Tichý společník energetické krize. Plísně milují vlhko i chlad a ovlivní život nejen alergikům

Stažené topení a utěsněná okna. I to je výhled některých domácností na nadcházející zimu. Podobné úpravy tepelných návyků mohou přinést momentální pocit úspory a snížit nedoplatek na energiích, kromě toho jsou ale často pozvánkou pro plísně. V jakém prostředí se jim daří, čím jsou nebezpečné a jak proti nim bojovat, radí Michal Závacký z portálu ProAlergiky.cz.

Studené zdi a vlhké místnosti         

Raketový růst cen energií už řada obyvatel pocítila. Zateplení, výměna oken nebo nahrazení stávajícího topného systému úspornějším jsou ale časově i finančně náročné varianty. Nejběžnějším řešením je tak úprava životního stylu a omezené vytápění. Na studených zdech se ale snáze sráží vlhkost a v domácnosti se tak tvoří ideální prostředí pro plísně.

„Vlhkost vzduchu v domácnosti by neměla dlouhodobě překračovat 60 %. Obezřetní musíme být zejména v místnostech, které snadno podléhají vlhnutí, jako koupelna, kuchyň, spižírna, prádelna nebo sklep,“ vysvětluje Michal Závacký. Nadbytečná vlhkost přitom není jen doménou starých a neobývaných domů, ale i novostaveb, kde přílišné utěsnění a odizolování brání přirozenému odvodu vlhkosti.

Plísně škodí nejen alergikům

Samotný vlhký vzduch není pro člověka nebezpečný, problematické jsou důsledky jeho působení na byt a vnitřní vybavení. „Plísně, které se v interiérech objevují, jsou nebezpečné hlavně pro lidi s plísňovou alergií. Alergenem jsou jejich spory poletující vzduchem. Některé druhy ale vytvářejí jedy, takzvané mykotoxiny, které se vám mohou při přímém kontaktu s napadenými předměty dostat do těla. Rostoucí plísně do vzduchu také vylučují směs těkavých výparů s typickým zápachem. Některé z těchto výparů mohou být rovněž jedovaté. Dlouhodobý pobyt v zaplísněných místnostech se tedy nedoporučuje nikomu,“ vysvětluje odborník.

Alergie se projeví především dýchacími obtížemi – rýmou, kašlem a dušností. Přidat se pak mohou i záněty spojivek, ekzémy, bolesti hlavy nebo astma. „Čím více se alergik alergenům plísní vystavuje, tím více se jeho onemocnění komplikuje. Alergie se může následně rozšiřovat i na další alergeny nebo může přecházet na jiné orgány těla. Z alergické rýmy tak například vznikne průduškové astma,“ doplňuje Michal Závacký.

Čtěte také:  Jak odvzdušnit radiátor? Vzduchové bubliny umí potrápit

Protiplísňové desatero

I u plísňové alergie je prvním úkolem alergika především vyloučit alergen z běžného života nebo s ním alespoň omezit kontakt. Jaká režimová opatření můžete přijmout?

  1. Najděte všechna ložiska plísní a odstraňte je vhodným protiplísňovým (fungicidním) přípravkem. Hledejte všude – ráda se ukrývají v rozích místností, za nábytkem, pod kobercem či pod tapetami.
  2. Spory se uchycují na všech nerovných a chlupatých površích. Velké množství se jich nachází v domácím prachu. Pravidelně uklízejte a pořiďte si výkonný vysavač.
  3. Zárodky plísní ve starých matracích, čalouněných křeslech, pohovkách a kobercích pomohou odstranit speciální spreje, které alergeny neutralizují.
  4. Houby na nádobí, utěrky, hadry a mopy po použití vyperte a nechejte dobře uschnout.
  5. Místo koberců volte podlahy z linolea nebo betonu, a to alespoň v přízemních místnostech.
  6. Pravidelně kontrolujte skladované potraviny. Vnitřní prostory lednice myjte několikrát do roka.
  7. Omezte pěstování pokojových rostlin – plísně v hlíně nemusejí být patrné.
  8. Pravidelně kontrolujte a čistěte klimatizaci, ve které se plísně rády usazují.
  9. Větrejte každý den, prudce a několik minut. Tak dojde k výměně vzduchu, ale ne k ochlazení zdí.
  10. Proti vlhkým zdem lze podniknout preventivní opatření v podobě stavební izolace nebo protiplísňového nátěru zdí.

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner