Délka výpovědní doby nájemní smlouvy

 • Toto téma obsahuje celkem 6 odpovědí. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel LiborN a poslední změna proběhla před 1 dnem a 23 hodinami.
 • Vytvořil
  Téma
 • #11329 Odpovědět
  Aleš
  Host

  Dobrý den, nájemníkovi se automaticky prodloužila nájemní smlouva, ve které je výpovědní doba 1 měsíc od 1. dne následujícího měsíce po doručení výpovědi. Výpověď dávám pro hrubé porušení nájemní smlouvy – nepravidelné placení nájemného ( celkový dluh vyšší jak 3 násobek měsíčního nájemného), neochota uklízet v domě, porušování nočního klidu, slovní napadání pronajímatele, ubytování přítelkyně bez předchozího souhlasu pronajímatele, ap. Kdy lze takového nájemníka vyhodit? Děkuji, Aleš

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 vlákna odpovědí
 • Autor
  Odpovědi
  • #11330
    lojza
   Host

   Nechápu na co se ptáš, když jsi si vlastně odpověděl sám.
   “… nájemní smlouva, ve které je výpovědní doba 1 měsíc od 1. dne následujícího měsíce po doručení výpovědi.”

   Odpovědět
   • #11334
     Aleš
    Host

    Běžně je výpovědní doba 3 měsíce, jestli mám správně nájemní smlouvu a nedostane mě nájemník na neshodu s Občanským zákoníkem…

     

    Odpovědět
  • #12024

   Dobrý den,

   zákon stanoví přesné podmínky, za kterých může pronajímatel vypovědět nájemní smlouvu. Smluvním ujednáním nelze v tomto směru zhoršit postavení nájemce. Pronajímatel tedy může vypovědět nájem na dobu určitou v tříměsíční výpovědní době, a to pouze pokud dojde k naplnění jednoho ze zákonných důvodů. Výpovědní doba 1 měsíce, kterou máte ve smlouvě, se tedy vztahuje pouze na případy výpovědi ze strany nájemce.

   Z Vašeho popisu nicméně vyplývá, že nájemce neuhradil nájemné za dobu minimálně tří měsíců. V takovém případě je toto jednání zvlášť závažným porušením povinnosti nájemce a máte tedy ze zákona právo vypovědět nájemní smlouvu bez výpovědní doby (§ 2291 občanského zákoníku) a požadovat odevzdání bytu bez zbytečného odkladu, nejpozději však do jednoho měsíce od skončení nájmu, tj. od doručení výpovědi.

   Před podáním výpovědi je nicméně <b>nutné vyzvat nájemce, aby v přiměřené době dluh na nájemném uhradil</b>, s tím, že v opačném případě vypovíte smlouvu, a to bez výpovědní doby v souladu s výše uvedeným ustanovením.<b> </b>Ve výpovědi musí být následně uvedeny důvody jeho podání (nutné specifikovat, kdy a kolik nájemce na nájemném či službách neuhradil) a poučení nájemce o jeho právu vznést proti výpovědi námitky a domáhat se přezkoumání oprávněnosti výpovědi u soudu.

   Odpovědět
  • #22312
    Lukáš
   Host

   Dobrý den,

    

   mám nájemnici, která se očividně nechystá dále platit nájem. Ve smlouvě sice mám 1 měsíc výpovědní dobu, ale jak čtu výše, je to k ničemu.

    

   Každopádně by mne zajímalo, zda s 3 měsíční výpovědní lhůtou lze nájemníka vyhodit kdykoli, i kdyby se neprovinil ničím? Aktuálně nezaplatil nájemník dva nájmy, takže to není ještě na okamžitou výpověď. Chci se ho zbavit ale co nejdříve a proto hledám legální způsob, jak jej z bytu dostat.

    

   Děkuji za radu.

   Odpovědět
  • #24248
    HUDEK
   Host

   dobry den chtel jsem se zeptat mam vypovedni lhutu z bytu od 07.08.2020 mi prisel dopis ze od nasledujiciho mesice se musim vystehovat 3 mesicni lhuta jeto k 31.11. 2020 dekuji

   Odpovědět
  • #25158
    LiborN
   Host

   Bohužel zákon je opravdu na straně nájemníka. Jako pronajímatel musíte mít konkrétní důvod, který se pojí k porušování smlouvy, devastaci bytu, neplacení nájmu apod. Když se nechce nájemník odstěhovat, tak ho nejdříve musíte upozornit několika způsoby, aby problém napravil. Na všechno má navíc lhůtu k vyjádření/nápravě. Teprve potom mu můžete vypovědět smlouvu a požadovat vystěhování. Když ale odmítá, tak teprve tehdy byste měl jít k soudu a nájemníka nemůžete vystěhovat dokud nebudete mít soudní rozhodnutí – takže je potřeba se obrnit trpělivostí.

   Zdroj: [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte

   Odpovědět
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 vlákna odpovědí
Odpověď na: Délka výpovědní doby nájemní smlouvy

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Log in with your credentials

Forgot your details?