Co s členy SVJ bez vypořádacího podílu z BD?

Úvod Fóra Všechny kategorie Finance Co s členy SVJ bez vypořádacího podílu z BD?

 • Toto téma je prázdné.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #28570 Odpovědět
   Ella
   Host

   Dobrý den,
   členové SVJ, kteří jsou současně i členy BD dostanou vypořádací podíl z prodeje bytu cca 300 tis CZK/člena. Tento podíl chtějí využít na vylepšování domu – nová fasáda a další opravy, které by začaly neprodleně.
   Jaký je z toho důsledek pro členy SVJ (je jich menšina, tj. budou přehlasováni), kteří nejsou členy BD a tedy vypořádací podíl nedostanou? Budou muset tuto částku jednorázově složit/postupně splácet např. v rámci zvýšeného příspěvku do FO? Existuje prosím i jiná varianta?
   Děkuji za radu. Ella

  • #28571 Odpovědět
   MilanMkujbcmku03375
   Host

   Jak byste řešili opravy/úpravy domu v případě, kdy by člen SVJ vypořádací podíl nedostal nebo jej chtěl použít podle svých představ (jsou to jeho peníze, nikoliv SVJ)? Dali byste jej k soudu v případě, že na svůj podíl nemá ani jednorázově, ani mu to jeho finanční podmínky neumožňují splácet? Vaše poznámka o přehlasování je sice právně správná, ale opravdu Vás může přivést až k soudu, jehož rozhodnutí může být pro Vás jak souhlasné, tak nesouhlasné. Ať tak či onak, rozhodně to nevylepší vztahy ve společenství.

   Píši to po své mnohaleté zkušenosti ve funkci předsedy výboru SVJ, kdy jsme se dohodli na způsobu financování a provedli kompletní zateplení celého domu (byla nám schválena dotace ze Zelené úsporám) a výměnu výtahů.

  • #28598 Odpovědět
   Ella
   Host

   Dobrý den,

   děkuji za reakci. Dotaz kladu právě z důvodu, abych sporům v domě předešla – pokud to bude možné. Je vidět, že máte dlouholeté zkušenosti ve vedení SVJ.

   V případě pokud bude většina prostředků z vypořádacích podílů využita do FO SVJ. Mám to mu rozumět tak, že byste členům SVJ bez vypořádacího podílu z BD navrhoval odpustit/částečně odpustit doplatek do FO ve výši vypořádacího podílu ostatních? Mám obavu, zda takový návrh bude průchozí.

   Ještě jednou děkuji za Vaší radu.

   Ella

    

  • #28600 Odpovědět
   Ladislav Laker
   Host

   Ello, přestaňte fantazírovat o jakémsi FO. Fond oprav může mít například bytové družstvo. SVJ však žádný fond oprav zpravidla nevytváří. Nemá majetek, kvůli kterému by stálo za to tvořit fond právnické osoby.

   Podle § 1208 pím. e) bod 2 platí, že shromáždění rozhoduje o opravě nebo údržbě společné části (…) převyšují-li náklady částku stanovenou prováděcím právním předpisem; to neplatí, pokud stanovy určí něco jiného. Proti rozhodnutí o opravě většinou není možné úspěšně se obrátit na soud.

   Zcela jiný případ je rozhodování podle § 1208 písm. c) o schválení rozpočtu, jakož i celkové výše příspěvků na správu domu a pozemku pro příští období. Příspěvky pro příští období měly a mohly být v uplynulých letech stanoveny tak, aby v budoucnu pokryly náklady na budoucí nutné opravy.

   • Je-li náhlé a neočekávané zvýšení příspěvku nutné pro nezbytné a neodkladné opravy, pak to svědčí o špatném dřívějším plánování a neřádném zajišťování správy domu právnickou osobou SVJ.
   • Jestliže toto zvýšení příspěvku není určeno na nutný účel, pak jde o rozhodnutí nemravné, které by mělo na některé vlastníky jednotek “rdousící, resp. likvidační účinek, který by případně mohl vést k závěru o porušení práva na ochranu vlastnictví”, jak se vyjádřil Ústavní soud v usnesení ze dne 19. 3. 2019, sp. zn. II. ÚS 1484/18.

   Řešením je dohoda, podle které schválené opravy uhradí SVJ částečně ze svého účtu a částečně z úvěru. Vlastníci kteří složí požadovanou částku předem jako zálohu, se nebudou nijak podílet na nákladech sjednání úvěru, na nákladech  vedení úvěrového účtu, ani na splácení úroků z úvěru. Výše úvěru bude stanovena tak, aby zahrnovala pouze tu část nákladů, která nebude pokryta přijatými zálohami.

   Takové řešení bych považoval za mravné, vyvážené a spravedlivé. Za naprosto nepřijatelnou ovšem považuji myšlenku že někomu bude platba na správu “odpuštěna” nebo “částečně odpuštěna”.

    

   • #28612 Odpovědět
    lojza
    Host

    Nějak mi v tom elaborátu schází jakou roli v tomto případě hraje BD. Předpokládám že má taky nějaké zastupitelstvo, které rozhoduje o určitých věcech. Ella píše, že někteří vlastníci jsou zároveň družstevníci, což mi hlava nebere ale budiž nemusím vědět všechno.

    • #28631 Odpovědět

     Zdravím, Lojzo, u nás máme také ten hybrid, kdy jsme současně členy SVJ a družstva. Byli jsme původně BD, postupně přecházíme do SVJ, ale souběžně si ponecháváme členství i v BD. Důvodem je náš podíl na družstevních bytech, které BD pronajímá nečlenům družstva. Čekáme na likvidaci družstva a vyplacení našich podílů z prodeje těchto několika bytů. Tolik na vysvětlenou.

    • #28751 Odpovědět
     Ladislav Laker
     Host
     • Lojza napsal: “Nějak mi v tom elaborátu schází jakou roli v tomto případě hraje BD.”

     Odpověď je jednoduchá: žádnou. Družstvo  je buď zcela mimo, nebo je jedním z vlastníků jednotek v domě. Roli vlastníka jednotky v SVJ snad znáte, Lojzo.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
Odpověď na: Co s členy SVJ bez vypořádacího podílu z BD?

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace: