darovaní nemovitosti do SJM od prarodiče

 • Toto téma obsahuje celkem 2 odpovědi. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel PavelPavel a poslední změna proběhla před 4 měsíci a 3 týdny.
 • Vytvořil
  Téma
 • #26051 Odpovědět
  Martina
  Host

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat zda v případě, kdy darují prarodiče do společného jmění manželů nemovitost vnukovi a jeho manželce, odvádí manželka daň z přijmu z nabytí?

  Děkuji za odpověď

Aktuálně je na stránce zobrazeno 0 vláken odpovědí
 • Autor
  Odpovědi
  • #26059
    Ladislav Laker
   Host

   Podle § 10 písm. c) zákona č. 586/1992 Sb. o daních z příjmů platí, že od daně z příjmů jsou osvobozeny bezúplatné příjmy

   1. od příbuzného v linii přímé a v linii vedlejší, pokud jde o sourozence, strýce, tetu, synovce nebo neteř, manžela, manžela dítěte, dítě manžela, rodiče manžela nebo manžela rodičů,
   2. od osoby, se kterou poplatník žil nejméně po dobu jednoho roku bezprostředně před získáním bezúplatného příjmu ve společně hospodařící domácnosti a z tohoto důvodu pečoval o domácnost nebo byl na tuto osobu odkázán výživou. 

   Bezúplatné příjmy (dary) od prarodičů manžela v tomto výčtu uvedeny nejsou, takže soudím, že na takový případ se osvobození nevztahuje.

   Odpovědět
   • #26062
    Pavel Pavel
    Účastník

    Martino,

    podle § 713 NOZ povinnosti a práva spojená se společným jměním nebo jeho součástmi náleží oběma manželům společně a nerozdílně. Ve Vašem případě jde o dar, tj. bezúplatný příjem manželů, od příbuzného v linii přímé, který bude osvobozen podle § 10/3/c/1 ZDP.

    Hezký den a hlavně zdraví!

    Odpovědět
Aktuálně je na stránce zobrazeno 0 vláken odpovědí
Odpověď na: darovaní nemovitosti do SJM od prarodiče

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Log in with your credentials

Forgot your details?