco o domovním řádu řeší Vaše stanovy SVJ či BD.

  Hezký den!

  odpověď
 • #8581
  Martin Černý Martin Černý 
  Účastník

  Dobrý den,
  souhlasím s Pavlem a též nemám ponětí o předpisu, který by konkrétně vyvěšení domovního řádu nařizoval. Dle §1200, odst. 2, písm. f) občanského zákoníku má však SVJ povinnost do svých stanov zakotvit pravidla pro správu domu a pozemku a pro užívání společných částí, které musí dle §1176 každý vlastník jednotky dodržovat, pokud  s nimi byl seznámen, nebo je měl a mohl znát (dodržovat je musí i osoby, kterým vlastník umožnil vstup do bytu či domu). V praxi některá SVJ naplňují  ustanovení §1200 úpravou všech těchto pravidel prostřednictvím domovního řádu, či ve stanovách pouze upraví základní zásady a jednotlivosti ponechají na úpravě obsažené v domovním řádu. Aby však SVJ mohlo efektivně vymáhat dodržování pravidel pro správu domu a pozemku a pro užívání společných částí, není rozhodně od věci je vyvěsit na viditelném místě v domě, jakým je třeba Vámi zmíněný vestibul. V případě bytových družstev stanoví §731, odst.1, písm. b) zákona o obchodních korporacích povinnost uvést ve stanovách družstva podrobněji práva a povinnosti člena družstva spojených s užíváním družstevního bytu. Co se týče vyvěšení těchto pravidel v prostorách domu, opět bych Vás odkázal na stanovy.

  odpověď
 • #8697
   Ing. Jiří Hájek

  Prosím o sdělení, případně názor, který předpis (Domovní řád, stanovy SVJ, případně jiný interní předpis) řeší stavy, kdy se znepřátelí sousedé v SVJ například tím, že níže bydlící nájemník si stěžuje na hluk z hořejšího patra v denní době a uživatel hořejšího patra to neuzná, respektive se ohradí, že si do 22 hodin může dělat co chce. Domovní výbor může pouze domluvou se snažit usměrnit nevraživost sousedů, nemá žádné exekutivní pravomoci, policie rovněž odmítá řešení mezilidských vztahů a příslušná komise Městského úřadu odkazuje účastníky na jednání s pověřeným vlastníkem.

  Existuje nějaká norma ve formě psaného textu, která může napomoci zveřejněním v informační nástěnce na chodbě domu “apelovat” na morálku bydlících, aby byli k sobě ohleduplní. Rád přijmu Váš názor a zkušenosti, jak situaci řešit, pokud domluva napomůže? Děkuji za názor a odpověď na e-mail: [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte. Děkuji. Ing. Jiří Hájek.

  odpověď
Odpověď na: domovní řád

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Log in with your credentials

Forgot your details?