Úklid sněhu z chodníků

Jakmile napadne sníh nebo se objeví náledí, vzápětí jsou zde diskuse ohledně povinnosti úklidu chodníku nebo cesty. Neschůdné chodníky každoročně trápí většinu obyvatel, a to jak v místě bydliště, tak i při nejrůznějších pochůzkách.

Na čí straně je povinnost úklidu sněhu z chodníků a dalších míst?

Chodník je podle zákona součástí stavby komunikace, případně samostatnou stavbou, jež je součástí pozemku, na kterém se nachází. Protože je mnoho chodníků v městech a obcích právě v jejich vlastnictví, patří mezi jejich povinnosti zajistit odklizení sněhu či zmírnění závad ve schůdnosti. Odpovědnost v tom případě má obec

Komu chodník patří?

Jinak je to ale u chodníku k domu. Za tento chodník naopak odpovídá jeho vlastník. Což může být také obec, ale často tomu tak není. Nejčastěji to bývá soukromý majitel, firma nebo instituce, SVJ nebo bytové družstvo.

Nejen schody do domu, ale také bezprostřední prostor před vstupem do něj, jsou plně v odpovědnosti majitele objektu. Jedná se o prostor, se kterým se dostane osoba při východu z objektu poprvé do kontaktu. A ten musí být uklizen tak, aby byl bezpečný a zbavený sněhové pokrývky a náledí.

Stal se vám na neudržovaném chodníku úraz?

Při zimních kalamitách každoročně zůstává mnoho chodníků bez údržby. Pokud jste se zranili, je vhodné je stav chodníku zdokumentovat. Zapište si také čas, kdy ke škodě došlo, pokud možno zajistěte svědky, ideálně si na ně vezměte kontakt pro další komunikaci. Pokud jsou škody na majetku nebo na zdraví vážnější, neopomeňte přivolat policii, která o události vyhotoví oficiální záznam. Škodu pak bezodkladně nahlaste pojišťovně.

1 komentář u „Úklid sněhu z chodníků“

  1. Docela jsem se pobavil, neznám jediný panelák na sídlišti který by vlastnil chodník.
    V rámci privatizace nevlastníme ani pozemky pod balkóny a lodžiemi, o chodníčku okolo domu nemluvě. Ale na zateplení 15 cm polystyrénem máme smlouvu s městem …
    Takže pozemky jsou města, úklid má dělat město a to má pojistku …

    Odpovědět

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner