Dálkový odečet tepla na radiátorech

Úvod Fóra Všechny kategorie Teplo a voda Dálkový odečet tepla na radiátorech

  • Toto téma obsahuje celkem 9 odpovědí. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel MilanMkujbcmku03375 a poslední změna proběhla před 2 roky a 7 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
  • Autor
    Příspěvky
    • #21771 Odpovědět
      JirkaJirka
      Účastník

      Dobrý den, od kterého datumu bude v bytových domech povinný dálkový odečet spotřeby tepla měřiči na radiátorech? Zatím údaje opisujeme sami z měřičů (69 bytů)
      Dále mám dotaz, po kolika letech musí být měřiče vyměněny? Děkuji předem za odpověď.
      Jirka S.

    • #21777 Odpovědět
      PavelPavel
      Účastník

      Jirko,

      velmi pravděpodobně nemáte “měřiče” ale jen “indikátory”.

      Moudrý Brusel vytvořil Směrnici č. 2018/2002. Naštěstí směrnice nejsou přímo závazné a tak se čeká na implementaci do českého právního řádu.

      U nás máme dálkové odečty již nyní, abychom zbytečně nevstupovali do bytů k odečtům, a tak jsme po zásluze potrestáni:

      „Od 1. ledna 2022 jsou konečným uživatelům v případech, kdy byly instalovány dálkově odečitatelné měřiče nebo indikátory pro rozdělování nákladů na vytápění, poskytovány informace o vyúčtování nebo spotřebě založené na skutečné spotřebě nebo na odečtech indikátorů pro rozdělování nákladů na vytápění alespoň jednou za měsíc. Mohou být zpřístupněny také prostřednictvím internetu a aktualizovány tak často, jak to měřicí zařízení a používané systémy umožňují. Vytápění a chlazení mohou být z této povinnosti mimo otopné/chladicí období vyjmuty.“

      Z tohoto důvodu s dálkovými odečty nespěchejte a počkejte, až co bude v českém zákonu.

      K této problematice upozorňuji na zajímavou studii ČVUT Praha:

      [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte

      Z ní cituji:

      “U současného bytového fondu v ČR (tj. stávajících budov) se dá říci, že většina objektů již prošla nebo prochází nějakým stupněm revitalizace, který se podílí na snížení nákladů na vytápění. Z tohoto pohledu je zřejmé, že u domů s nižší spotřebou tepla na vytápění je doba návratnosti investice do instalace indikačních metod ekonomicky nereálná.”

      A znovu citace ze Směrnice:

      „Pro účely článků 9a a 9b musí být měřiče a indikátory pro rozdělování nákladů na vytápění nainstalované po 25. říjnu 2020 dálkově odečitatelné. Podmínky technické proveditelnosti a nákladové efektivnosti stanovené v čl. 9b odst. 1 nadále platí“

      A v článku 9b) směrnice EU najdete: „…pokud je to technicky proveditelné a nákladově efektivní z hlediska přiměřenosti ve vztahu k potenciálním úsporám energie.

      Pokud je zateplený dům s malou spotřebou energie, tak se nějaký dálkový odečet indikátorů v měsíčním intervalu nemůže vyplatit. A konec konců Směrnice to ani neukládá.

      Ale pokud český zákon napíší a schválí nějací eurohujeři, kteří netuší co je ve Směrnici….

      Hezký den!

       

       

       

      1 uživatel poděkoval za odpověď.
    • #21776 Odpovědět
      PavelPavel
      Účastník

      Jirko,

      skoro určitě nemáte “měřiče” ale “indikátory”.

      Moudrý Brusel přišel se Směrnicí EP a R (EU) č. 2018/2002, která ale není přímo závazná a tak se čeká na implementaci do českého právního řádu.

      [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte

      Nejde jen o samotné dálkové odečty (u nás je máme dobrovolně již nyní, abychom nemuseli zbytečně vstupovat do bytů),  jde zejména o četnost, cituji ze Směrnice:

      „Od 1. ledna 2022 jsou konečným uživatelům v případech, kdy byly instalovány dálkově odečitatelné měřiče nebo indikátory pro rozdělování nákladů na vytápění, poskytovány informace o vyúčtování nebo spotřebě založené na skutečné spotřebě nebo na odečtech indikátorů pro rozdělování nákladů na vytápění <strong style=”color: #000000; font-family: verdana, sans-serif; font-size: 12.16px;”>alespoň jednou za měsíc. Mohou být zpřístupněny také prostřednictvím internetu a aktualizovány tak často, jak to měřicí zařízení a používané systémy umožňují. <strong style=”color: #000000; font-family: verdana, sans-serif; font-size: 12.16px;”>Vytápění a chlazení mohou být z této povinnosti mimo otopné/chladicí období vyjmuty.“

      Zajímavá je studie z ČVUT k této problematice:

      [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte

      Z ni cituji:

      “U současného bytového fondu v ČR (tj. stávajících budov) se dá říci, že většina objektů již prošla nebo prochází nějakým stupněm revitalizace, který se podílí na snížení nákladů na vytápění. Z tohoto pohledu je zřejmé, že <strong style=”color: #000000; font-family: verdana, sans-serif; font-size: 12.16px; font-style: italic;”>u domů s nižší spotřebou tepla na vytápění je doba návratnosti investice do instalace indikačních metod ekonomicky nereálná.”

      A zase něco citace ze samotné Směrnice:

      „Pro účely článků 9a a 9b musí být měřiče a indikátory pro rozdělování nákladů na vytápění nainstalované po 25. říjnu 2020 dálkově odečitatelné. Podmínky technické proveditelnosti a nákladové efektivnosti stanovené v čl. 9b odst. 1 nadále platí“

      A v článku 9b) směrnice EU najdete: „…pokud je to technicky proveditelné a nákladově efektivní z hlediska přiměřenosti ve vztahu k potenciálním úsporám energie.

      Takže záleží na tom, jaký bude český předpis.

      Když je zateplený dům, tak nějaká indikace nákladů na teplo je většinou nepřiměřená k možným úsporám energie. A její měsíční předávání uživatelům je již úplná hloupost.

      Ale pokud zákon zpracují a schválí eurohujeři, tak se máme na co těšit.

      Indikátory se mění po 10 letech.

      Hezký den!

       

      1 uživatel poděkoval za odpověď.
    • #25836 Odpovědět
      IZaIvanka Zapletalová
      Host

      Dobrý den! Jsme SVJ, panelový dům o dvanácti bytech.

      Máme na radiátorech RTN indikátory a 10 let od instalace uplynulo. Náš panelový dům je zateplený. Ve všech bytech fungují bezchybně, až na jeden. Při odečtech vždy ve stejné místnosti třetí rok po sobě byl nefunkční a musel se měnit. Musíme tím pádem měnit v celém domě všem, když jedné rodině se něco takového děje?

      Firma nám navrhuje dálkově odečitatelné. Bude pro nás efektivní? Prosím, je již směrnice EU pro nás schválena? Děkuji za odpovědi.

      Ivanka Zapletalová, předseda SVJ 1552 Rožnov pod Radhoštěm

       

      • #25837 Odpovědět
        MilanMkujbcmku03375
        Host

        V našem SVJ jsme si v roce 2011 nechali nainstalovat indikátory s dálkovým odečtem, jejich cena je v současné době cca 390 Kč bez DPH, životnost je udávána 11 let. Protože se již objevily drobné závady, které však nemají vliv na správnost “měření”, dohodli jsme se s firmou, že je vyměníme již letos po skončení topné sezóny. Členové SVJ si to nemohou vynachválit – není třeba být přítomen doma při odečtu, odečet se provádí tzv. z chodníku. S firmou máme též dohodu, že za mrzký peníz nám provádí odečet (nikoliv vyúčtování) v polovině roku jak topení, tak i teplé a studené vody (vodoměry jsou také dálkově odečitatelné).

      • #25838 Odpovědět
        Ladislav Laker
        Host

        Paní Zapletalová, jeden nefunkční indikátor určitě nezpůsobuje, že by se měly měnit všechny indikátory v domě.  Vymění se jen ten který selhal.

        Je možno pátrat po důvodu opakovaného selhání indikátoru v jedné místnosti. Pamatuji se na případ, kdy technik přivedl 220V pro napájení PC a tiskárny prodlužovacím kabelem, který byl delší než bylo zapotřebí. Zbylou délku kabelu úhledně smotal a položil na laserovou tiskárnu. V té tiskárně se dvakrát “odpálila” elektronika, než někoho napadlo čím je to způsobeno. Také reproduktory (zejména subwoofery) dovedou vytvářet elektromagnetické pole. Obdobně i různé transformátory, čerpadla k akvariu, …

      • #25852 Odpovědět
        redakceredakce Okolobytu.cz
        Host

        Dobrý den, paní Zapletalová,

        otázku, zda je výhodné přecházet na on-line dálkové odečty ještě před termínem, který stanoví legislativa, si v současnosti pokládá řada SVJ a družstev. Z diskusí mezi zainteresovanými složkami ohledně implementace EED lze dovodit určité obecné doporučení. Pokud budou nyní vlastníci domů provádět reinstalace měřidel nebo přístrojů registrujících dodávku tepelné energie, nemusí ještě u dálkově odečitatelných přístrojů formou walkby přecházet na formu online odečtů. Je zde ale ekonomické hledisko provozu. Dálkové odečty formou walkyby, tedy s nezbytnou účastí osoby, která vzdálený odečet přímo na místě provede, budou při vyšší četnosti odečítání znamenat nutnost častějšího docházení, a tedy i růstu nákladů na odečet spotřeby.

        Při rozhodování je též nutné zohlednit pětileté cykly povinných výměn vodoměrů a desetiletou životnost indikátorů tepla. Jde o to, aby vlastníci domů nemuseli ve vztahu k roku 2027 a plošné povinnosti dálkových odečtů zbytečně provádět nové reinstalace před termínem výměny těchto vodoměrů nebo indikátorů tepla.

        Implementace směrnice EED do české legislativy dosud nenastala, očekávaný termín je cca v průběhu léta. K tématu jsme též zveřejňovali článek na okolobytu.cz https://okolobytu.cz/clanky/aktualni-situace-eed-implementace-smernice-o-energeticke-ucinnosti-se-odklada/

        • #25853 Odpovědět
          Ladislav Laker
          Host

          Redakce okolobytu.cz zde šíří ukázkovou poplašnou zprávu. Bohužel ovšem to s právní realitou nemá nic společného …

          Na samém počátku textu si anonymní redakční autor klade otázku “zda je výhodné přecházet na on-line dálkové odečty ještě před termínem, který stanoví legislativa”. Takto nastolená otázka je však zavádějící a návodná: v České republice platí legislativa České republiky, a ta žádný termín dosud nestanovila! (Popisuji právní stav ke dni 19.02.2021)

          Na konci příspěvku je přímý odkaz na redakční článek obsahující vícenásobné nepravdivé informace. V onom článku je nepravdivě tvrzeno:  “… od 1. ledna 2020 se mohou instalovat pouze přístroje umožňující dálkový odečet spotřebních hodnot (bytové měřiče tepla, indikátory vytápění, vodoměry na teplou vodu)”. Dále je citováno (rovněž nepravdivé) tvrzení jakéhosi pana Frčka z tiskového odboru MMR: “Přístroje, které již byly instalovány před uvedeným datem, ale které nejsou dálkově odečitatelné, musí být dovybaveny dálkovým odečtem nebo nahrazeny dálkově odečitatelnými zařízeními do 1. ledna 2027”.

          Redakce tyto nepravdy v článku ponechává, a přidává k nim v této diskusi nepravdy další. Je totiž nesmyslné diskutovat o “dálkově odečitatelných přístrojích” v době, kdy tento pojem není v české legislativě nikde zakotven. Dálkovým odečtem bude (možná) míněn jakýkoliv odečet bez přístupu k přístroji. To znamená, že dálkovým odečtem (možná) bude i samoodečet s pomocí kontrolního čísla, provděný vlastníkem či nájemcem bytu. Je možné, že v bodoucnu to bude právní předpis upravovat jinak, ale netroufl bych si dnes předpovědět jak.

          Další redakční nepravda ve zdejším textu je tato: Anonymní autor podsouvá čtenáři myšlenku, že prý bude nutné měnit stávající přístroje ještě před koncem jejich technické či legislativní životnosti (nevyhoví-li dnes neexistujícím předpisům). Ani tento názor nemá oporu v českém právu. Šlo by o pravou retroaktivitu právního předpisu, a ta je v běžných právních poměrech vyloučena. K tomu viz např. nález Ústavního soudu Pl. ÚS 21/96: “U retroaktivity pravé platí zásada obecné nepřípustnosti, ze které existují striktně omezené výjimky přípustnosti.”

          Ať už bude v budoucnu platit cokoliv, určitě nebude uzákoněna povinnost vyhodit ihned stávající přístroje a okamžitě je nahrazovat jinými. Jestliže v budoucnu vznikne povinnost instalovat nějaké (dnes nikde nedefinované) přístroje, pak taková povinnost vznikne teprve při instalaci nových přístrojů po dni nabytí účinnosti budoucího (dnes neexistujícího) právního předpisu.

      • #25860 Odpovědět
        PavelPavel
        Účastník

        Ivanko,

        jen se připojuji k těm, kteří uvádějí, že nesmysl EED ještě není pro ČR schválen. Na mé informaci z 8.12.2019 není tedy z tohoto hlediska potřebné cokoliv měnit.

        Implementaci by měl připravit multiministr pro průmysl, obchod, dopravu a ještě několik resortů. A ten silně nestíhá.

        Někdy se vyskytne zavádějící informace, že snad EED bude implementována do českého právního ne/řádu v létě. Chytře se nepíše v létě kterého roku. Letošní léto to nemůže být. Materiál ještě nebyl v EKLEP. Pak je LRV, vláda, 3 čtení u poslanců, Senát, prezident, Sb.z. Někdy na začátku či uprostřed tohoto legislativního procesu mají poslanci prázdniny a v říjnu 2021, ne-li dříve, budou volby. Co se neschválí do voleb padá pod stůl a jede se znova.

        Nemohu samozřejmě vyloučit, že by EED bylo schváleno jako přílepek k jinému zákonu. Např. 11.2. bezmozci přilepili zákon o povinném hlášení DPP do 8 dnů ke zcela nesouvisejícímu zákonu (ST 1153), který je navíc projednáván ve stavu legislativní nouze. Je to sice protiústavní, ale eurohujeři si na ústavnost moc nehrají. A tak se EED může přilepit k zákonu o Antarktidě či ke knihovnímu zákonu.  To je asi jediná cesta, jak nesmyslnou EED přihrát velkou částku pro rozúčtovací společnosti již toto léto.

        Hezký den a hlavně zdraví!

         

        • #25864 Odpovědět
          MilanMkujbcmku03375
          Host

          Plně s Vámi souhlasím s výjimkou poslední věty. Domnívám se, že legislativa nebude stanovovat jako povinné VYÚČTOVÁNÍ několikrát v roce. Vnucuje se pouze provádění odečtu (dálkového) několikrát ročně (nevím přesně, kolikrát, ale to teď není důležité). Výsledným efektem je, jak správně píšete, že se tím přihrává práce, a tudíž i výdělek, firmám, uživatelům to stejně nic neřekne, pokud nemají k porovnání údaje z dřívějších období. V našem SVJ děláme ODEČTY 2x ročně, vždy po pololetí, takže každý vlastník bytu dostává data daného období roku s daty za stejné období roku uplynulého, takže to má s čím porovnat.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
Odpověď na: Dálkový odečet tepla na radiátorech

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:




Cookie Consent with Real Cookie Banner