Vyberte si to nejvhodnější osvětlení do celého bytu

Dny se zkracují a my stále častěji saháme po spínačích na světla a lampy. Máte však svůj domov osvícený správně? Osvětlení či spíše jeho nedostatek nebo nás velmi ovlivňuje. Má vliv jak na náš zrak, tak i na celkovou náladu. 

Osvětlení kuchyně

Každá místnost v domácnosti bude vyžadovat jiný druh osvětlení. Začneme tam, kde se při práci prakticky bez umělého světla neobejdeme, tedy v kuchyni. Dobré osvětlení potřebujeme nejen k přípravě pokrmů, kdy hrozí drobná poranění a úrazy, ale i k tomu, abychom správně posoudili kvalitu vybraných potravin. Dávno už nemáme v kuchyni jedno centrální osvětlení. Proti němu nelze nic namítat, protože je důležité pro celkovou hladinu světla v místnosti. K osvětlení pracovní plochy bude nejlépe vyhovovat například LED osvětlení, které se barevností bude podobat dennímu světlu. Je tu možné použít i zapuštěné bodovky nejlépe s možností regulace směru. Důležité je samostatné osvětlení nad plotýnkami varné desky. To často řeší moderní digestoře. Centrální zdroj by měl mít teple bílou barvu světla. Jestliže máme v kuchyni jídelní kout, i ten si zaslouží samostatné světlo. Mělo by tvarově, a především barevností světla odpovídat centrálnímu osvětlení.

Jak na správné světlo v obývacím pokoji

Obývací pokoj mívá spoustu zákoutí, v nichž dobře vybraným osvětlením můžeme navodit příjemnou atmosféru. Tady se můžeme obejít bez centrálního osvětlení, takzvaného orientačního. Někdy se sice může hodit například při hledání zakutáleného předmětu, ale nemusíme ho však vůbec využívat, jestliže máme dostatek samostatně ovládaných stropních či nástěnných svítidel, popřípadě stojanových a stolních lamp. Hlavní světla by měla mít teple bílou barvu. Nemusejí svítit přímo, lze využít odrazu od stropu či stěn. V tom případě musíme počítat s tím, že barevná výmalba ovlivní i barevnost osvětlení.

Čtěte také:  Jak vybrat kvalitní sedačku, aby dobře sloužila řadu let

Lampičky a světla v ložnici

Osvětlení ložnice mívá jednoduché řešení. Orientační světlo by mělo mít nažloutlou barvu; důležitější však bude možnost regulovat jeho intenzitu, nejlépe pomocí dálkového ovládání třeba přes aplikaci v mobilu. Ideální umístění lampičky používané pro čtení je za hlavou, protože její umístění na nočním stolku nás odsoudí ke čtení na jednom boku. Řešením může být i rameno na níž se může světlo ohybovat, či otočné rameno.

Nezapomínejte na koupelnu a chodbu

Když se zaměříme na ostatní prostory v bytě, tak v koupelně musejí svítidla splňovat odpovídající normy pro jejich užití ve vlhkém prostředí. Samozřejmostí je centrální osvětlení, u zrcadla pak doplněné nástěnnými svítidly po obou stranách. Pro potřeby líčení by jejich barevnost měla odpovídat dennímu světlu. Svítidlo na WC stačí jedno, a to buď nade dveřmi, nebo na stropě. Jestliže za sebou tato místnost ukrývá prostor se stoupačkami, můžeme použít světlo nástěnné, třeba jen s vlastním zdrojem energie, protože ho nebudeme používat často. Chodba, předsíň a podobné místnosti mívají také jedno centrální světlo. To by mělo být takové intenzity, aby se příliš nelišilo od osvětlení místnosti, odkud do chodby vstupujeme, jinak bude přechod nepříjemný.

0 Comments

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?