Odpověď na: uvedení do původního stavu

Úvod Fóra Všechny kategorie Správa domu uvedení do původního stavu Odpověď na: uvedení do původního stavu

#32573
Ladislav Laker
Host

Pane Helíku, váš doyaz je nejednoznačný, a proto nemůžete dostat odpověď. Chybí údaj zda v domě jsou jednotky(1994), nebo jednotky(2014) podle občanského zákoníku. Chybí údaj zda dům s byty byl zkolaudován s obklady v koupelně a na WC.

Podle § 1183 nového občanského zákoníku platí, že vlastník jednotky se zdrží všeho, co brání údržbě, opravě, úpravě, přestavbě či jiné změně domu nebo pozemku, o nichž bylo řádně rozhodnuto; jsou-li prováděny uvnitř bytu nebo na společné části, která slouží výlučně k užívání vlastníka jednotky, umožní do nich přístup, pokud k tomu byl předem vyzván osobou odpovědnou za správu domu.

Pokud snad původně na WC obklady nebyly (např. umakartové bytové jádro), pak jejich osazením vlastník jednotky znemožnil přístup, tedy porušil zákon. Obkladačky si tedy odstraní sám na svůj náklad, a na svůj náklad si je pak může opět osadit. Toto mu SVJ hradit nebude.

Pokud však dům byl “zkolaudován” s obklady na WC, pak vlastník jednotky neodpovídá za škodu, která vznikne při jejich vybourání. SVJ bude muset uvést obkldy na WC do původního stavu na svůj náklad.