Odpověď na: Společná část domu – okna

Úvod Fóra Všechny kategorie Rekonstrukce domu Společná část domu – okna Odpověď na: Společná část domu – okna

#32587
Ladislav Laker
Host

Co Vám bylo kdysi sděleno o oknech je naprosto bezvýznamné. Slova, slova, slova. Obsah zápisu ze shromáždění SVJ je absolutně neplatný, protože SVJ není oprávněno rozhodovat o vlastnictví oken. Nejsou-li okna uvedena v prohlášení nikde, pak neexistuje jednoznačný výklad. Okna jsou vždy součástí společné fasády budovy. Chrání celou budovu před povětrností, srážkami a v zimě před chladem. Jsou tedy nejspíše společně užívaná a tedy společná.

Nevlastníte žádnou “lodžii”. Vždyť ani netušíte, co je to – tato tajemná “lodžie”. Je to prázdný prostor, šest metrů krychlových vzduchu? V tom případě ten vzduch nevlastníte. Zemskou atmosféru není možné vlastnit. Můžete mít pouze užívací právo k tomu otevřenému prostoru.

Nebo se ta “lodžie” snad skládá z hmotných stavebních konstrukcí? Ze kterých konkrétně? A kde přesně vede hranice mezi společnými částmi stavby a částmi ve vlastnictví vlastníka jednotky? A kde je toto vše v prohlášení vlastníka definováno?

Navíc podle § 2 zákona o vlastnictví bytů platí, že jednotkou je byt, a bytem je místnost nebo soubor místností, které jsou podle rozhodnutí stavebního úřadu určeny k bydlení. Lodžie však není místností ani souborem místností, ani nebyla podle rozhodnutí stavebního úřadu určena k bydlení. Není tedy součástí bytu ani součástí jednotky.

Docela se to zamotává, že? Máte vadné prohlášení. Opravte si je nějak.

A abych nezapomněl: Je naprosto bezvýznamné co “chce výbor”. Výbor nerozhoduje. Rozhoduje shromáždění.