Tři chyby při čištění zrcadel, kterých se často dopouštíme

Vyleštění zrcadla, tak aby zůstalo beze šmouh, dá někdy pořádně zabrat. Často sáhneme po osvědčených babských metodách nebo zvolíme čisticí prostředky, které nejsou na zrcadla vhodné. Výsledkem je zbytečně obtížná práce s nevalným výsledkem. Hrozí však i nevratné poškození zrcadla. Jak vyčistit zrcadlo bez chyb?

Příliš vody

Ošetřování zrcadel čistou vodou je sice žádoucí, ale pozor na její přílišné množství. Po umytí zrcadlo vždy rychle a důkladně osušte, především jeho hrany, aby se nedostala do zrcadla ze stran voda a nepoškodila ho. Doporučuji určitě vyzkoušet čištění zrcadel na sucho. Samozřejmě za využití k tomu určených pomocníků, které zrcadlo šetrně vyleští. Existují tzv. čistící vaty na leštění zrcadel, které si s nečistotami poradí poměrně snadno a rychle i bez vody.

Leštění zrcadla novinami nebo papírem

Rady s použitím novin na vyleštění zrcadel jsou celkem rozšířené, avšak ne každé zrcadlo takovou péči vydrží. Hrany pomačkaného papíru jsou poměrně ostré a hrozí poškrábání zrcadla. Zrcadla proto ošetřujte ideálně pomocí bavlněného hadříku nebo za použití textilie z mikrovlákna. V případě, že použijete vodu, vždy rychle a důkladně vysušte hrany zrcadla.

Používání přípravků na čištění skel

Riziko mohou představovat i chemické prostředky, které jsou určeny k čištění oken. Mohou totiž obsahovat sloučeniny na bázi chlóru, který může nevratně poškodit zrcadlo. „Pokud je čisticí prostředek na skla obsahující chlór ponechán příliš dlouho v kontaktu s hranou zrcadla, může způsobit závadu známou jako “černá hrana“. Tedy okraje zrcadla mohou zčernat a taková reakce je nevratná,“ upozorňuje Lucie Hronová ze společnosti Amirro.

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?