Dálkový odečet tepla na radiátorech

 • Vytvořil
  Téma
 • #21771 Odpovědět
  JirkaJirka
  Účastník

  Dobrý den, od kterého datumu bude v bytových domech povinný dálkový odečet spotřeby tepla měřiči na radiátorech? Zatím údaje opisujeme sami z měřičů (69 bytů)
  Dále mám dotaz, po kolika letech musí být měřiče vyměněny? Děkuji předem za odpověď.
  Jirka S.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
 • Autor
  Odpovědi
  • #21777
   Pavel Pavel
   Účastník

   Jirko,

   velmi pravděpodobně nemáte “měřiče” ale jen “indikátory”.

   Moudrý Brusel vytvořil Směrnici č. 2018/2002. Naštěstí směrnice nejsou přímo závazné a tak se čeká na implementaci do českého právního řádu.

   U nás máme dálkové odečty již nyní, abychom zbytečně nevstupovali do bytů k odečtům, a tak jsme po zásluze potrestáni:

   „Od 1. ledna 2022 jsou konečným uživatelům v případech, kdy byly instalovány dálkově odečitatelné měřiče nebo indikátory pro rozdělování nákladů na vytápění, poskytovány informace o vyúčtování nebo spotřebě založené na skutečné spotřebě nebo na odečtech indikátorů pro rozdělování nákladů na vytápění alespoň jednou za měsíc. Mohou být zpřístupněny také prostřednictvím internetu a aktualizovány tak často, jak to měřicí zařízení a používané systémy umožňují. Vytápění a chlazení mohou být z této povinnosti mimo otopné/chladicí období vyjmuty.“

   Z tohoto důvodu s dálkovými odečty nespěchejte a počkejte, až co bude v českém zákonu.

   K této problematice upozorňuji na zajímavou studii ČVUT Praha:

   [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte

   Z ní cituji:

   “U současného bytového fondu v ČR (tj. stávajících budov) se dá říci, že většina objektů již prošla nebo prochází nějakým stupněm revitalizace, který se podílí na snížení nákladů na vytápění. Z tohoto pohledu je zřejmé, že u domů s nižší spotřebou tepla na vytápění je doba návratnosti investice do instalace indikačních metod ekonomicky nereálná.”

   A znovu citace ze Směrnice:

   „Pro účely článků 9a a 9b musí být měřiče a indikátory pro rozdělování nákladů na vytápění nainstalované po 25. říjnu 2020 dálkově odečitatelné. Podmínky technické proveditelnosti a nákladové efektivnosti stanovené v čl. 9b odst. 1 nadále platí“

   A v článku 9b) směrnice EU najdete: „…pokud je to technicky proveditelné a nákladově efektivní z hlediska přiměřenosti ve vztahu k potenciálním úsporám energie.

   Pokud je zateplený dům s malou spotřebou energie, tak se nějaký dálkový odečet indikátorů v měsíčním intervalu nemůže vyplatit. A konec konců Směrnice to ani neukládá.

   Ale pokud český zákon napíší a schválí nějací eurohujeři, kteří netuší co je ve Směrnici….

   Hezký den!

    

    

    

   Odpovědět

   1 uživatel poděkoval za odpověď.
  • #21776
   Pavel Pavel
   Účastník

   Jirko,

   skoro určitě nemáte “měřiče” ale “indikátory”.

   Moudrý Brusel přišel se Směrnicí EP a R (EU) č. 2018/2002, která ale není přímo závazná a tak se čeká na implementaci do českého právního řádu.

   [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte

   Nejde jen o samotné dálkové odečty (u nás je máme dobrovolně již nyní, abychom nemuseli zbytečně vstupovat do bytů),  jde zejména o četnost, cituji ze Směrnice:

   „Od 1. ledna 2022 jsou konečným uživatelům v případech, kdy byly instalovány dálkově odečitatelné měřiče nebo indikátory pro rozdělování nákladů na vytápění, poskytovány informace o vyúčtování nebo spotřebě založené na skutečné spotřebě nebo na odečtech indikátorů pro rozdělování nákladů na vytápění <strong style=”color: #000000; font-family: verdana, sans-serif; font-size: 12.16px;”>alespoň jednou za měsíc. Mohou být zpřístupněny také prostřednictvím internetu a aktualizovány tak často, jak to měřicí zařízení a používané systémy umožňují. <strong style=”color: #000000; font-family: verdana, sans-serif; font-size: 12.16px;”>Vytápění a chlazení mohou být z této povinnosti mimo otopné/chladicí období vyjmuty.“

   Zajímavá je studie z ČVUT k této problematice:

   [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte

   Z ni cituji:

   “U současného bytového fondu v ČR (tj. stávajících budov) se dá říci, že většina objektů již prošla nebo prochází nějakým stupněm revitalizace, který se podílí na snížení nákladů na vytápění. Z tohoto pohledu je zřejmé, že <strong style=”color: #000000; font-family: verdana, sans-serif; font-size: 12.16px; font-style: italic;”>u domů s nižší spotřebou tepla na vytápění je doba návratnosti investice do instalace indikačních metod ekonomicky nereálná.”

   A zase něco citace ze samotné Směrnice:

   „Pro účely článků 9a a 9b musí být měřiče a indikátory pro rozdělování nákladů na vytápění nainstalované po 25. říjnu 2020 dálkově odečitatelné. Podmínky technické proveditelnosti a nákladové efektivnosti stanovené v čl. 9b odst. 1 nadále platí“

   A v článku 9b) směrnice EU najdete: „…pokud je to technicky proveditelné a nákladově efektivní z hlediska přiměřenosti ve vztahu k potenciálním úsporám energie.

   Takže záleží na tom, jaký bude český předpis.

   Když je zateplený dům, tak nějaká indikace nákladů na teplo je většinou nepřiměřená k možným úsporám energie. A její měsíční předávání uživatelům je již úplná hloupost.

   Ale pokud zákon zpracují a schválí eurohujeři, tak se máme na co těšit.

   Indikátory se mění po 10 letech.

   Hezký den!

    

   Odpovědět
   1 uživatel poděkoval za odpověď.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
Odpověď na: Dálkový odečet tepla na radiátorech

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Log in with your credentials

Forgot your details?