Vybíráte čističku vzduchu? Na tyto čtyři věci se zaměřte

V jarních a letních měsících nastává alergická sezóna, která dokáže potrápit řadu lidí. Až 30 % světové populace trpí alergickou neboli sennou rýmou. K tomu navíc vzduchem poletuje spousta dalších škodlivin. A zvláště v období pandemie si mnoho lidí uvědomilo, že zdraví je na prvním místě a kvalita vzduchu, který dýcháme, je nezbytná pro naši dobrou kondici. Na co se ovšem zaměřit při výběru čističky vzduchu a podle jakých parametrů zvolit tu pravou? 

Zatímco znečištění ovzduší venku ovlivňujeme mnohem hůře, to vnitřní je zcela v našich rukou. Zvláště pro alergiky je důležité, aby je zbytečně nedráždily alergeny a také domácnosti se zvířecími mazlíčky a dětmi by se měly mít na pozoru. Až 50 % dětí totiž vykazuje citlivost na alespoň jeden běžný alergen. Čistička vzduchu se tedy může stát účinným řešením k odstranění alergenů, jako je pyl, srst zvířat, prach, úlomky a výkaly roztočů ze vzduchu. Na trhu je celá řada přístrojů a vyznat se v různých parametrech pak může připomínat bloudění labyrintem. Zeptali jsme se proto vědeckého pracovníka společnosti Dyson Tima Jonese, jaké rady by nám doporučil při výběru čističky vzduchu v alergické sezóně. 

Chtějte vícestupňovou filtraci

Pokud je vaší nejvyšší prioritou odstranění alergenů, není třeba o filtraci HEPA vůbec diskutovat. Filtry HEPA H13 zajišťují vysoce účinné odstranění částic o velikosti pouze 0,1 mikronu.

Plyny jako NO2 a těkavé organické sloučeniny mohou do domu pronikat zvenčí nebo být výsledkem činností vykonávaných uvnitř, jako je vaření a úklid čistícími prostředky. Filtr z granulí s aktivním uhlím má velkou plochu, která tyto plyny rychle absorbuje. Určitě se snažte používat kombinovanou HEPA a uhlíkovou filtraci, která zachytí znečištění částicemi i plyny.

Filtrace by měla být dokonale utěsněná

Současné normy pro testování filtrů měří zachycování znečišťujících látek v testu prováděném pouze s filtrem. Jenže je důležité si uvědomit, že filtr je součástí celého přístroje. Je-li přes špatně utěsněný filtr vedeno velké množství vzduchu, může ho znečistěný vzduch obejít a uniknout zpět do místnosti.

Čtěte také:  Jak vybírat svítidla do domácnosti

Stejně důležité jako vysoký průtok vzduchu je tedy dokonalé utěsnění filtrační soustavy. Bez utěsněného filtru a dobře navržených cest proudění by vzduch mohl filtr obcházet drobnými netěsnostmi. Proto jsou například filtry Dyson vybaveny přesnými 360stupňovými pryžovými těsněními, která zajišťují správné utěsnění uvnitř přístroje. 

Výkonná distribuce vzduchu vyčistí celý prostor

Většina lidí očekává, že čistička vzduchu se postará o celou místnost, ale testování podle průmyslových norem probíhá v malé laboratoři o objemu 27 m3 – což je mnohem menší prostor než průměrný obývací pokoj. Tyto výsledky se pak použijí ke stanovení doporučené velikosti místnosti, a to pouze na základě teoretické rovnice.

Proto je důležitá výkonná distribuce čistého vzduchu, zajišťující rovnoměrné vyčištění celé místnosti. Bez ní by si čistý vzduch mohli užívat pouze lidé sedící přímo vedle čističky, a ne ti na jejím druhém konci.

Inteligentní snímání a automatický režim

Znečištění interiéru může být neviditelné, proto je těžké zjistit, kdy se úrovně zvyšují. Při výběru čističky proto zjistěte, zda vámi vybraný přístroj dokáže v automatickém režimu inteligentně reagovat na detekci znečištění. Jakmile je místnost čistá, vypne se a je připraven řešit budoucí zhoršení stavu. Spotřebič tedy běží pouze tehdy, kdy je to nutné, což pomáhá regulovat spotřebu energie, hlučnost a optimalizovat životnost filtru.

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner