Vedro v bytě? Máme šest tipů, jak teplotu snížit!

Máte také pocit, že byste nejraději bydleli v ledničce? Při každém otevření dvířek cítíte ten nádherný chlad… Jak je na tom váš byt? Pro většinu z nás to v těchto dnech není místo, kde bychom rádi pobývali. Přitom bychom doma mohli mít minimálně o několik stupňů méně. Kde nastávají ty největší prohřešky týkající se přehřívání bytů a jak se jim vyvarovat?

Tepelnou izolaci oceníte i v létě

Možná vás to překvapí, ale i v létě oceníte zateplený dům. Tepelná izolace nás totiž nechrání pouze před nízkými teplotami v zimě, jak se o tom nejčastěji hovoří. Její izolační vlastnosti oceníme i v létě, kdy tepelná izolace funguje na opačném principu a nepustí tolik tepla dovnitř bytu. Důležitá je ovšem správně zvolená tloušťka fasádního izolantu. U fasádního pěnového polystyrenu se bavíme o účinné minimální síle 12-15 cm,“  vysvětluje Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR.

Nepouštějte sluneční paprsky skrz okno

Nejvíce slunečních paprsků do bytu prostupuje oknem. Vhodné řešení spočívá v zaclonění před nebo za skleněnou výplní oken. „Jako nejefektivnější varianta se ukazují systémy, které jsou instalovány vně domu, protože eliminují působení slunce už při vstupu do objektu. Při zakrytí oken zejména materiály s odrazivou povrchovou úpravou se část slunečního záření včetně tepelné složky vrací do okolního prostředí,“ radí Lubomír Valenta, marketingový manažer společnosti Lomax.

Regulujte průnik slunce pomocí žaluzií

Kromě rolet představují efektivní stínící prvek také venkovní žaluzie. Ty umožňují plynulou regulaci přirozeného osvětlení v domě a současně pomáhají zajistit příjemné klima i během velmi slunečných dnů. Nastavení správné úrovně žaluzií nevyžaduje ruční ovládání, naopak se stále více používají elektrické pohony. Nejde však pouze o komfort při užívání. Venkovní žaluzie vybavené čidly reagujícími na slunce a povětrnostní podmínky pomohou také snižovat náklady na chlazení i vytápění budovy.

Čtěte také:  Jak se bránit neodpovídající výši záloh na elektřinu a plyn

Řešením jsou také fólie

Pro větší skleněná okna, např. francouzská okna se více než rolety a žaluzie hodí protisluneční fólie. Protisluneční okenní fólie dovedou odrážet až 80 % slunečního záření a tím nepropouštět do interiéru nechtěné horko. Jejich funkce je přitom odlišná v zimě a v létě. V zimě zvyšují tepelně izolační schopnosti ve smyslu pronikání tepla zevnitř ven, v létě fungují přesně naopak a brání přehřívání interiéru. Navíc tyto fólie snižují riziko zranění rozbitým sklem (sklo se nevysype). Údržba oken je naprosto stejná jako u oken bez folie. Velkou výhodou je také snadná aplikace fólie na kterékoliv okno.

Klimatizace v domácnosti

Pro většinu lidí je prozatím klimatizace spojená pouze s veřejnými budovami a nákupními středisky. Vnímáme ji jako prostředek k udržení příjemné teploty, když i do Česka přijdou vedra. Poslední dobou se však stává součástí běžných domácností. Za zmínku rozhodně stojí i fakt, že se dá klimatizací jak chladit tak topit. Požívat klimatizaci k pravidelnému topení se však příliš nedoporučuje. Jednak kvůli nadměrnému zatížení přístroje a jednak proto, že běžné způsoby jsou z ekonomického hlediska výhodnější.

Snažíte se ve vedru větrat? Chyba!

Pokud se nemůžeme spolehnout na svěží větřík, při vysokých teplotách nevětrejme. Pokud k zavřeným oknům ještě zatáhneme žaluzie, ještě více zabráníme průniku horkého vzduchu dovnitř bytu. Větrejte v době, kdy venku poklesne teplota.

3komentáře
 1. Pijáček 11 měsíci staré

  “Požívat klimatizaci k pravidelnému topení se však příliš nedoporučuje. Jednak kvůli nadměrnému zatížení přístroje a jednak proto, že běžné způsoby jsou z ekonomického hlediska výhodnější.”
  Co to píšete za nesmysly, inverterová klimatizace má raději dlouhodobý provoz než časté vypínání a zapínání a s tím spojené proudové rázy, chladnutí oleje v kompresoru atd. A naopak topení klimatizací patří k těm nejúspornějším způsobům vytápění a přitápění. Nízká cena, rychlá návratnost.
  Nebo jaké myslíte, že je topení “z ekonomického hlediska výhodnější”?

 2. Michal 11 měsíci staré

  Souhlas s panem Pijáčkem, běžným způsobem vytápění, které je levnější než topit klimatizací, možná autor myslel topení tuhými palivy 🙂

  Klimou jsme topili minulou zimu v bytě 3+1, 75m2. Předchozí 2 zimy jsme topili v krbových kamnech dřevem (ano, máme v bytě krb) a přitápěli el.přímotopy. Účet za el.energii se topením klimou ještě snížil(vodu ohříváme bojlerem, na elektriku máme i sporák a troubu) a platíme za elektřinu 1390Kč měsíčně. Naši sousedi v bytovce topí buďto plynem nebo přímotopy a platí 2-3x tolik. A to nemluvě o tom, že topení odpadním teplem z elektrárny, kterou máme 5km bylo prý ještě dražší než plyn…

  • Pijáček 11 měsíci staré

   Zdravím Vás pane Michale, jestli myslíte (jako autorka asi), že topení tuhými palivy vyjde levněji, tak si to zkuste. Jedna tuna palivového dřeva vychází na cca 5000,-Kč, podobně jsou na tom peletky, trochu níže je uhlí. K tomu si započítejte účinnost kotlů a účinnost spalování a dojdete k tomu, že to levnější není.
   Já topím klimatizací 8 let a stejně dlouho ohřívám i vodu v bojleru 200l s vestavěným TČ. Dodavatelem tepla pro ohřev vody je vzduch ve sklepě.
   Takže levnější topení než klimatizací je topení kradeným dřevem :-).

Reagovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Přihlásit s uživatelskými údaji

Zapomněli jste heslo?