Odpověď na: Prodej družstevního bytu

Úvod Fóra Všechny kategorie Byt Prodej družstevního bytu Odpověď na: Prodej družstevního bytu

#31284
PavelPavel
Účastník

Mirko,

poskytujete málo informací. Velmi záleží na skutečnosti, zda se jedná o dům rozdělený Prohlášením vlastníka na jednotky (v KN jsou zapsány jednotlivé byty) nebo zda je v KN zapsáno družstvo jako vlastník domu.

Pokud se jedná o dům rozdělený na jednotky a uváděné 2 osoby nemají k těmto bytům vlastnický vztah, tak družstvo jako vlastník bytů pochopitelně může jednotky prodat. Využití realitky zákon neukládá. Mohou to ale uložit stanovy nebo rozhodnutí členské schůze. Smluvní omezení vlastnického práva, že nový vlastník nesmí byt pronajímat, by hodně snížilo tržní cenu bytu. Nevidím to jako rozumné. Při prodeji bytu se připravte na to, že z prodeje velmi pravděpodobně družstvo odvede velkou daň z příjmů, která se navíc v příštím roce zvýší na základě Zdražovacího balíčku zvyšujícího daně.

Zcela jiná situace je v případě, že dům není rozdělen na jednotky. Předpokládám, že uvádění 2 nájemci nejsou členy družstva a že v družstvu nemají družstevní podíl (§ 595 a násl. ZOK). V tomto případě nemůžete “prodat družstevní byt”, protože nic takového není v KN zapsáno. V praxi se to řeší jinou výší dalšího členského vkladu (§ 563/2 ZOK) pro nové členy družstva, která bude daleko vyšší, než jsou další členské vklady u ostatních členů družstva. Nový člen družstva bude s družstvem v nájemním vztahu a pokud bude chtít uzavřít podnájemní smlouvu musí mu to družstvo povolit.

Hezký den!