Odpověď na: Vystěhování z místa trvalého bytu

Úvod Fóra Všechny kategorie Byt Vystěhování z místa trvalého bytu Odpověď na: Vystěhování z místa trvalého bytu

#29958
Ladislav Laker
Host

Váš dotaz je poněkud zmatený. Nevím co znamená  v češtině “nezvládnutí nájemního bytu od vlastníka”.

Píšete “… mi mohou byt odebrat”. Tím asi míníte že pronajímatel vypoví nájemní smlouvu a Tím skončí Vaše oprávnění užívat byt. Nepíšete žádné podrobnosti, takže není možné naprosto nic odpovědět.

Zda se syn zdržuje na adrese bytu nebo se zdržuje jinde – to je bezvýznamné. Rozhodující je zda je uveden v nájemní smlouvě jako člen Vaší domácnosti. Pokud tomu tak není, pak bylo vaší povinností oznámit pronajímateli (kdykoli po sjednání nájemní smlouvy), zvýšení počtu osob žijících v bytě. K tomu není potřebný souhlas pronajímatele, protože  tomtopřípadě jde o osobu blízkou. Jestliže nájemce neoznámil zvyšení počtu osob nejpozději do dvou měsíců, má se za to, že závažně porušil svou povinnost.

Tvrzení že “syn se zde nezdržuje a přijede jen občas” je samo o sobě bezýznamné. Tyto skutečnosti (i kdyby byly pravdivé) nemají žádný vliv na to že syn je členem Vaší domácnosti a že má bydliště v bytě kde žijete Vy.

Podle § 80 občanského zákoníku platí, že člověk má bydliště v místě, kde se zdržuje s úmyslem žít tam s výhradou změny okolností trvale; takový úmysl může vyplývat z jeho prohlášení nebo z okolností případu. Při tom může být zaměstnán v jiné obci či  jiném státě, ale na jeho bydlišti se tím nic nemění. Totéž platí pokud se bydlící osoba připravuje studiem na budoucí povolání a zdržuje se většinu času v místě školy. Toto nemá naprosto žádný vliv na jeho bydliště.