Co mohu napsat do inzerátu na pronájem

Úvod Fóra Všechny kategorie Byt Co mohu napsat do inzerátu na pronájem

 • Toto téma obsahuje celkem 6 odpovědí. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Ladislav Laker a poslední změna proběhla před 2 roky a 3 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 5 vláken odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #26435 Odpovědět
   definitiondefinition
   Účastník

   Zdravím,
   rád bych se poradil o tom ,co mohu napsat do inzerátu na pronájem o byt.
   právně – je to veřejná nabídka na inzertním servu, je tedy jasné že z ní nemohu nikoho vyloučit i když to podávám jako soukromá osoba, četl jsem precedensy ze soudů.zde je dané že z veřejné nabídky nemohu veřejně nikoho odmítnout.doma si mohu odmítnout koho chci.
   koho nechci : samozřejmě kromě nepřizpůsobivých těhotné mladé maminky ,u ktreých vím že z jednoho platu to neutáhnou a navíc přítel má sice živnosťák ale o to je horší že tam nedostanu potvzení o příjmu.
   Otázka zní : mohu napsat do inzerátu toto ? Přeferuji bezdětné páry s dvěma pravidelnými měsíčními příjmy ? už fakt nevím co s neplatiči a taky už nechci odpovídat lidem co nenapíšou větu kloudně česky a už se hrnou na prohlídku.

  • #26436 Odpovědět
   definitiondefinition
   Účastník

   [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte

   tedy ne úplně veřejná nabídka že bych musel přijmout každého ale pořád to neřeší tu selekci

  • #26439 Odpovědět
   lojza
   Host

   Bóže, ty z toho teda děláš pěknou kovbojku. Prostě napíšu pronajmu byt o velikosti “x” metrů čtverečních s takovým a makovým vybavením, cena nájmu (pronájmu) za měsíc taková maková a čekám kdo se ozve. S dotyčným se sejdu a buď si plácnem nebo ne. Co je na tom tak složitého??

   • #26441 Odpovědět
    definitiondefinition
    Účastník

    nic nevíš, až budeš chtít vystěhovat neplatiče s miminem a budeš u soudu jako já pak budeš taky opatný. až ti bude psát 50 nepřizpůsobivých  taky s nima budeš chodit na prohlídky ? ty nevíš vůbec nic

    • Odpověď byla upravena před 2 roky a 9 měsíci uživatelem definitiondefinition.
  • #26440 Odpovědět
   definitiondefinition
   Účastník

   Majitelé jsou při výběru nájemce velmi opatrní. [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte či neplatičem nájemcům příliš nenahrávají. V mnoha případech se musí spoléhat na dobré mravy nájemce. Mají proto právo rozhodnout, koho si do svého bytu pustí. Musejí si ale zároveň dávat pozor na to, kdy a za jakých podmínek nechtěného zájemce odmítnou. Odmítnout mohou majitelé nebo realitní makléři i zájemce romské národnosti. Nesmí tak učinit předem a pouze z důvodu, že je žadatel Rom či Romka.

  • #26443 Odpovědět
   definitiondefinition
   Účastník

    

   V případě Romů a mužů už se inzerent dopouští diskriminace. „Ovšem nikdo pronajímatele nemůže nutit, aby jim reálně nemovitost pronajal. Stejně tak by za takový inzerát pronajímatel asi nebyl sankciován, přestože by byl v rozporu s právem,“ uvedla Eva Jurčíková ze společnosti Vašenároky.cz.

   Pronajímatel naopak ve svém inzerátu může uvést, že preferuje mladé pracující páry, do rozporu se zákonem se v tomto případě nedostává. Stejně tak může podle webu Vašenároky.cz uvádět, že preferuje mladé pracující páry před studenty.

   Konkrétně může také majitel definovat to, koho by si jako svého nájemníka představoval a koho naopak ne. „Pokud to není ze zakázaného diskriminačního důvodu (rasa, pozn. red.) a je to nějakým způsobem obhajitelné (hledám studenty, jelikož tam nebudou přes víkend a uspoří se na energiích, pozn. red.),“ popsala Jurčíková.

    

   • Odpověď byla upravena před 2 roky a 9 měsíci uživatelem definitiondefinition.
   • Odpověď byla upravena před 2 roky a 9 měsíci uživatelem definitiondefinition.
  • #27950 Odpovědět
   Ladislav Laker
   Host

   Autor úvodního dotazu zde napsal  dne 29.04.2021:

   • “Rád bych se poradil o tom, co mohu napsat do inzerátu na pronájem o byt.  Právně – je to veřejná nabídka na inzertním servu, je tedy jasné že z ní nemohu nikoho vyloučit i když to podávám jako soukromá osoba, četl jsem precedensy ze soudů. [Z]de je dané že z veřejné nabídky nemohu veřejně nikoho odmítnout. [D]oma si mohu odmítnout koho chci.”

   Nic z toho co napsal tazatel neplatí v České republice!  Nedávný nález Ústavního soudu II. ÚS 3212/18 ze dne 19.04.2019 překvapivě určil, že poskytovatel služby “ubytování” nemusí ubytovat každou osobu bez rozdílu, nýbrž že si může vybírat zákazníky například podle jejich politických názorů. Že je oprávněn “kádrovat” zájemce o ubytování. Že může odmítat hosty, kteří nepodepíší prohlášení odsuzující stát jehož jsou občany.

   V roce 2014 zjistila Česká obchodní inspekce, že ostravský hotel Brioni odmítá ubytovat občany Ruska, pokud nepodepíšou prohlášení odsuzující okupaci Krymu Ruskou federací. Toto oznámení bylo vyvěšeno na vstupních dveřích. Hotel dostal  pokutu za diskriminaci zákazníků, která byla potvrzena soudem. Ústavní soud však teto judikát zvrátil.

   Podle Ústavního soudu toto jednání nebyla diskriminace, ale vyjádření názoru, na což má podnikatel právo. Podnikatel má – podle ústavních soudců Vojtěcha Šimíčka a Kateřiny Šimáčkové – právo odpírat službu některým zákazníkům (například na základě jejich politického přesvědčení, osobních názorů a postojů). Prý se nejedná o diskriminaci, jestlize odmítnutý zákazník má možnost obstarat si shodnou službu jinde.

   Ústavní soud vyšel z toho, že kapacita ubytovacích služeb v Ostravě umožňovala odmítnutým zákazníkům najít si bez obtíží jiný hotel. Nešlo tedy o monopolní službu. Nejednalo se o přímý nátlak s vyuzitím tísně druhé osoby. Soud se proto zastal hoteliéra, který kladl svým hostům naprosto neobvyklé podmínky. Cituji z nálezu ÚS:

   • “Podnikatel tuto svoji činnost vykonává nejen proto, že musí z něčeho žít, nýbrž lze předpokládat (a přinejmenším doufat), že ho to i baví, že se touto činností chce alespoň malým dílem podílet na vytváření obecného dobra, že má ambici podnikáním něco pozitivně ovlivňovat a něco vyjadřovat. (…) Dochází tak k faktickému propojování svobody projevu s právem podnikat: podnikatel se totiž profiluje tak, aby si svojí činností zajistil odpovídající obživu, a zároveň chce tímto způsobem i vyjádřit určitý názor a pozitivně ovlivnit chování jiných.”

   Podle shodné úvahy by tedy český pronajímatel mohl odmítnout pronajmout byt rodině, která se neuživí vlastní prací a žije ze sociálních dávek. Případně může ke sjednání nájemní smlouvy požadovat aby zájemce prokázal že má stálé zaměstnání, a aby prokázal zdroj a výši svých příjmů za posledních 12 měsíců.  

   Není tedy pravda, že by pronajímatel bytu “nemohl nikoho předem vyloučit”. Pronajímání bytů není monopolní službou; ve stejné obci je zpravidla více volných bytů na výběr. Pronajímatel tedy může vyjádřit svobodně své přesvědčení tím, že do bytu přijme jen takového nájemce, který nezatěžuje sociální systém, a který prokáže že se živí vlastní prací. Klidně si tuto podmínku může dát i do inzerátu. Vždyť i hotel Brioni nabízel ubytovací služby veřejně (na svém webu, na specializovaných serverech i v živnostenském rejstříku), ale to – podle Ústavního soudu – nebrání tomu, aby stanovil pro ubytování vlastní speciální podmínky, které s ubytováním nijak nesouvisejí.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 5 vláken odpovědí
Odpověď na: Co mohu napsat do inzerátu na pronájem

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace: