darovaní nemovitosti do SJM od prarodiče

Úvod Fóra Všechny kategorie Legislativa darovaní nemovitosti do SJM od prarodiče

  • Toto téma obsahuje celkem 4 odpovědi. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel PavelPavel a poslední změna proběhla před 2 měsíci a 3 týdny.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
  • Autor
    Příspěvky
    • #26051 Odpovědět
      Martina
      Host

      Dobrý den,

      chtěla bych se zeptat zda v případě, kdy darují prarodiče do společného jmění manželů nemovitost vnukovi a jeho manželce, odvádí manželka daň z přijmu z nabytí?

      Děkuji za odpověď

    • #26059 Odpovědět
      Ladislav Laker
      Host

      Podle § 10 písm. c) zákona č. 586/1992 Sb. o daních z příjmů platí, že od daně z příjmů jsou osvobozeny bezúplatné příjmy

      1. od příbuzného v linii přímé a v linii vedlejší, pokud jde o sourozence, strýce, tetu, synovce nebo neteř, manžela, manžela dítěte, dítě manžela, rodiče manžela nebo manžela rodičů,
      2. od osoby, se kterou poplatník žil nejméně po dobu jednoho roku bezprostředně před získáním bezúplatného příjmu ve společně hospodařící domácnosti a z tohoto důvodu pečoval o domácnost nebo byl na tuto osobu odkázán výživou. 

      Bezúplatné příjmy (dary) od prarodičů manžela v tomto výčtu uvedeny nejsou, takže soudím, že na takový případ se osvobození nevztahuje.

      • #26062 Odpovědět
        PavelPavel
        Účastník

        Martino,

        podle § 713 NOZ povinnosti a práva spojená se společným jměním nebo jeho součástmi náleží oběma manželům společně a nerozdílně. Ve Vašem případě jde o dar, tj. bezúplatný příjem manželů, od příbuzného v linii přímé, který bude osvobozen podle § 10/3/c/1 ZDP.

        Hezký den a hlavně zdraví!

    • #28782 Odpovědět
      Kristýna
      Host

      <p style=”text-align: left;”>Dobrý den,</p>
      strýc manžela daruje chatu do SJM. Platí manželka daň z příjmu?

      Děkuji mnohokrát Kristýna

    • #28783 Odpovědět
      PavelPavel
      Účastník

      Kristýno,

      je to obdobné jako u případu Martiny.

      Nejdříve použijete § 713 NOZ a potom § 10/3/c/1 ZDP.

      Tedy od daně z příjmů je osvobozen synovec i jeho manželka.

      Ještě upozorním na § 38v ZDP, který musíte splnit, pokud by chata měla cenu nad 5 mil. Kč, jinak na Vás dopadá § 38w ZDP.

      Hezký den!

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
Odpověď na: darovaní nemovitosti do SJM od prarodiče

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:




Cookie Consent with Real Cookie Banner