daň z nemovitosti i družstevního bytu

Úvod Fóra Všechny kategorie Legislativa daň z nemovitosti i družstevního bytu

 • Toto téma obsahuje celkem 8 odpovědí. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Ladislav Laker a poslední změna proběhla před 3 roky a 2 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 5 vláken odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #23076 Odpovědět
   Cyklon
   Host

   Dobrý den, zachytil jsem informaci u nás na družstvu, že družstvo platí za své členy daň z nemovitosti. Diskuse byla o tom, zda by správně neměla být rozpočítávána mezi členy družstva? Víte někdo, jak to má správně být?

  • #23077 Odpovědět
   Ludmila
   Host

   Daň z nemovitosti platí vlastník – tedy družstvo.

  • #23078 Odpovědět
   PavelPavel
   Účastník

   Cyklone,

   daň z nemovitých věcí platí vlastník nemovité věci, tedy družstvo.

   Družstvo nejen na úhradu této daně vybírá od nájemníků-družstevníků nájem. Takže ta daň je již dávno mezi družstevníky rozpočítávána.

   Výše nájmu je regulována v § 744 ZOK.

   Hezký den!

  • #23081 Odpovědět
   Cyklon
   Host

   Dobrý den, Pavle a děkuji za odpověď (děkuji i Ludmile). Můžete mi ještě upřesnit, jestli to, že je daň z nemovitosti placena v rámci nájmu, by mělo být někde výslovně uvedeno? Například ve stanovách…

  • #23082 Odpovědět
   PavelPavel
   Účastník

   Cyklone,

   nevidím pro to důvod. Žádný předpis to neukládá.

   Družstvo mimo daně z nemovitých věcí platí z vybraného nájmu i další provozní věci např.  pojištění domu, účetnictví, odměny členům orgánů, kancelářské potřeby atd.

   Hezký den!

  • #26312 Odpovědět
   Magda
   Host

   Dobrý den,

   chtěla bych trošku navázat na původní dotaz. V minulé roce jsem si převedla byt z družstevního do osobního vlastnictví. V domě bohužel stále převládají byty v družstevním vlastnictví. Družstevní podíl stále mám. Letos si tedy platím daň z nemovitosti sama za sebe. Můj dotaz zní zda družstvo může daň z nemovitosti za družstvo rozpočítávat i na můj družstevní podíl? V ročním zúčtování záloh placených v nájmu tato položka je. Vzhledem k tomu že jsem byt nabyla v průběhu roku 2020 předpokládám že tento rok by zálohy na tuto daň už neměly být započítány proti dani z nemovitosti družstva? Chci si snížit zálohy ale nevím zda toto do toho mohu zahrnout. Děkuji za odpověď

   • #26313 Odpovědět
    MilanMkujbcmku03375
    Host

    Pro upřesnění – jste stále členkou družstva? Píšete totiž, že máte byt v osobním vlastnictví, a přitom že máte podíl na družstvu. Pokud nejste členkou družstva, do doby založení SVJ za Vás družstvo “zařizuje” různé drobnosti typu předpisu záloh na služby, revize atd. Nevím, proč by Vám mělo účtovat družstvo nájem, je-li byt ve Vašem vlastnictví, nejste-li uživatelkou ještě dalšího bytu, tentokrát družstevního. Co se týče daně, je to na Vás, nikoliv na družstvu, pokud nemáte s nimi ujednáno něco jiného.

   • #26315 Odpovědět
    lojza
    Host

    Jak velké družstvo jste?  Jak můžete být členkou družstva když jste vlastník bytové jednotky? Tak nějak z laického pohledu mi nejde do hlavy “družstevník” a zároveň “vlastník”. U velkých družstev (1000 a více bytů) si dovedu představit souběžně vlastníky a družstevníky (oni se s tím placení funkcionáři BD nějak popasují) ale u BD např do 20 bytových jednotek je to každopádně problém.

    Pokud máte pocit že platíte něco navíc s ohledem na to, že jste měla potřebu převést byt do vlastnictví, tak se obraťte na toho, kdo vám dělá účetnictví.

   • #26318 Odpovědět
    Ladislav Laker
    Host

    Magdo, Váš dotaz je bohužel za hranicí srozumitelnosti.  Pochopil jsem, že vlastníte byt a zároveň jste členem družstva. Nenapsala jste ovšem zda jste nebydlícím členem družstva, nebo zda jste i nájemcem družstevního bytu.

    Ptáte se zda družstvo může daň z nemovitosti za družstvo rozpočítávat i na Váš družstevní podíl. 

    Podle § 595 odst. 1 zákona o obchodních korporacích platí, že družstevní podíl představuje práva a povinnosti člena plynoucí z členství v družstvu. K těmto právům a povinnostem nepatří hrazení daně z nemovitosti.  Tuto povinnost má vlastník nemovitosti, to jest družstvo; nikoliv jednotliví členové družstva.

    Píšete o “zálohách placených v nájmu”. 

    Nic takového neexistuje. Jako vlastník jednotky samozřejmě nehradíte nikomu žádný “nájem” ani nájemné.

    Dále píšete, že si chcete snížit zálohy. 

    Musíte rozlišovat zálohy na správu domu a zálohy na služby spojené s užíváním bytů. Tu první položku si snížit nemůžete. Druhá položka by měla odpovídat jedné dvanáctině předpokládaných ročních nákladů za služby. Výši záloh na služby zpravidla stanoví poskytovatel služeb (družstvo).

     

Aktuálně je na stránce zobrazeno 5 vláken odpovědí
Odpověď na: daň z nemovitosti i družstevního bytu

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace: