dědictví družstevního bytu

 • Toto téma obsahuje celkem 10 odpovědí. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Eva a poslední změna proběhla před 4 měsíci.
 • Vytvořil
  Téma
 • #9234 Odpovědět
  Zikmund
  Host

  Dobrý den, chci se zeptat, jak je to s dědictvím družstevního bytu. Jsem synovec majitele a mám v bytě trvalý pobyt. V bytě už bydlím pět let. Přejde byt na mně?

Aktuálně je na stránce zobrazeno 7 vláken odpovědí
 • Autor
  Odpovědi
  • #9248
    lojza
   Host

   Tak za
   1. nejedná se o dědictví družstevního bytu ale o dědictví “družstevního podílu”
   2. nejsi synovec majitele ale jsi synovec nájemníka, předpokládám člena bytového družstva

   Podíl v družstvu a tím i automaticky členství v družstvu na tebe přejde pokud jsi jediný dědic!
   Pokud nejsi jediný dědic obrátil bych se na právníka a konzultoval s ním případné varianty.
   Řešení a variant v případě více dědiců na jeden družstevní podíl je plný internet, takže pokud je vás víc (dědiců), tak zkus zapátrat.

   Odpovědět
  • #9334
    sukenikova helena
   Host

   žiji s přítelem 32 let v nájemním družstevním bytě. je možne sepsat nějakou smlouvu. aby ho moje děti po me smrti nevystěhovali a on mohl v bytě dožít a pak přešel byt na me syny    děkuji

   Odpovědět
  • #22018
    Kamila
   Host

   Dobrý den

   Za svobodna jsem darem od rodičů dostala dům. Mezitim jsem se provdala a letos dům prodala a za tyto penize koupila družstevní byt.

   S realitni makléřskou jsme podepsali s manželem převod podílu, kde máme zapsáno že je to výlučné jmeni .Na družstvu nás ale zapsali oba jako členy družstva. Manžel ma syna z prvniho manželství a já svého syna. Spolu děti nemáme.Jak to bude v případě dědictvím podílu po manželovi?Máme to ještě nějak ošetřit u notáře?Nebo bude stačit jen na poště ověřená smlouva kterou jsme podepsali než jsme se srali oba členy.Děkuji

   Odpovědět
  • #22145
   pavszal Pavel Sz.
   Host

   Sukenikova Helena –

   Ve vašem dotazu chybí důležitá informace – kdo je vlastníkem družstevního podílu, vy nebo váš přítel? Všechno nějak vyřešit jde, já bych doporučil obrátit se na správu družstva, tam byste měla dostat správné informace a určitě levnější než u jiných odborníků (právníci, realitky..) Pokud tedy jste v nějakém větším družstvu, které má profesionální správu s příslušnými odborníky.

   Odpovědět
  • #22146
   pavszal Pavel Sz.
   Host

   Kamilo, váš dotaz je nejasný, chybí mnoho přesných informací jaký je ve vašem případě stav věcí. Mohu vám jen doporučit ptát se a věci řešit na správě družstva, chodit za různými právníky je jen vyhazování peněz oknem. A realitka už vůbec ne! Docela by mně zajímalo, kolik od vás za tyto taky služby inkasovali?

   Divím se, že si na vašem dotazu ještě nezgustnul troll co si říká lojza, zvlášť s ohledem na váš nemilý překlep v posledním řádku

   Odpovědět
  • #22147
    lojza
   Host

   A víš že mě Pavlíku svrběl jazyk ale jak vidíš mám pevnou vůli a už 14 dní jsem to vydržel :-))

   Odpovědět
  • #22310
    Romana
   Host
   1. Dobrý den, chci se zeptat ohledně dědictví družstevního bytu. Manžel má otce, který žije v družstevním bytě. Podíl na bytě je psán na otce.Jak se bude dědit po smrti otce, když má ještě jednoho syna (manželův bratr)s kterým se manžel nestýká? Mám obavy že vše bude muset zařídit manžel (vyklízení bytu, platba nájmu, prodej) ale jak mile půjde o peníze z prodeje bytu tak manželův bratr bude ve střehu, aby o nic nepřišel to ostatní (platba nájmu, vyřízení prodeje, vyklízení bytu atd.) ho zajímat nebude a ani nepřispěje korunou. Jak se potom mají tedy bratři dělit. Děkuji
   Odpovědět
  • #26218
    Eva
   Host

   Dobrý den,mám dotaz ohledně dědictví z družstevního podílu. S mým ex manželem mám dospělého syna.Ex-manžel žije v družstevním bytě,který získal před mnoha lety od zaměstnavatele,ještě před uzavřením našeho manželství.Nyní se znovu oženil a zajímalo by mě jaká bude mít syn práva z vypořádání dědického podílu v případě jeho úmrtí.Já při našem rozvodu jsem žádné právo neměla,protože byt získal před uzavřením manželství.Jaká tedy druhá jeho žena má práva na byt a jaká syn?děkuji za odpověd.

   Odpovědět
   • #26219
     lojza
    Host

    V tomto případě je důležité co je uvedeno v Evidenčním listu BD v kolonce “členství”. Členství je buď “výlučné” nebo “společné”. Pokud Váš exmanžel získal družstevní podíl ještě před uzavřením manželství (což se týká i případného dalšího manželství) a z nějakého důvodu neměl potřebu údaj o členství měnit (tyto případy jsou běžné), tak dědicem družstevního podílu je v první řadě jeho potomek (potomci). Společné členství vznikne ve většině případů ve chvíli, kdy v okamžiku vzniku BD (např. odkup státních bytů od obce) tento byt společně obývají již sezdaní manželé.

     

    Odpovědět
    • #26220
      Eva
     Host

     Děkuji za odpověd,přeju hezký den.

     Odpovědět
Aktuálně je na stránce zobrazeno 7 vláken odpovědí
Odpověď na: dědictví družstevního bytu

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Log in with your credentials

Forgot your details?