Délka výpovědní doby nájemní smlouvy

 • Toto téma obsahuje celkem 11 odpovědí. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Ladislav Laker a poslední změna proběhla před 2 dny a 20 hodinami.
 • Vytvořil
  Téma
 • #11329 Odpovědět
  Aleš
  Host

  Dobrý den, nájemníkovi se automaticky prodloužila nájemní smlouva, ve které je výpovědní doba 1 měsíc od 1. dne následujícího měsíce po doručení výpovědi. Výpověď dávám pro hrubé porušení nájemní smlouvy – nepravidelné placení nájemného ( celkový dluh vyšší jak 3 násobek měsíčního nájemného), neochota uklízet v domě, porušování nočního klidu, slovní napadání pronajímatele, ubytování přítelkyně bez předchozího souhlasu pronajímatele, ap. Kdy lze takového nájemníka vyhodit? Děkuji, Aleš

Aktuálně je na stránce zobrazeno 6 vláken odpovědí
 • Autor
  Odpovědi
  • #11330
    lojza
   Host

   Nechápu na co se ptáš, když jsi si vlastně odpověděl sám.
   “… nájemní smlouva, ve které je výpovědní doba 1 měsíc od 1. dne následujícího měsíce po doručení výpovědi.”

   Odpovědět
   • #11334
     Aleš
    Host

    Běžně je výpovědní doba 3 měsíce, jestli mám správně nájemní smlouvu a nedostane mě nájemník na neshodu s Občanským zákoníkem…

     

    Odpovědět
  • #12024

   Dobrý den,

   zákon stanoví přesné podmínky, za kterých může pronajímatel vypovědět nájemní smlouvu. Smluvním ujednáním nelze v tomto směru zhoršit postavení nájemce. Pronajímatel tedy může vypovědět nájem na dobu určitou v tříměsíční výpovědní době, a to pouze pokud dojde k naplnění jednoho ze zákonných důvodů. Výpovědní doba 1 měsíce, kterou máte ve smlouvě, se tedy vztahuje pouze na případy výpovědi ze strany nájemce.

   Z Vašeho popisu nicméně vyplývá, že nájemce neuhradil nájemné za dobu minimálně tří měsíců. V takovém případě je toto jednání zvlášť závažným porušením povinnosti nájemce a máte tedy ze zákona právo vypovědět nájemní smlouvu bez výpovědní doby (§ 2291 občanského zákoníku) a požadovat odevzdání bytu bez zbytečného odkladu, nejpozději však do jednoho měsíce od skončení nájmu, tj. od doručení výpovědi.

   Před podáním výpovědi je nicméně <b>nutné vyzvat nájemce, aby v přiměřené době dluh na nájemném uhradil</b>, s tím, že v opačném případě vypovíte smlouvu, a to bez výpovědní doby v souladu s výše uvedeným ustanovením.<b> </b>Ve výpovědi musí být následně uvedeny důvody jeho podání (nutné specifikovat, kdy a kolik nájemce na nájemném či službách neuhradil) a poučení nájemce o jeho právu vznést proti výpovědi námitky a domáhat se přezkoumání oprávněnosti výpovědi u soudu.

   Odpovědět
  • #22312
    Lukáš
   Host

   Dobrý den,

    

   mám nájemnici, která se očividně nechystá dále platit nájem. Ve smlouvě sice mám 1 měsíc výpovědní dobu, ale jak čtu výše, je to k ničemu.

    

   Každopádně by mne zajímalo, zda s 3 měsíční výpovědní lhůtou lze nájemníka vyhodit kdykoli, i kdyby se neprovinil ničím? Aktuálně nezaplatil nájemník dva nájmy, takže to není ještě na okamžitou výpověď. Chci se ho zbavit ale co nejdříve a proto hledám legální způsob, jak jej z bytu dostat.

    

   Děkuji za radu.

   Odpovědět
  • #24248
    HUDEK
   Host

   dobry den chtel jsem se zeptat mam vypovedni lhutu z bytu od 07.08.2020 mi prisel dopis ze od nasledujiciho mesice se musim vystehovat 3 mesicni lhuta jeto k 31.11. 2020 dekuji

   Odpovědět
  • #25158
    LiborN
   Host

   Bohužel zákon je opravdu na straně nájemníka. Jako pronajímatel musíte mít konkrétní důvod, který se pojí k porušování smlouvy, devastaci bytu, neplacení nájmu apod. Když se nechce nájemník odstěhovat, tak ho nejdříve musíte upozornit několika způsoby, aby problém napravil. Na všechno má navíc lhůtu k vyjádření/nápravě. Teprve potom mu můžete vypovědět smlouvu a požadovat vystěhování. Když ale odmítá, tak teprve tehdy byste měl jít k soudu a nájemníka nemůžete vystěhovat dokud nebudete mít soudní rozhodnutí – takže je potřeba se obrnit trpělivostí.

   Zdroj: [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte

   Odpovědět
  • #25472
    Martin
   Host

   Dobrý den,
   v nájemní smlouvě nemám výpovední lhůtu pouze uvedeno “nájemce nejpozdeji do 15 dnů odevzdá byt pronajimateli ode dne ukončení smlouvy”

    

   Je zde tedy buď 3 měsiční výpovedná doba a nebo doba na které se s pronajimatelem domluvíme?

    

   Smlouva byla na dobu určitou (1rok) no tá už uběhla a je tomu už déle.

   Poslední jediná věc je, že pokud 2 měsíce před uplynutím doby určité ( toho 1 roku) nedomluvíme jiná pravidla ve smlouvě, tak platí pravidla stejná na další rok.

   Odpovědět
   • #25484
     Ladislav Laker
    Host

    Martine, ono je samozřejmé, že ve vaší nájemní smlouvě nebyla určena výpovědní lhůta. Vždyť jste měl smlouvu na dobu určitou. O jaké tříměsíční výpovědní době tedy píšete? Žádná taková výpovědní doba neexistuje.

    Jiná věc je, že podle § 2285 občanského zákoníku platí, že nájem bude znovu ujednán na tutéž dobu (nejvýše ale na dobu dvou let), jestliže nájemce byt neopustí a pronajímatel jej k tomu nevyzve v době tří měsíců po skončení nájmu. To ovšem není žádná “výpovědní doba”, protože během těch tří měsíců neexistuje žádná účinná smlouva, kterou by bylo možno/nutno vypovědět. Jde o užívání bytu nájemcem bez právního důvodu (bez smlouvy).

    Odpovědět
  • #25872
    Natalie
   Host

   Dobrý den chci se zeptat teď 28.2.21 nám konci 3mesicni vypovedni lhuta z bytu. Tím chápu že odevzdam majiteli byt i klíče a tím pádem už nic platit nemusíme. Je že majitel mi napsal toto:<u style=”color: #000000; font-family: Arial, sans-serif; box-sizing: inherit;”>V souvislosti s avizovaným ukončením nájemního vztahu chci poukázat na skutečnost, že se prozatím, bohužel, přes veškeré úsilí a péči realitním kanceláře M</u><u style=”color: #000000; font-family: Arial, sans-serif; box-sizing: inherit;”>&M Reality, a.s. DOSUD nepodařilo byt pronajmout a  tedy zůstává nadále v platnosti náš nájemním vztah.</u>

   <u style=”box-sizing: inherit;”>Protože však v bytě nebydlíte, nemusíte již hradit energie a úhrady spojené s jeho užíváním. Jedná se nadále od 03/2021 o částku 8772,- Kč měsíčně do chvíle, jakmile se podaří by pronajmout nejpozději však do 31.07.2021. </u>

   Nějak to nechápu.  To že nemá nájemníka to už nás přece nemusí zajímat když nám skončila 3mesicni vypovrdni lhuta nebo se pletu ? Děkuji za rady

   Odpovědět
   • #25873
    MilanMkujbc mku03375
    Host

    Selským rozumem vzato – výpovědní lhůta Vám končí, prodloužení nájemní smlouvy ani novou nájemní smlouvu jste nepodepsali (?), takže předáním bytu a klíčů Vám končí povinnost jakékoliv platby. Naopak upozorněte pronajímatele, aby nezapomněl při vyúčtování za rok 2021, že jste v bytě bydleli 2 měsíce (nemáte-li vyúčtování služeb ošetřeno jinak v nájemní smlouvě). Jeho tvrzení o tom, že “zůstává v platnosti Váš  nájemní vztah” je bezesporu zajímavé, neboť nájemní smlouva je dvoustranný akt, nikoliv jednostranný ze strany pronajímatele, museli byste s tím souhlasit a uzavřít smlouvu novou, prodloužit platnost smlouvy původní nebo to mít takto zapracované ve smlouvě původní, která však již pozbyla (pozbyde) platnosti.

    Odpovědět
   • #25898
     Ladislav Laker
    Host

    Natalie, prosím doplňte zda máte smlouvu na dobu určitou (do kdy) nebo na dobu neurčitou. Uveďte zda výpověď z nájmu jste podala Vy, nebo jde o výpověď ze strany pronajímatele. Také se podívejte do Vaší nájemní smlouvy – my netušíme jaká ujenání tam máte ohledně možnosti výpovědi a jaké jsou s tím spojené podmínky a lhůty.

    Teprve pak – až podáte VŠECHNY potřebné informace – bude možno dát Vám nějakou použitelnou radu. Zatím je to jen věštění z křišťálové koule.

    Odpovědět
Aktuálně je na stránce zobrazeno 6 vláken odpovědí
Odpověď na: Délka výpovědní doby nájemní smlouvy

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Log in with your credentials

Forgot your details?