Bydlení v nájmu a nedoplatky

Úvod Fóra Všechny kategorie Byt Bydlení v nájmu a nedoplatky

 • Toto téma obsahuje celkem 13 odpovědí. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Ladislav Laker a poslední změna proběhla před 3 týdny.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 10 vláken odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #10491 Odpovědět
   Martina
   Host

   Dobrý den.

   Mám dotaz ohledně toho, co si smí pronajímatel žádat jako služby. Ve smlouvě máme psáno, že zálohy za služby (voda, teplá voda a topení) činí 3700 korun/měsíc. Bydlíme od 03/2018, to dělá do konce zúčtovacího období 29 600 korun, na vyúčtování je něco málo přes 34tisíc skutečná spotřeba všeho (krom elektřiny, tu máme na sebe) a plánovaná spotřeba měla být 23tisíc, s tím, že je to účtované od ledna 2018, kdy my jsme v bytě ještě nebydleli a i tak po nás chce pronajímatel služby uhradit i za ty dva měsíce, co jsme nebydleli s tím, že si je dopočítal kamsi na papír, ale stále jsme měli být v plusu a měli nám vracet.

   Nyní nám přišel nedoplatek za vodu 11 tisíc korun, což nás samozřejmě docela vykolejilo, protože se nám to nikdy nestalo, vodou nijak extra neplýtváme. Přišel i s nějakým výtažkem z toho, co vlastně hradíme jako služby. Z toho, co jsem pochopila, platíme za služby jako je voda, teplá voda a topení a společná elektrika nějaké necelé 2000, což je opravdu málo, sami bychom si to nikdy takhle nízko nenastavili a zbytek (1 700) je rozdělený do fondu oprav a anuity a nějakého příspěvku někam…Na internetu jsem se dočetla, že tyto položky pronajímatel nesmí dávat jako poplatek/zálohu za službu a když, tak to musí uvést a že si to může dát v podstatě do nájmu jako takového, což je něco, s čím jsme počítali, ale ne, že to namrská do záloh a ještě nám to vlastně zatají…

   Zajímá mě proto, jestli se můžeme nějak bránit, protože ve smlouvě máme vyloženě nájem + zálohy na služby 3700 korun, což jsem vždy brala jako vodu/elektřinu/plyn apod. když je to tam i psáno.

   Budeme to řešit dále s družstvem, které vyúčtování vyhotovilo i s pronajímatelem, jen se mi nelíbí takový přístup, že si pronajímatel vypočítá na papír další dodatkový poplatek za služby leden/únor 2018, když jsme v bytě od 03/2018 a ve smlouvě je dokonce dáno, že služby máme platit až 04/2018 s tím, že jsem chtěla vyjít vstříc s doplatkem za březen, ale celé se mi to nezdá, jelikož i vyúčtování jako takové je vedeno od 01/2018…celou dobu platíme 3,7tis. s dojmem, že je to za služby a nakonec nás překvapí, že to tak vůbec není a platíme ve službách úplně jiné věci než jsou ve smlouvě.

   Je mi jasné, že uhradit se to musí, ale vážně mě zajímá, zda se můžeme nějak bránit.

   Děkuji za odpověď.

  • #10492 Odpovědět
   lojza
   Host

   Tak to je krásná historka, nechte si ji pro své potomky jako vyprávění na dobrou noc.

   Na druhou stranu se nezlobte za tu ironii ale sama snad musíte uznat, že váš elaborát není na slovní řešení v této diskuzi. Možná vám tu nějaký erudovaný přispěvatel (nebudu jmenovat) hodí nějaký ten paragraf ze kterého nebudete moudrá a ve výsledku vám bude k ničemu a nakonec si to stejně budete muset vyříkat vy jako nájemce s pronajimatelem.

   A jestli se můžete bránit? Tak samozřejmě že můžete.

  • #10499 Odpovědět
   PavelPavel
   Účastník

   Martino,

   prostudujte si zákon o službách č. 67/2013 Sb.

   Co je služba řeší § 3. Rozsah se ujednává ve smlouvě. Pokud ve smlouvě není jako služba “fond oprav, anuita a příspěvek kamsi” tak má pronajímatel smůlu.

   Podle § 7 máte právo na řádné vyúčtování do konce dubna.

   Podle § 8 máte právo na doložení všech podkladů, jak bylo vyúčtování sestaveno.

   Podle § 13 máte právo pronajímateli udělit sankci ve výši 50 Kč za den, pokud je v prodlení se svými povinnostmi jako je samotné předložení vyúčtování a předložení podkladů.

   Komunikujte prokazatelně písemně.

   Pevné nervy.

   Hezký den!

    

  • #10500 Odpovědět
   lojza
   Host

   No, co jsem říkal, nakonec se ozval (“pan paragraf”). Takže Martino pečlivě studujte, háček je ovšem v tom jestli to bude studovat taky ten pronajímatel :-)))

  • #10514 Odpovědět
   Milan
   Host

   ..no hlavně pronájem z Vaší strany měl začít požadavkem na odečet všeho co je měřitelné – pak se dá s někým dohadovat o vyúčtování.

   Milan

   • #10517 Odpovědět
    Martina
    Host

    Odečty máme sepsané, jejich “konečné stavy” jako naše “startovní”. Ty sedí. ALE. Záhadně se vyměnily vodoměry, nebyl schopný nám říct, kdy se měnily, k nám totiž nikdo nepřišel, ale najednou jedeme od nuly.

    Elektřinu máme ve své režii,tam je všechno v pořádku. Tam jde spíše o to, že ve smlouvě je záloha na služby vedena jinak než je realita, kterou nám předložil – je v ní uvedena právě anuita a podobný. Takže my celý rok platíme s vědomím, že to jde na zálohy na služby, když je to smluvně uvedeno (mají to tam přímo v závorce, že se jedná o vodu, teplo) a je to úplně jinak. Plus mi to potvrdilo samotné družstvo, že se anuita a poplatky sdružené s ní, jako zálohy na služby nepočítájí.

    • #10536 Odpovědět
     PavelPavel
     Účastník

     Martino,

     takže nezbývá než písemně reklamovat vyúčtování. Pokud nepodáte reklamaci, tak budete mít smůlu bez ohledu na to, že máte pravdu.

     Držím palce.

     Hezký den!

  • #10565 Odpovědět
   jiří
   Host

   Již 2 roky máme pronajatý byt a doposud nám nebyla dána nájemní smlouva k podpisu a to z důvodu  že dům nemá majitel ještě  provedenou koaludaci.   Přesto požaduje úhradu za užívání bytu. Doposud nevíme za co platíme . Kolik je nájemné , z toho  zálohy  za energii , vodu  a pod.    Nemůžeme si požádat o příspěvek na bydlení bez nájemní smlouvy ani se přihlásit k trvalému bydlišti .  Jak máme postupovat a případně  má majitel právo od nás požadovat nájemné ,

   • #10567 Odpovědět
    lojza
    Host

    Taky dobrý, takže ty jsi se po dvou letech probudil z kómatu a zjistil jsi, že na byt nemáš nájemní smlouvu, dům nemá kolaudaci a ty platíš něco někomu a ani nevíš proč to vlastně platíš v dané výši.

    Bože, do čeho jsi to dal duši. Hrůza mě jímá, když si pomyslím, že takoví jedinci mají volební právo!

  • #22111 Odpovědět
   Milan
   Host

   Lojzo dávám ti za 1* 🙂 🙂

   Na druhou stranu … Martino bydlíš? Máš se kde okoupat, kde si uvařit, kde se vyspat? Tak bych ti to řekl lidově … drž hubu a buď ráda,že někde vůbec bydlíš. Tvoje starost, jestli kolaudace proběhla nebo ne, to rozhodně není. Dozvědět se že chceš tímto stylem, překabátit mě (např.), který ti poskytl bydlení a ty se staráš po čem je ti H…o, tak bych takovému člověkovi neposkytl další prodloužení smlouvy.Tečka

  • #22119 Odpovědět
   Malý
   Host

   Jó, nejlepší by byl “automat na bydlení” jako ve filmu Kid, kde Chaplin smaží palačinky a svému Kidovi říká: “Hoď čvrťák do plynového automatu”. Jinak mu plynový vařič zhasne. Rovněž Mr Bean má ve svém bytě automat na elektřinu. Neplatí = nesvítí.

   Za takový automat lze považovat účet pronajímatele. Akorát zde, bohužel, nelze snadno aplikovat “Neplatíš = nebydlíš”.

   A poslání? Všechno písemně, detailně a myslet mnoho tahů dopředu. A taky vše systematicky a důsledně kontrolovat a reagovat okamžitě. To platí pro obě strany smlouvy. Nájemce a pronajímatel by se měli potkávat tváří v tvář nejméně jednou měsíčně!

  • #23112 Odpovědět
   Michaela
   Host

   asi by mne více děsilo, že bydlím někde, kdo to není zkolaudováno k bydlení 🙁

  • #28804 Odpovědět
   Tamta
   Host

   Rozsah služeb je dán zákonem o službách, můžete se ovšem domluvit na paušální částce bez vyúčtování, ale to je ošidné zejména pro pronajímatele. Pronajímatel musí dodat do 4 měsíců po skončení zúčtovacího období vyúčtování všeho, co vám poskytuje jako službu, zcela jistě to v bytě bude odvoz odpadu, úklid společných prostor, elektřina společných prostor, v mnohých domech výtah. Pro váš byt pak spotřeba vody, a v mnoha bytech náklady na výrobu teplé vody a na vytápění. vyúčtování se týká pouze období, které je smluvně dáno (tedy pokud máte smlouvu písemnou nebo ústní), a je úplně jedno, že v bytě zrovna “nebydlíte” (nebo jak tomu rozumět). Dobrý pronajímatel vám dá takové nájemné, že nemusí řešit služby, a vyúčtování služeb vám prostě předá v podobě, v jaké ho obdrží od SVJ či BD. Ale může vám poskytovat i něco na rámec toho, co jemu poskytuje SVJ/BD.  Každý normální člověk – pronajímatel i nájemce – udělá při uzavření smlouvy inspekci bytu, zapíše odečty všech měřičů, podepíše. Ale v této zemi, kde absolvent pomocné školy komunikuje s jiným absolventem pomocné školy, je možné vše.

    

  • #28807 Odpovědět
   Ladislav Laker
   Host

   Tamta Host se naprosto mýlí téměř ve všem.

   Rozsah služeb není dán zákonem o službách, nýbrž je ujednán v nájemní smlouvě. Toto ujednání samozřejmě má vždy přednost před obsahem zákona č. 67/2013 Sb. o službách.

   Otázka zda služby jsou hrazeny paušálem, nebo podle skutečných nákladů, nemá naprosto nic společného s ujednaným rozsahem služeb. I při hrazení paušálem musí být zřejmé které konkrétní služby byly ujednány a jsou nájemci poskytovány. Nájemce samozřejmě má právo na vyčíslení jednotlivých služeb pro účely žádosti o sociální dávky, i když služby hradí souhrnným paušálem.

   Naprosto nesprávné je tvrzení: “… zcela jistě to v bytě bude odvoz odpadu, úklid společných prostor, elektřina společných prostor, v mnohých domech výtah”. Tamta Host zjevně neumí pochopit, že rozsah služeb byl ujednán (v tomto případě tazatel v roce 2019 uvedl v úvodním příspěvku, že ujednanými službami jsou pouze dodávka vody, centrální příprava teplé vody a vytápění).

   Plně je možné souhlasit pouze s poslední větou: “Ale v této zemi, kde absolvent pomocné školy komunikuje s jiným absolventem pomocné školy, je možné vše.”

    

    

    

    

Aktuálně je na stránce zobrazeno 10 vláken odpovědí
Odpověď na: Bydlení v nájmu a nedoplatky

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Cookie Consent with Real Cookie Banner