Odpověď na: SVJ a BD

Úvod Fóra Všechny kategorie Správa domu SVJ a BD Odpověď na: SVJ a BD

#31659
PavelPavel
Účastník

Josefe,

gratuluji, že alespoň 9 z 31 má rozum.

Ostatních 22 asi nemá informace nebo jsou zaslepeni nějakou ideologií nebo byt chtějí prodat či pronajímat.

Před rozdělením domu Prohlášením vlastníka na jednotlivé jednotky a převodem do vlastnictví doporučuji, aby se všichni seznámili s ne/výhodami družstva a SVJ.

Družstevní forma bydlení je daleko lepší než forma vlastnického bydlení pro osoby, které chtějí “pouze” bydlet a nechtějí s bytem nákládat, většinou na úkor ostatních obyvatel domu.

Na druhou stranu, pokud si chcete zřídit ubytovnu pro nepřízpusobivé dotovanou státem, tak je vhodnější forma vlastnického bydlení, to je pravda. Stejně tak krátkodobé pronájmy prostřednickým elektronických platforem nebo ubytovny pro zahraniční dělníky. To by v družstvu nešlo a proto je o vlastnickou formu velký zájem.

Pokud máte v domě problematickou osobu, která obtěžuje sousedy, tak ho můžete z družstva vyloučit a vystěhovat z bytu. V SVJ na něho můžete jen opakovaně povolávat Policii, ale pokud někoho nezraní nebo nezabije, tak s tím nic neudělají, bydlí přece ve svém!

Družstva jsou jednodušší na správu než SVJ.

Nejhorší situace je, pokud vznikne SVJ a zbytek zůstane v družstvu. Potom se povede dvoje účetnictví, jsou potřeba dva statutární orgány atd.

Píšu to jako předseda představenstva družstva a předseda výboru SVJ, takže mohu z praxe srovnávat.

Chovejte se podle přísloví: Dvakrát měř a jednou řež (řeš).

Hezký den!