Zůstat v bytě, nebo si postavit dům? Rozhodněte se objektivně

Během pandemie začala řada mladých rodin uvažovat o tom, že se přestěhují z bytu do domu. Představa vlastní zahrady a intimity se pro ně stala velmi lákavou. Přeci jen být zavřený během restrikcí v bytě bez možnosti vyjít ven se ukázalo jako velmi deprimující. Především rodiny s malými dětmi začaly snít o vlastním domě. Je to ale správné rozhodnutí?

Dům určitě není pro každého, a to ne jenom kvůli financím. Předtím, než se definitivně rozhodnete, odpovězte si upřímně a objektivně na následující otázky.

Chceme se starat o dům?

Pokud jste vy a celá vaše rodina městské tipy, představa idilického života na venkově je sice krásná, ale po pár měsících se ukáže jako nereálná. Samozřejmě, také byt přináší řadu problémů a starostí, ale v případě domu je to ještě horší. To, co za vás v bytovém domě řeší většinou správce, si musíte v domě vyřešit sami. A není toho málo – stavba, dodělávky, opravy, problémy s přípojkami, případný únik vody či vysoká spotřeba elektřiny, kontrola řemeslníků… Je také důležité stavět dům s odborníky, kteří mají s individuální výstavbou rodinných domů zkušenosti. Jinak by to nemuselo dobře dopadnout. Do toho vás čeká ještě starost o zahradu, která taky zabere celkem dost času. Máte na to?

Máme na to peníze?

Pandemie nepřinesla propad cen nemovitostí, jak se ještě přibližně před rokem předpokládalo. Tedy některých se snižování cen dotklo, ale v dopstupnějších lokalitách naopak došlo ke zdražení. Koupit starší dům, nebo pozemek na stavbu domu je tak opět finančně náročnější.

2
Hotové projekty domů vám dokážou ušetřit spoustu času. Zdroj: Bigstockphoto

Místo satelitů, začali lidé řešit stěhování do malých měst v okolí těch velkých. Díky tomu maloměsta ožívají, i zde však došlo k zdražování. Pokud už seženete levnější pozemek, není problém si potom vybrat nějaký levnější projekt mezi projekty rodinných domů. Ty mají tu výhodu, že je máte hned k dispozici, a tím se vám celý proces stavby zkrátí, klidně o půl roku či rok. Negativem je nízká originalita takovýchto projektů, proto je třeba vybírat u ověřených projekčních či architektonických kanceláří, které vám jsou schopny zapracovat případné změny.

Čtěte také:  Jak ocenit nemovitost a další majetek v dědickém řízení

Nebyla by lepší chata?

Reálně si představte, že máte sehnat pozemek, stavět dům, a potom se ještě starat o jeho údržbu. Určitě se vám toto vše chce podniknout? Pokud máte rádi svůj klid, raději se zamyslete nad stěhováním do většího bytu, případně bytu s předzahrádkou (právě poptávka po takových nemovitostech šla během pandemie poptávka prudce nahoru). Zůstaňte ve městě v blízkosti škol a školek, obchodů a další sociální vybavenosti.

3
Možná místo domu postačí menší chatička. Zdroj: Bigstockphoto

Svou touhu po zahradě můžete řešit například koupí či pronájmem chaty či chalupy, kam budete moct utéct na víkend nebo během prázdnin. Vybírejte takovou rekreační nemovitost, která je ve vzdálenosti, kterou jste ještě ochotni podniknout na víkend.

Chtějí se stěhovat také naše děti?

Pokud vám nevadí bydlet někde, kde je méně lidí, kde je to klidnější, smíříte se s tím, že asi budete hodně jezdit autem, nemáte problém posekat trávu, sem tam si doma něco opravit, domeček by pro vás mohl být ten pravý.

Při stěhování ale také myslete na své děti. Potřebují doopravdy dům? Pokud jsou malé, možná změnu uvítají a nebudou tak vnímat ztrátu kamarádů. Pokud však máte už větší děti, dokonce v pubertě, je možné, že jim stěhování do domu někam mimo město, nebude moc po chuti. Odtrhnete je od jejich kamarádů, školy, od všeho, co znají. Právě teenageři ztrátu sociálních kontaktů těžce vnímají, což se ukázalo ukázalo i během pandemie.

Tak jak jste se rozhodli? Zůstanete v bytě, nebo jdete stavět?

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner