Dálkový odečet tepla na radiátorech

  • Začal
    Téma
  • #21771 Reakce
    JirkaJirka
    Participant

    Dobrý den, od kterého datumu bude v bytových domech povinný dálkový odečet spotřeby tepla měřiči na radiátorech? Zatím údaje opisujeme sami z měřičů (69 bytů)
    Dále mám dotaz, po kolika letech musí být měřiče vyměněny? Děkuji předem za odpověď.
    Jirka S.

Zobrazujeme 1 reakci
  • Author
    Reakce
    • #21777
      Pavel Pavel
      Participant

      Jirko,

      velmi pravděpodobně nemáte “měřiče” ale jen “indikátory”.

      Moudrý Brusel vytvořil Směrnici č. 2018/2002. Naštěstí směrnice nejsou přímo závazné a tak se čeká na implementaci do českého právního řádu.

      U nás máme dálkové odečty již nyní, abychom zbytečně nevstupovali do bytů k odečtům, a tak jsme po zásluze potrestáni:

      „Od 1. ledna 2022 jsou konečným uživatelům v případech, kdy byly instalovány dálkově odečitatelné měřiče nebo indikátory pro rozdělování nákladů na vytápění, poskytovány informace o vyúčtování nebo spotřebě založené na skutečné spotřebě nebo na odečtech indikátorů pro rozdělování nákladů na vytápění alespoň jednou za měsíc. Mohou být zpřístupněny také prostřednictvím internetu a aktualizovány tak často, jak to měřicí zařízení a používané systémy umožňují. Vytápění a chlazení mohou být z této povinnosti mimo otopné/chladicí období vyjmuty.“

      Z tohoto důvodu s dálkovými odečty nespěchejte a počkejte, až co bude v českém zákonu.

      K této problematice upozorňuji na zajímavou studii ČVUT Praha:

      [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte

      Z ní cituji:

      “U současného bytového fondu v ČR (tj. stávajících budov) se dá říci, že většina objektů již prošla nebo prochází nějakým stupněm revitalizace, který se podílí na snížení nákladů na vytápění. Z tohoto pohledu je zřejmé, že u domů s nižší spotřebou tepla na vytápění je doba návratnosti investice do instalace indikačních metod ekonomicky nereálná.”

      A znovu citace ze Směrnice:

      „Pro účely článků 9a a 9b musí být měřiče a indikátory pro rozdělování nákladů na vytápění nainstalované po 25. říjnu 2020 dálkově odečitatelné. Podmínky technické proveditelnosti a nákladové efektivnosti stanovené v čl. 9b odst. 1 nadále platí“

      A v článku 9b) směrnice EU najdete: „…pokud je to technicky proveditelné a nákladově efektivní z hlediska přiměřenosti ve vztahu k potenciálním úsporám energie.

      Pokud je zateplený dům s malou spotřebou energie, tak se nějaký dálkový odečet indikátorů v měsíčním intervalu nemůže vyplatit. A konec konců Směrnice to ani neukládá.

      Ale pokud český zákon napíší a schválí nějací eurohujeři, kteří netuší co je ve Směrnici….

      Hezký den!

       

       

       

      Reakce

      1 uživatel poděkoval za odpověď.
    • #21776
      Pavel Pavel
      Participant

      Jirko,

      skoro určitě nemáte “měřiče” ale “indikátory”.

      Moudrý Brusel přišel se Směrnicí EP a R (EU) č. 2018/2002, která ale není přímo závazná a tak se čeká na implementaci do českého právního řádu.

      [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte

      Nejde jen o samotné dálkové odečty (u nás je máme dobrovolně již nyní, abychom nemuseli zbytečně vstupovat do bytů),  jde zejména o četnost, cituji ze Směrnice:

      „Od 1. ledna 2022 jsou konečným uživatelům v případech, kdy byly instalovány dálkově odečitatelné měřiče nebo indikátory pro rozdělování nákladů na vytápění, poskytovány informace o vyúčtování nebo spotřebě založené na skutečné spotřebě nebo na odečtech indikátorů pro rozdělování nákladů na vytápění <strong style=”color: #000000; font-family: verdana, sans-serif; font-size: 12.16px;”>alespoň jednou za měsíc. Mohou být zpřístupněny také prostřednictvím internetu a aktualizovány tak často, jak to měřicí zařízení a používané systémy umožňují. <strong style=”color: #000000; font-family: verdana, sans-serif; font-size: 12.16px;”>Vytápění a chlazení mohou být z této povinnosti mimo otopné/chladicí období vyjmuty.“

      Zajímavá je studie z ČVUT k této problematice:

      [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte

      Z ni cituji:

      “U současného bytového fondu v ČR (tj. stávajících budov) se dá říci, že většina objektů již prošla nebo prochází nějakým stupněm revitalizace, který se podílí na snížení nákladů na vytápění. Z tohoto pohledu je zřejmé, že <strong style=”color: #000000; font-family: verdana, sans-serif; font-size: 12.16px; font-style: italic;”>u domů s nižší spotřebou tepla na vytápění je doba návratnosti investice do instalace indikačních metod ekonomicky nereálná.”

      A zase něco citace ze samotné Směrnice:

      „Pro účely článků 9a a 9b musí být měřiče a indikátory pro rozdělování nákladů na vytápění nainstalované po 25. říjnu 2020 dálkově odečitatelné. Podmínky technické proveditelnosti a nákladové efektivnosti stanovené v čl. 9b odst. 1 nadále platí“

      A v článku 9b) směrnice EU najdete: „…pokud je to technicky proveditelné a nákladově efektivní z hlediska přiměřenosti ve vztahu k potenciálním úsporám energie.

      Takže záleží na tom, jaký bude český předpis.

      Když je zateplený dům, tak nějaká indikace nákladů na teplo je většinou nepřiměřená k možným úsporám energie. A její měsíční předávání uživatelům je již úplná hloupost.

      Ale pokud zákon zpracují a schválí eurohujeři, tak se máme na co těšit.

      Indikátory se mění po 10 letech.

      Hezký den!

       

      Reakce
      1 uživatel poděkoval za odpověď.
Zobrazujeme 1 reakci
V reakci na: Dálkový odečet tepla na radiátorech

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Informace o vás:




Log in with your credentials

Forgot your details?