Pronájem bytu? Nic pro české mileniály, realita je pak ale trochu jiná

Češi patří k národům, které upřednostňují vlastní bydlení před nájemním. Ve svém touží žít nejen starší lidé, ale i mladší generace, tzv. mileniálové. Zatímco jejich vrstevníci např. ve Velké Británii, Švýcarsku nebo Německu bydlí raději v nájmu, mladí Češi chtějí žít svůj americký sen a pořídit si vlastní nemovitost. Očekávání a realita se ale ne vždy potkávají.

Bydlet ve vlastním bytě si přeje devět z deseti českých mileniálů

Navzdory snům však pětina mladých připouští, že nájemnému bydlení dá nakonec přednost před koupí. Ať již z důvodu rekordních cen nemovitostí, nebo třeba proto, že jim nájemní bydlení poskytuje větší svobodu a volnost ho kdykoliv změnit. Vyplynulo to z průzkumu Asociace českých stavebních spořitelen, který se uskutečnil koncem roku 2021.

Pronájem bytu Čechy příliš neláká

Bydlet ve vlastním je cíl většiny Čechů. Na rozdíl od svých nejbližších sousedů, kteří jsou pronájmům otevřenější, si Češi nemovitosti kupují. Ve vlastním bydlí v současné době osm z deseti Čechů, což je výrazně víc, než je průměr Evropské unie, kde je tento poměr 70 : 30 ve prospěch vlastního bydlení. Pro srovnání – v sousedním Německu je poměr vlastního bydlení k pronájmu 50 : 50, v Rakousku 55 : 45 a ve Švýcarsku dokonce 42 : 58 ve prospěch pronájmů.

Hypotéka na byt bývá závazek na celý život a současné úroky hypoték situaci ještě zhoršují

Být hrdými majiteli nemovitosti chce přitom i mladší generace, a to i přesto, že hypotéka mnohdy představuje závazek na celý život. Takto uvažuje 90 % českých mileniálů. „Touha Čechů žít ve vlastním se naplno projevila v uplynulých dvou pandemických letech, které v oblasti úvěrů na bydlení lámaly jeden rekord za druhým. Jen za loňský rok poskytly stavební spořitelny úvěry ve výši kolem 110 miliard korun, což bylo zhruba o 60 procent víc než v roce předcházejícím a o 50 % více než v dosavadním rekordním roce 2008,“ objasnil Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen. Rekordy podle něj padaly hned z několika důvodů. „Především proto, že vlastní nemovitost pro většinu z nás představuje určitou jistotu v této nejisté době, a také proto, že se lidé obávali zvyšování úrokových sazeb úvěrů a jako protipól vyhodnocovali neustále rostoucí ceny realit, takže v koupi nemovitosti viděli i výhodnou investici,“ doplnil Jiří Šedivý.

Čtěte také:  Na trhu s nemovitostmi došli kupující. Korekce cen může dosáhnout až 30 %

Mladí Češi upřednostňují vlastní nemovitost

Ve srovnání s vybranými evropskými zeměmi vykazuje Česko i další odchylku. Zatímco jinde dávají mileniálové přednost nájemnému bydlení před hypotékou, a to především z důvodu volnosti, téměř nulových závazků a minimální povinnosti se o nemovitost starat, čeští mileniálové sní stále o vlastním bydlení. Počet těch, kteří dávají nebo budou dávat přednost pronájmu, ale roste. Takto uvažuje již pětina mladých, ve věku mezi 18 a 25 roky je to již čtvrtina. Pronájmu dávají nejčastěji přednost proto, že vlastní bydlení pro ně není z důvodu vysokých cen nemovitostí dostupné (11 %), ale také proto, že pro ně představuje určitou volnost a flexibilitu bydlení kdykoliv změnit (5 %). Právě svoboda je nejčastějším důvodem například pro britské mileniály, proč dávají přednost pronájmu před koupí bydlení. Dá se očekávat, že tento trend časem dorazí i do Česka a podobně budou smýšlet i čeští mladí lidé.

Zdroj: Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS)

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner