Hledáte něco neobvyklého? Dozdobte sváteční stůl voskovanými cibulkami

Za voskovanými cibulkami nehledejte nic záhadného. Připravíte si je během chvíle i sami. Poslouží vám jako součást vánoční výzdoby i jako originální dárek. A na závěr vás odmění krásnými květy.

Dekorace, která vás brzy překvapí živými květy

Trend takto upravovaných cibulek před několika roky přišel z Holandska, která je tradiční zemí květin. Princip úpravy cibulek je jednoduchý: Cibule je obalena ve vosku. Uvnitř zůstávají uchovány všechny živiny, které cibule potřebuje ke svému růstu. Nejedná se tedy v žádném případě o její znehodnocení, ale pouze o kosmetickou úpravu vzhledu a stavu cibule.

Jak se o voskované cibule starat?

Aby cibuloviny vykvetly, nepotřebují půdu, vodu ani živiny. Díky vrstvě vosku se květinová cibulka nevysuší a od vás nebude za celou dobu potřebovat vůbec žádnou péči a bude jen zdobit. Veškerou výživu, vláhu a energii pro květy bude rostlina po celou dobu čerpat pouze ze své cibule. Tato forma pěstování bývá označována „No Water Flowers“.

Jedinou podmínkou je umístění rašících cibulek na světlém místě, aby zůstaly květní stvoly silné a pevné. Květy vydrží krásné řadu týdnů. Běžně je uváděno rozpětí 3 – 6 týdnů. Stejně jako u ostatních kvetoucích rostlin může dobu kvetení snížit vysoká teplota v interiéru.

Cibulky si můžete upravit podle stylu výzdoby

Vosk přidává květinové cibulce na půvabu – může být totiž třeba zlatý, stříbrný, černý, červený nebo růžový a dá se také ozdobit třpytkami, hvězdičkami, umělým sněhem nebo čímkoli jiným podle vaší fantazie.

Vosk je nutné nanášet opatrně – nesmí být příliš horký, aby cibulku nijak nepoškodil. Naopak pokud je příliš studený, nebude dostatečně cibulku pokrývat.

Současně pamatujte na stojánek, aby vám cibule dobře stála. Není to nic obtížného, stačí třeba kousek smotaného lesklého drátu, do kterého cibuli posadíte. Budete-li voskovanou cibuli kupovat v obchodě, součástí je i její stojánek.

Které cibuloviny jsou pro voskování vhodné?

Voskované cibulky jsou obvyklé cibulky známých rostlin, které jsou pokryté vrstvou vosku. Často se jedná o cibulky amarylky – velkokvětých honosných hvězdníků nebo hyacintu. Obě tyto cibuloviny jsou zcela běžně dostupné.

Čtěte také:  Trápí vás malé prostory? Interiér lze opticky zvětšit pomocí několika triků

Foto: iBulb, Bakker

Napsat komentář