chybějící účetní závěrky – pokuta

Úvod Fóra Všechny kategorie Správa domu chybějící účetní závěrky – pokuta

 • Toto téma obsahuje celkem 2 odpovědi. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Ladislav Laker a poslední změna proběhla před 2 roky a 3 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
 • Autor
  Příspěvky
  • #28607 Odpovědět
   Fame
   Host

   Dobrý den, nový výbor přebíral SVJ po poměrně dlouhé době nečinnosti. Nyní řešíme situaci, že jsme byli rejstříkovým soudem vyzváni ke vložení účetních závěrek za několik posledních let. Účetní závěrky nemáme zpracované ani odhlasované. Za kým půjde případná sankce a jak může být vysoká? Jak situaci řešit?
   Děkuji za Vaše zkušenosti.

  • #28614 Odpovědět
   PavelPavel
   Účastník

   Fame,

   sankce půjde primárně na vrub SVJ, které opakovaně porušuje hned několik zákonů.

   Zda se případná náhrada škody za porušení § 159 NOZ bude uplatňovat vůči starému nebo i novému výboru je otázka. Starý výbor to nepochybně zavinil, ale o nápravu se měl postarat i nový výbor. Evidentně oba výbory jednaly bez potřebných znalostí a potřebné pečlivosti. Jak by dopadl soud netuším, judikát jsem zatím nezaznamenal.

   Sankce od soudu jsou popsány v § 104 a § 105 zákona č. 304/2013 Sb. Výše je až 100 tis. Kč. Ale na první výzvu soudu ji odhaduji do 20 tis. Kč. Přísnější sankci, tj. zrušení SVJ s likvidací, jsem zatím nezaznamenal.

   Poraďte se s účetní/m za jak dlouho by sestavil/a účetní závěrky od roku 2014. Starší účetní závěrky se nemusely do veřejného rejstříku ukládat. Na základě této informace požádejte soud o odklad termínu předání účetních závěrek s tím, že nový výbor dosud nepřevzal ÚZ od starého výboru. Sankce za neschválení ÚZ neznám, asi vůbec není.

   Něco pozitivního na závěr: postup soudu je “výhodný” v tom, že soud musí nejdříve vyzvat k uložení ÚZ a teprve, když není výzva splněna, může uložit sankci. Podle zákona o účetnictví a podle trestního zákona nemusí být žádná výzva a následuje rovnou trest. Takže vlastně máte kliku, že se postupuje “pouze” podle zákona o veřejných rejstřících.

   Hezký den!

   • Odpověď byla upravena před 2 roky a 3 měsíci uživatelem PavelPavel.
   • #28617 Odpovědět
    Ladislav Laker
    Host

    Fame, jednou z možností je rekostrukce účetnictví a sestavení účetních závěrek. Nechte si zpracovat nabídky od účetních, kteří tyto služby poskytují. Žádným schvalováním závěrek se nemusíte zabývat.

    Druhá možnost je rychlá a stejně účinná: zrušit rozdělení domu na jednotky. SVJ tím zanikne ze zákona. Vzápětí znovu vložíte prohlášení do sbírky listin katastru. Bude to stát 2000 Kč za každý list vlastnictví jednotky.

    Je-li  v domě alespoň pět jednotek, z nichž alespoň čtyři jsou ve vlastnictví čtyř různých vlastníků, budete k tomu muset založit i nové SVJ. Půjde však o odlišnou právnickou osobu, která nemá nic společného s tím ošklivým starým SVJ, které nevedlo účetnictví a neukládalo účetní závěrky do sbírky listin RS.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
Odpověď na: chybějící účetní závěrky – pokuta

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace: