Odpověď na: Rozúčtování tepla – poloha bytu

Úvod Fóra Všechny kategorie Teplo a voda Rozúčtování tepla – poloha bytu Odpověď na: Rozúčtování tepla – poloha bytu

#28853
Ladislav Laker
Host

Hanko, ve své předchozí odpovědi jsem zapomněl zmínit otopná tělesa neregulovaná – to je stoupací a vratné potrubí ústředního topení. Ty trubky topí bez regulace 24 hodin denně, 7 dnů týdnu. Nejvyšší tepelné zisky z těchto trubek jsou v nižších patrech (největší průměry), naopak byt v nejvyšším patře tyto “radiátory zdarma” vůbec nemá. Kupodivu se tato významná skutečnost ignoruje v naprosté většině domů – přestože jde o otopná tělesa a měla by tedy být také osazena indikátory.

Ten komu v bytě topí stoupačky po celý den, nemusí pouštět topnou vodu do radiátorů pod okny. Takže toto je další z koeficientů, které je nutné brát do úvahy. Počítačoé simulace dáají ten ýsledek,e rohoý byt pod střechou má nutný přísun tepelné energie až 2.7krát vyšší než byt v chráněné poloze.

Ve vyhlášce tedy nehledejte ani logiku, ani spravedlnost. Vyhláška neobsahuje o těch povinných “korekcích” vůbec nic, takže jediná možnost jak něco hodnověrně zjistit a získat argumenty je odborné posouzení projektantem ústředního vytápění.