Dálkové odečty

Úvod Fóra Všechny kategorie Teplo a voda Dálkové odečty

 • Toto téma je prázdné.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #28066 Odpovědět
   lojza
   Host

   Zdravím, chtěl bych tímto poprosit o názory na radiové indikátory tepla a průtokoměrů vody. V “době covidové” si musíme odečty řešit svépomocí. Takže jako klad vidím právě onen dálkový odečet. Spíš by mně ale zajímala nějaká negativa s tím spojená od někoho, který s tím má již nějakou zkušenost. Předem děkuji.

  • #28067 Odpovědět
   MilanMkujbcmku03375
   Host

   S negativy bohudík nemohu sloužit. Naše SVJ nechalo osadit vodoměry teplé a studené vody a měřáky tepla “anténkami” již před 10 lety, od té doby nejsou žádné problémy při odečtu stavů. Pracovník firmy, která nám dělá odečty a rozúčtování těchto nákladů, ani nemusí vstoupit do domu, provádí odečet tzv. z chodníku. Pouze 2x bylo nutno provést odečet “ručně”, ale nebylo to chybou čtečky ani měřáku. Všichni členové SVJ si to pochvalují.

  • #28068 Odpovědět
   Ladislav Laker
   Host

   Lojzo, po osazení dálkově odečitatelných přístrojů budete vzápětí muset nechat provádět tyto odečty každý měsíc. Dnes platíte za 1 odečet ročně; budete tedy platit 12krát více.

   Je zákonem předepsáno, že po instalaci dálkově odečitatelných přístrojů budete muset také poskytovat každému vlastníkovi jednotky dílčí vyúčtování minimálně jednou měsíčně, pokaždé se všemi výpočty a korekcemi rozdělení nákladů pro celý dům. Dnes platíte za jedno rozúčtování ročně; budete tedy platit 12krát více.

   Toto všechno nejsou negativa: pro firmy které se živí odečítáním a rozúčtováním to jsou naopak samá pozitiva! Dostanou od každého bytového družstva a každého SVJ dvanáctinásobek těch částek, které dnes dostávají za roční odečty a rozúčtování.

   Ale možná dostanete množstevní slevu a budete platit jen desetkrát víc. A to se vyplatí, že? Toto všechno zaplatí obyčejní občané, uživatelé bytů, každý z nás. Ale o nás přece  bruselským vůdcům vůbec nejde.

   • #28070 Odpovědět
    lojza
    Host

    Ladislave děkuji za info. Z Vaší odpovědi je zřejmé že asi není v tomto případě rozdíl mezi SVJ a BD co se týče poskytování údajů z jednotlivých měření.

    Z cenové nabídky na instalaci radiových indikátorů a průtokoměrů pro naše BD cituji: “Cena za roční odečet dat činí 35,- Kč/ks/rok bez DPH = 42,35 Kč vč.DPH 21%” konec citace. Předpokládám že cena je se vztahuje na jednu bytovou jednotku. Připadá mi to reálnější než kdyby nějaký “maník” každý měsíc pobíhal pod okny a zaznamenával měsíční údaje které jsou k ničemu. Předpokládám totiž že u radiových indikátorů a průtokoměrů má nájemník (vlastník) k dispozici kontrolu průběžných údajů tak jak je to u těch stávajících.

    • #28071 Odpovědět
     MilanMkujbcmku03375
     Host

     Souhlasím s tím, že měsíční “odečet” je úplně k ničemu. Navíc nevím, jak které SVJ či BD, ale my nejsme schopni dát údaje k rozúčtování ani měsíčně, ani za půl roku, vždy až po skončení roku. V pololetí si necháváme stáhnout údaje, a ty s porovnáním stejného pololetí v předchozím roku dostává každý majitel. Má tedy možnost si porovnat spotřebu TUV, SUV a odebrané jednotky tepla na vytápění, ale nic víc.

    • #28072 Odpovědět
     lojza
     Host

     A vy teda platíte za měsíční odečet nebo za roční? A sazbu máte za bytovou jednotku nebo za každý “měřák” zvlášť?

    • #28073 Odpovědět
     MilanMkujbcmku03375
     Host

     Odečet necháváme dělat v pololetí – POUZE odečet, cena stanovena na počet měřidel, data obdržíme v excelovské tabulce. Po skončení roku je proveden odečet, my dodáme firmě náklady a obdržíme rozúčtování TUV, SUV a tepla po bytech jednak v excelovské tabulce, jednak již vytištěné – zde je cena o něco vyšší (o rozúčtování) a je také na počet měřidel. Máme 2 typy bytů, 2+1 a 3+1, počet měřidel je 5 a 6 ks na byt.

      

    • #28074 Odpovědět
     Ladislav Laker
     Host

     Lojzo, ta Vámi uvedená cena je nejspíše za odečet jednoho dálkově odečitatelného přístroje ročně.  To znamená pro třípokojový byt minimálně 2 vodoměry a 4 indikátory. Celkem za odečty ročně: 6 x 42.35 Kč = 258 Kč na byt.

     Ale odečtem to teprve začíná. K tomu připočtěte další  částku za to, že z těch odečtů musí být vypracováno každý měsíc kompletní rozúčtování služeb “vytápění” a “společná příprava teplé vody”.  Hodnoty nákladů po měsících budou nejspíš přístupné na webu, četně přehledů za uplynulý rok a grafů spotřeby. (Tisk a doručování šech těchto informací do schránek každému příjemci služeb každý měsíc – to si nedovedu představit.) Takže se bude platit i za tuto webovou službu. Když k tomu připočítáte zvýšenou cenu za dálkově odečitatelné přístroje s pamětí měsíčních odečtů, jste na 1000 Kč za byt ročně.

     A tahle skvělá habaďúra Vám sama o sobě neušetří ani korunu.

     No možná se mýlím a tohle všechno bude zadarmo, a následkem budou úspory v každé domácnosti, jak napsali bruselští zákonodárci ve směrnici EU. Jen nevím zda to mínili vážně …

    • #28075 Odpovědět
     MilanMkujbcmku03375
     Host

     Ta úspora, o které píší zákonodárci z Bruselu, bude však pouze po přechodnou / hodně krátkou dobu, tak cca 2 roky. Potom dodavatelé vody, ohřevu vody a topení zvýší ceny, neboť svůj zisk si musí zachovat, nebo ještě lépe navýšit.

    • #28078 Odpovědět
     lojza
     Host

     To co Ladislave píšete mi zní jako scifi. Nechápu proč by se mělo řešit nějaké měsíční vyúčtování. Každý průměrně inteligentní nájemník (vlastník) si může sám průběžně zkontrolovat stav průtokoměrů a indikátorů a porovnat tyto údaje s předchozím rokem a podle toho se zařídit. Zvláště u digitálních indikátorů je to hračka. Jsou nastaveny od půlnoci 1.1. a resetují se 31.12. v čase 0:00. K čemu by bylo měsíční vyúčtování v letních měsících kdy se netopí? A nepředpokládám že by firma, která nám řeší účetnictví měla kapacity dělat měsíční vyúčtování.

    • #28079 Odpovědět
     MilanMkujbcmku03375
     Host

     Dovolil bych si Vám oponovat – netopí se v létě jen někde, u nás v horách Jizerských to je trochu jinak, již jsme přitápěli i v srpnu a září… Kromě toho teplá i studená voda se čerpá celoročně. A ještě drobnost – reset se dělá dne 31.12. ve 23:59:59 a ne až o půlnoci 1.1.

    • #28080 Odpovědět
     Ladislav Laker
     Host

     Lojzo, máte pradu pouze  tom, že měsíční vyúčtování nákladů na vytápění se neprovádí  za měsíce, ve kterých tato služba nebyla poskytovaná.  Což může být podle okolností jeden, dva či tři měsíce v roce, podle průběhu teplot v konkrétním roce.

     A netuším proč se zde zmiňujete o tom co si může zkontrolovat “průměrně inteligentní nájemník”. To je přece bezýznamné, a já jsem se o tom zde nezmínil. Bruselským diktátorům i našim úslužným zákonodárcům je úplně jedno zda nájemník je nebo není inteligentní.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
Odpověď na: Dálkové odečty

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace: