Vyvarujte se nejčastějších chyb a sjednejte si pojištění majetku, které vám skutečně k něčemu bude

Přemýšleli jste někdy nad tím, co byste dělali v případě, že by vaše domácnost lehla popelem nebo ji zalila „velká voda“? Na způsobu, jakým lze přijít o střechu nad hlavu, vlastně vůbec nezáleží – ztráta majetku v důsledku živelné pohromy je vždy krajně nepříjemná a jen málokdo disponuje dostatečně velkou finanční rezervou, která by umožnila okamžité navrácení do původního stavu. Majetek si lze naštěstí pojistit. Jak?

Co hrozí i vašemu bydlení?

Obracíte-li každou korunu, přirozeně vás bude zajímat, zda se vám majetkové pojištění vyplatí. Roční pojistné může činit až několik tisíc korun, které byste mohli využít jinak… Po nahlédnutí do statistik pojišťoven danou částku rádi vložíte právě do pojištění. Počet nahlášených pojistných událostí je ohromný a celková výše škod dechberoucí.

K nejčastějším příčinám pojistných událostí patří poruchy na vodovodním řádu a škody v elektroinstalaci (obvykle následkem přepětí či zkratu). V souvislosti s vodovodními škodami přitom nedochází pouze ke škodám na vybavení bytu, ale také ke škodám na vybavení sousedních bytů a částku za proteklou vodu – ta se může snadno vyšplhat na desítky tisíc korun.

S ohledem na potenciální riziko, že vlastní vinou způsobíte škody dalším obyvatelům bytového domu, je vhodné zvážit uzavření pojištění odpovědnosti za škodu v běžném občanském životě, lidově pojištění proti blbosti. Některé pojišťovny jej nabízí zdarma jako doplněk k majetkovému pojištění.

Pojištění domácnosti a nemovitosti – znáte rozdíl?

K nejčastějším chybám při výběru pojistného produktu patří záměna dvou samostatných pojištění majetku. Spousta Čechů stále nemá jasno v rozdílu mezi pojištěním domácnosti a nemovitosti – většinou je pokládají za jeden a ten samý typ pojištění nebo netuší, co jednotlivé varianty kryjí.

Někteří zájemci o majetkové pojištění se zase domnívají, že se pojištění nemovitosti týká rodinných domů a pojištění domácnosti, bytů. Ve skutečnosti jsou obě varianty určeny pro oba druhy nemovitostí.

Čtěte také:  Co s balkónovými květinami o dovolené?

Zatímco pojištění nemovitosti kryje škody způsobené na stavbě a jejích součástech, pojištění domácnosti chrání vybavení a cennosti. Co přesně je předmětem pojištění, v praxi samozřejmě záleží na podmínkách konkrétního produktu. Některá pojištění mohou zahrnovat položky, které u jiných nenajdete; jiné naopak mohou chybět.

Pozor na podpojištění

Výše pojistného obvykle odpovídá hodnotě majetku. Pojistník dostane odškodnění v plné výši pouze za předpokladu, že majetek pojistí na odpovídající částku. V případě tzv. podpojištění (pojistná částka je nižší než hodnota majetku) pak pouze poměrnou část. Nechcete-li riskovat, že při změně hodnoty majetku (např. po stavebních úpravách apod.) zapomenete aktualizovat smlouvu, sjednejte si pojištění u ERGO pojišťovny. Jako jediná vypočítává pojistné na základě obytné plochy a nikoliv hodnoty majetku. K pojištění domácnosti Bezpečný domov PLUS navíc zdarma získáte i praktické pojištění proti blbosti.

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner