V dílně na pohodu i v zimě. Poradíme, jakými topidly si zatopit

Garáž, ve které parkujete auto, se nedoporučuje soustavně vytápět. Zejména v zimě totiž změna teplot urychluje korozi aut. Co ale dělat, když je součástí garáže i dílna, ve které kutíte i přes zimu? Naštěstí je k dispozici celá řada topidel, která prostor efektivně vytopí, a přitom jejich provoz nezruinuje vaši peněženku.

Abyste v garáži/dílně nezmrzli

Na rozdíl od obytných prostor nevyžaduje garáž soustavné vytápění, které by se vám kvůli nižší frekvenci využití stejně nevyplatilo. Proto je důležité topit takovými topidly, která v krátké době místnost vyhřejí na požadovanou teplotu.

Topení do garáže podle typu napájení

Při výběru hraje důležitou roli typ napájení. S jakými topidly se můžete setkat:

 • Naftová topidla – řadí se mezi nejvýkonnější zdroje tepla, ale je potřeba počítat s tím, že produkují velké množství naftových spalin, proto je nutné odvětrávání. Navíc je potřeba naftu doplňovat.
 • Plynová topidla – vyžadují připojení na přípojku zemního plynu nebo propan-butanovou láhev. Mají vysoký výkon a vzduch rychle ohřejí, ale produkují spaliny a spotřebovávají kyslík, takže je nutné pravidelně větrat.
 • Elektrická topidla – pro svůj chod vyžadují přítomnost zásuvky. Jejich výhodou je, že neprodukují žádné spaliny a nespotřebovávají kyslík. Snadno se přenášejí a v létě je některé modely možné využívat jako domácí ventilátory.

Vytápění pomocí elektrických topidel

Do dílen a garáží se nejlépe hodí elektrická topidla. Jaké jsou jejich výhody?

 • Tichý chod,
 • neprodukují žádné spaliny,
 • nespotřebovávají kyslík,
 • snadno se přenášejí,
 • mohou mít multifunkční využití.

Kromě toho jsou elektrická topidla dostupná v celé řadě provedení. Záleží tedy jen na vašich požadavcích.

Horkovzdušná topidla

Jedná se o elektrická topidla s ventilátorem. Fungují tak, že zespodu nasávají studený vzduch, který se ohřeje v topném tělese, a pomocí ventilátoru rozvádí do okolí. Hodí se jak pro vytápění větších, tak menších prostorů. Vše záleží na typu topidla, a především na jeho výkonu. V závislosti na provedení a výkonu je pro vytápění či vysoušení ocení také malíři, zedníci, instalatéři nebo obkladači. Počítejte s tím, že ventilátor víří prach, proto se tento výrobek nehodí do příliš prašného prostředí.

2 3
Horkovzdušná topidla teplo produkují ihned. Zdroj: ventilatory.cz

Výhodou teplovzdušných ventilátorů je přijatelná pořizovací cena (která se odvíjí mimo jiné od výkonu), ale také nízká hmotnost, díky které je můžete snadno přenášet. Z tepla se přitom můžete těšit prakticky ihned po stisknutí tlačítka. Každý kutil rozhodně ocení tichý provoz horkovzdušných topidel a pojistku proti přehřátí. Některé modely disponují i zabudovaným pokojovým termostatem. Především pro průmyslové objekty se hodí teplovzdušné ventilátory s možností nastavení náklonu, díky kterému můžete ohřev směrovat.

Čtěte také:  Chystáte si koupit televizi? Těchto pět věcí by určitě měla mít!

Na trhu můžete narazit na dva typy horkovzdušných ventilátorů, které se od sebe liší materiálem topných těles. První typ disponuje běžnými železným topidlem, druhý keramickým. U keramického se přitom můžete těšit z vyššího topného účinku.

Mnohé teplovzdušné ventilátory do zásuvky je možné využívat také jako ventilátory bez ohřevu. Tato funkce se vám bude hodit především v létě. Možná je i regulace výkonu v několika stupních.

Konvektory

Pracují na podobném principu jako horkovzdušná topidla. Zespodu nasávají studený vzduch a do okolí vypouští vzduch teplý. Mohou být vybaveny ventilátorem pro efektivnější vytápění. Mezi jejich výhody patří snadná mobilita, rychlý ohřev, vysoký výkon a jednoduchá instalace. Bývají vybaveny termostatem i časovačem.

Keramická topidla

Keramická topidla jsou do garáže poměrně designovou záležitostí. Produkují teplo, které se podobá příjemnému sálavému teplu z krbu. Vydávané teplo topidla sama akumulují, ale také jím zahřívají okolní předměty, od kterých se ohřívá vzduch v místnosti. Těšit se můžete na tichý chod, nižší spotřebu energie a bezprašný provoz. Je možné jimi plnohodnotně nahradit ústřední topení. Spíše, než do dílny se hodí jako přímotop například do koupelny.

3 2
Keramická topidla jsou spíše designovou záležitostí. Zdroj: ventilatory.cz

Infrazářiče

Podobně jako keramická topidla vyzařují sálavé teplo. Pracují však na jiném principu. Wolframová vlákna, která se zahřívají, produkují krátkovlnné teplo, které se podobá slunečním paprskům. Teplo tedy nejdříve ohřeje předměty a až poté vzduch. Při topení infrazářičem budete mít pocit, jako byste stáli na slunci. Podle provedení je možné je nainstalovat na stěnu, ale k dostání jsou také se stojanem. Hodí se spíše pro krátkodobé vytápění, jelikož mají vyšší spotřebu.

Olejové radiátory

Podobají se klasickému ústřednímu topení, a to jak vzhledem, tak technologií. Žebrování je vyplněno akumulačním olejem. Teplo se do prostoru uvolňuje i po vypnutí radiátoru. Vzhledem k tomu, že nevíří prach a nevysouší vzduch, jsou vhodné i pro alergiky. Bývají vybaveny termostatem.

Na co myslet při výběru

Ať už se rozhodnete pro elektrický horkovzdušný ventilátor, infrazářič či jiný typ z výše jmenovaných topidel, vždy byste při výběru měli brát zřetel na několik základních parametrů. Jedná se o:

 • topný výkon,
 • spotřebu,
 • rozměry a hmotnost,
 • materiál a design,
 • funkce.
Čtěte také:  Přichází další vlna přechodu na DVB-T2. Kterých krajů se dotkne?
4 2
Topidlo by mělo být natolik výkonné, aby vyhřálo celou dílnu.

Topný výkon

Topný výkon volte podle velikosti a izolačních vlastností místnosti. Důležité je znát tepelné ztráty prostoru a podle toho vybrat takový výkon, který prostor vyhřeje na požadovanou teplotu. Obecně platí, že čím vyšší výkon zvolíte, tím rychleji dojde k vyhřátí. Vyšší výkon je vhodný pro velké prostory.

Spotřeba

Spotřeba je hodnota, která úzce souvisí s výkonem. Obecně platí, že čím výkonnější elektrické topidlo si pořídíte, tím vyšší bude jeho spotřeba energie. Přesnějším parametrem vám bude příkon, který označuje energetickou náročnost topidla za určitou dobu.

Rozměry a hmotnost

Abyste sáhli po správném výrobku, změřte si nejdříve místnost, do které jej chcete umístit. U přenosných a závěsných modelů je velikost rovněž důležitá. Hmotnost hraje zásadní roli především u přenosných topidel.

Materiál a design

Vzhled, na kterém se podepisuje i výrobní materiál, je pro výběr elektrického topidla do garáže či dílny spíše druhotnou záležitostí. Důležitý je ve chvíli, kdy si topidlo vybíráte do interiéru.

Funkce

Topidla jsou obvykle vybavena několika funkcemi, které zpříjemňují ovládání, ale také dbají na bezpečnost. Jedná se zpravidla o:

 • možnost regulace výkonu,
 • termostat,
 • rychlé zahřátí,
 • pojistka proti zamrznutí,
 • pojistka proti přehřátí,
 • pojistka proti převrhnutí.
 • dálkové ovládání.

Co na spojení garáže a dílny říkají předpisy

Podle stavebních a protipožárních předpisů může garáž a dílna fungovat pouze jako dva oddělené prostory. V praxi však toto rozdělení příliš často nefunguje, a proto je nutné co nejvíce dbát o bezpečí své i svého okolí.

Přestože v předpisech o požární ochraně nenajdete informace týkající se přímo vytápění garáží, je vhodné se držet povinností, které stanovují v otázce toho, jak zacházet s tepelnými spotřebiči a hořlavými či požárně nebezpečnými látkami.

Požární ochraně se věnuje zákon č. 133/1985 Sb., který uvádí, že by si osoby pracující v dílně měly počínat tak, aby nedošlo k požáru, a to zejména tehdy, pokud využívají tepelné, elektrické, plynové a jiné spotřebiče. Zároveň zmiňuje také opatrnost při používání hořlavých látek. V případě, že by se osoba chovala nezodpovědně, může dostat pokutu až ve výši 25 000 Kč.

Vyhláška o požární prevenci § 44 říká, že v garáži pro osobní automobily můžete ukládat pouze 40 l pohonných hmot a v garážích pro nákladní automobily 80 l pohonných hmot. Ty přitom musejí být v nerozbitných přenosných obalech. V garážích se nesmí skladovat hořlavé nebo hoření podporující plyny.

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner