Úmorné vedro v podkroví? Vystavte mu stopku!

Příjemné letní paprsky se pro obyvatele podkrovních místností mohou stát prokletím. Prostory pod střechou se totiž ve slunečných dnech snadno promění ve výheň, kde se nedá vydržet. Není však nutné každoročně trpět, jakmile venkovní teploty začnou strmě stoupat. Díky těmto tipům můžete udržet příjemné klima i v horkých měsících.

Stínění poskytne chládek

Pravidlo číslo jedna: Nepouštějte paprsky do svého domova! Zejména v místnostech orientovaných jižně a západně může sluneční svit zahřát interiér na vysokou teplotu. Nezastíněné okno propouští až 88 % slunečního záření, které se dále odráží od nábytku i stěn. Proto je vhodné zvolit kvalitní stínění. Nejúčinnější je to exteriérové, které dokáže odrazit až 80 % paprsků a tím zachovat v interiéru příjemný chládek. „K zastínění větších oken se nejlépe hodí lamely ve tvaru „z“, naopak, majitelé bytů ocení žaluzie s lamelami ve tvaru písmene „s“, protože vytvářejí v uzavřeném stavu účelnou a elegantní celistvou plochu. Zajímavou „vychytávkou“ venkovních žaluzií je dvojité naklápění lamel. Dolní částí si klidně zastíníte televizi nebo počítač a horní částí proniká dostatek světla,“ vysvětluje Jan Žižlavský z opavské společnosti ISOTRA zaměřené na stínicí techniku. Zároveň dodává, že stále oblíbenější jsou také screenové rolety. Díky jemné perforaci umožňují pohled ven, ale zároveň mají schopnost odrazit či pohltit takřka veškeré přímé i rozptýlené sluneční záření. „Tím vznikne příjemné šero umožňující běžné domácí činnosti. Na růstu vnitřní teploty se propuštěné světlo prakticky neprojeví. Tok energeticky vydatného slunečního záření tedy screeny zastaví ještě před oknem a okno není přímo ohříváno,“ dodává specialista.

Čistý a chladný vzduch

Pryč jsou doby, kdy se ochlazoval přehřátý vzduch v interiéru věšením mokrých ručníků, rozestavěním nádob se studenou vodou nebo rozstřikováním vody v rozprašovači po místnosti. Kromě toho, že se jedná o poněkud nepraktické řešení, může přílišná vlhkost způsobovat také plísně. Ideální nejsou ani hojně používané větráky, které po pokoji rozvíří nečistoty, včetně alergenů. Sofistikovanější řešení představují čističky vzduchu, jež v sobě kombinují ventilátor, takže udržují příjemné klima a zároveň zbavují ovzduší nečistot. Příkladem je Dyson Pure Hot+Cool, který dokáže automaticky odstranit plynné škodliviny a 99,95 % alergenů a nečistot z ovzduší od velikosti 0,1 mikrometru, ale zároveň udržuje nastavenou teplotu v místnosti, takže v parných dnech slouží jako ventilátor. Pomocí oscilace a technologie Air MultiplierTM vyfukuje do místnosti dlouhý proud pročištěného vzduchu.

Čtěte také:  Letnění dokáže s vašimi pokojovkami zázraky

Bez přehřívání

V létě raději vsaďte na čerstvé saláty a minutky, než na dlouhé pečení a vaření, které vzduch uvnitř místnosti oteplují. Snažte se, aby plotna či trouba byly puštěné jen sporadicky. Pozor: Tepelným zdrojem může být také televize či monitor! Pokud budete větrat, je lepší vytvořit průvan, díky kterému vzduch cirkuluje. Když totiž v parném dni pouze otevřete okno, vpouštíte si do útrob domova ještě větší horko. To je také důvodem, proč větrat spíše v ranních či večerních hodinách a naopak se otevírání oken vyhnout mezi 13. a 15. hodinou, kdy v létě teploty dosahují vrcholu.

Nepřehánějte to s klimatizací

S možností přehřívání podkrovních prostorů je ideální počítat již při přípravě stavebního projektu domu a zajistit dobrou tepelnou izolaci, správné větrání střešního pláště a přizpůsobit také střešní krytinu, aby pohlcovala méně tepla (světlá a lesklá paprsky odráží). Zároveň při projektování je vhodné myslet na možnost zavedení klimatizace. Alternativou je pak mobilní klimatizace, kterou lze pořídit i dodatečně. Dávejte ale pozor – příliš klimatizované prostory mohou způsobit zdravotní problémy jako je chrapot, rýma, angína, zhoršení alergie anebo syndrom suchých očí. „Zejména při dlouhém pobytu v klimatizovaném prostoru a při namáhavých činnostech, jako je práce s počítačem, dochází často k osychání povrchu oka – spojivky a rohovky. Náchylnější bývají oči, které mají sníženou schopnost tvorby slz či zhoršenou kvalitu slzného filmu. V klimatizovaných prostorech očí pálí, pacienti často popisují pocit  písku v očích a paradoxně dochází i ke zvýšenému slzení očí. U očí s alergickými záněty spojivek může dojít v klimatizovaných prostorech ke zhoršení alergických projevů, jež se projevují zejména svěděním očí,“ uvádí MUDr. Jana Mikšovská z Oční kliniky NeoVize. Při používání klimatizace je vhodné používat tyto důležité zásady: Rozdíl mezi teplotou v klimatizované místnosti a okolní teplotou by neměl překročit 5 °C a klimatizační jednotku udržujte v dobrém hygienickém stavu.

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner