Svou zahradu můžete mít i na balkóně či terase. Co všechno na ni můžete pěstovat?

Bydlení v bytě. Hodně práce, málo času. Zelenina a ovoce z dovozu, když se poštěstí, sem tam i tuzemské. Opravdu? Přece jen je tu možnost, jak si vypěstovat svoje vlastní přírodní vitamíny. I bez zahrady se můžete těšit z čerstvé úrody na svých balkonech či oknech.

Malý balkón pro mnoho rostlin

Při nedostatku místa je důležité praktické uspořádání plochy. „Abyste využili co nejvíce prostoru, zvolte vertikální pěstování – vyberte si zeď natočenou ke slunci a na ni upevněte truhlíky a květináče směrem do výšky. Pokud potřebujete ušetřit místo, zavěste truhlíky ven na zábradlí, na stěnu anebo strop. Využijte závěsné systémy, vyvýšené záhony nebo si pěstírnu vyrobte z europalet,“ popisuje Daniel Brychta z Hornbachu.

Nejoblíbenější jsou rajčata a papriky

Rajčata ani papriky původně nepocházejí z našich zeměpisných šířek, mezi zahrádkáři však patří k nejvíce oblíbeným. „Pěstování v samozavlažovacích nádobách rajčatům svědčí – mají dostatek vody, ale současně nepotřísníme listy. Snižuje se tak riziko obávaných houbových chorob, které jsou nejčastější příčinou úhynu rostlin nebo poškození plodů,“ říká zahradnice Miroslava Paclová.

Jejich pěstování v samozavlažovacích květináčích na balkoně je navíc velmi jednoduché. U rajčat musíme pouze vybrat odrůdy s menšími plody, ideálně keříčková či cherry. Sazeničky potřebují dostatek prostoru, proto by květináč pro jednu rostlinu neměl mít méně než 25 cm na šířku. Přesazovat v takovém případě není nutné.

Při výběru správné odrůdy uspějeme s paprikami, které navíc tvoří krásnou balkonovou dekoraci. Potřebují hodně živin, vláhy a dostatek tepla. Ideálně totiž rostou při teplotách od 25 do 30 °C a nemají rády dlouhodobý pokles pod 12°C. Proto je rozumné dávat trvale sazenice ven až v druhé polovině nebo koncem května. Existuje nespočet druhů paprik, na balkony se nejlépe hodí baby papriky a četné nízké kompaktní pálivé odrůdy. Speciální kategorii pak tvoří okrasné papriky, které nám balkon ozdobí krásněji než mnohé květiny a jsou většinou také jedlé.

Čtěte také:  Stromek, vánoční cukroví i úklid. Kolik za vánoční služby zaplatíme a jak je vybírat?

Kořenová zelenina – mrkev na scénu

Nebojte se rozmanitosti své balkonové zahrádky. Bezpochyby lákavá je představa čerstvě vytržených mrkví. Do koflíků se doporučuje odrůda Mignon, známá jako baby karotka, která dosahuje malého vzrůstu a oproti běžným odrůdám je křehčí a má výraznější chuť. Ještě méně prostorově náročná je odrůda Rondo, která měří jen 3 až 5 cm, je v podstatě kulatá a stejně jako mrkve Mignon si na ní můžete pochutnat již za tři měsíce po zasetí. Mrkev je velice zdravá, obsahuje vysoké množství beta-karotenu a mnoho dalších vitamínů. Podporuje organismus, pomáhá se šeroslepostí a vylučováním cholesterolu, přispívá ke zdravým kostem a kloubům, zlepšuje zažívání a zvyšuje chuť k jídlu.

Ředkvičky nesmějí chybět

Další kořenovou zeleninou, která nesmí na vaší zahrádce chybět, je ředkvička. Na organismus působí antibakteriálně, chrání nás tedy před bakteriemi a plísněmi, díky kyselině listové podporuje krvetvorbu a karoten podporuje zdraví očí a kůže. Pěstování není nijak náročné téměř po celý rok, nejlépe se jí daří na jaře či na podzim. Existuje spousta druhů a všechny jsou nenáročné a velmi chutné. Stačí si vybrat, zasít jejich semínka v dostatečné vzdálenosti a za pět až šest týdnů si na ředkvičkách můžete pochutnat.

Pěstovat jahody v truhlíku není vůbec složité

Odrůd jahod je celá řada, ale ne každá je vhodná do truhlíku. Přihlížet bychom měli ke dvěma kritériím – vybraný jahodník by neměl být velkého vzrůstu a měl by plodit opakovaně po celý rok, neboť jahody budeme poté sklízet od konce května až do září. Vyzkoušená odrůda jahod do truhlíku je Rujana. Další velmi vhodnou odrůdou jahod pro pěstování v truhlíku je odrůda Temptation. Pozor dejte na kvalitní zemi, kterou pravidelně doplňujte hnojivem. Jahody jsou také žíznivé. Zálivku u jahod provádíme vždy buď do misky, nebo opatrně na půdu do truhlíku, ne na list. Pokud máme květinové truhlíky s miskou, je to pro jejich pěstování ideální.

Čtěte také:  Střídají se ve vašem domě nájemníci? Zvyšuje se tím riziko vykradení, pořiďte si bezpečnostní dveře

Než se pustíte do práce

Ať už se chystáte zasadit do své balkonové zahrádky cokoliv, je potřeba dát si pozor na několik základních věcí. Každá rostlinka má jiné požadavky. Než ji zasadíte, uvědomte si, kolik místa bude během svého života potřebovat. Vyberte si správnou velikost a hloubku květináče, nezapomeňte na různé druhy substrátů, nabízející rozmanité podmínky k životu, a když hnojivo, tak takové, které obsahuje co nejméně chemických složek. Rostlinky mají pár základních požadavků na život. Pokud jim vyhovíme, odmění nás nezastupitelnou dávkou zdravých látek a plnou chutí. A to rozhodně stojí za to.

/Foto: Bonami/

0 Comments

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?