Vypěstujte si vlastní zeleninu na balkóně. Vyzkoušejte vysoký záhon z palety nebo závěsné systémy

Není nad sluncem provoněné jahody a čerstvé ředkvičky ještě špinavé od hlíny. Takto okamžitě po ruce můžete mít i řadu další zeleniny. Není to problém, i když bydlíte ve městě a nemáte vlastní zahradu.

Zájem o urban gardening rychle narůstá

Urban gardening je nový trend, který umožňuje pěstování rostlin uprostřed města. A nemusí jít pouze o květiny, pěstovat můžete také ovoce, zeleninu nebo bylinky. Urban gardening zakládají a spravují sami obyvatelé. Je tu pro všechny, kteří touží vypěstovat své vlastní plodiny a chtějí do betonových ulic vnést trochu života a svěžesti.

Jak pěstovat zeleninu na balkóně?

Vlastnoručně vypěstovanou zeleninu, bylinky či ovoce si můžete dopřát, i když bydlíte ve městě a nedisponujete zahradou. Nejjednodušší je využít k tomu vlastní balkon nebo terasu. Pro malé prostory je potom ideální vertikální pěstování. „Vyberte si zeď natočenou ke slunci a na ni upevněte květináče směrem do výšky. Využijte závěsné systémy nebo si záhon vyrobte z europalet. Při zařizování nepodceňte správnou velikost květináče a sazenic vhodných pro tento druh pěstování,“ doporučuje David Benda, odborník z oddělení zahrad v projektových marketech Hornbach.

Na parapet spíše bylinky

Nemáte balkon? Nezoufejte. Zeleninu a bylinky můžete pěstovat klidně i na parapetu. Omezený prostor si však žádá přesnější plánování. Proto si nejprve promyslete, jaké rostliny chcete zasadit a kolik místa budou potřebovat. Na okna se hodí samozavlažovací květináče. Pro převislé druhy volte závěsné nádoby nebo ty, které snadno připevníte na okenní parapet.

Máte nevyužívaný vnitroblok?

Bydlíte v domě s nevyužitým vnitroblokem? Dohodněte se s ostatními nájemníky a využijte společný prostor na zahradničení. Vlastní květináče si jednoduše vyrobíte z desek a palet. Vypěstujete tak nejen více zeleniny, ale možná i nová přátelství.

Komunitní zahrady nabízejí prostor k pronájmu

Vždy jste toužili mít zahradu, ale osud vás zavál na panelákové sídliště? Nevěste hlavu. Trendem posledních let jsou tzv. komunitní zahrady, které vznikají ve větších městech. Pronajmete si svůj plac a dle libosti na něm můžete pěstovat květiny, zeleninu, ovoce nebo bylinky. Ani komunitní zahrady ale nejsou jen o pěstování rostlin. Jejich cílem je nabídnout lidem nový způsob trávení volného času a také cestu, jak navázat dobré vztahy.

Čtěte také:  Jak vybírat svítidla do domácnosti

Jak si vyrobit vysoký záhon z palety?

1. Nejprve si připravte potřebný materiál. Nařízněte si ho sami pomocí okružní pily či děrovky, využít můžete i náš přířezový servis.

Topolová překližka: 3 ks v rozměru 1 100 x 100 mm

Deska: 2 ks nařezat na 600 mm

Překližka se sítotiskem: 6 ks v rozměru 400 x 100 x 21 mm

2. Nejprve odstraňte střední desky z přední i zadní strany. Pokud plánujete vysoký záhon opřít zadní stranou o zeď a květináče budete mít umístěné pouze z přední strany, odstraňte pouze jednu desku zepředu.

3. Předvrtejte dřevěné přířezy 400 x 100 x 20 mm. Poté je můžete přišroubovat jako dno jednotlivých polic s rostlinami, a to pomocí šroubů 3,5 x 35 mm.

4. Pro označení jednotlivých polic s rostlinami přišroubujte dřevěné přířezy 1 100 x 100 mm. Jejich řezné hrany doporučuji nejprve zapečetit lodním lakem.

5. Paleta potřebuje kvůli své hmotnosti stabilní základ. Sešroubujte zespodu obě nařezané desky tak, aby na obou stranách přečnívaly stejnou částí. Zde předvrtejte otvory pro šrouby a přišroubujte pomocí šroubů 4,5 x 60 mm.

6. „Vysoký záhon nyní postavte a osaďte truhlíky. Rostliny bažící po světle by měly být umístěny nahoře, zatímco stínomilné rostliny dole. Tím pro ně vytvoříte ideální podmínky,” radí David Benda z Hornbachu.

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?